PAYLAŞ

Gezi rehberi olarak hazırladığım bölümde yaz tatili yanında her zaman ilgi gören tatil yerleri arasında yer alan beldelere ağırlık vermeye çalışıyorum. Çandarlı Körfezi ile İzmir Körfezi arasında bir yarımada üzerinde bulunan ve gerçekten harika bir tatil beldesi olan Foça’da işte böyle özel bir yer. Foça Gezi Rehberi içinde Foça gezilecek yerler, Foça tarihi, Foça’ya nasıl gidilir ve Foça’da nerede kalınır gibi soruların yanıtlarını vermeye başlayalım öyleyse.

Foça Gezi Rehberi

Foca Gezi Rehberi

Foça’nın Tarihi

Foça gezi rehberi’ne başlarken diğer tatil yerleri rehberlerinde yaptığımız gibi önce Foça’nın tarihi konusuyla başlayalım. Gezdiğimiz yerlerde neler olmuş neler bitmiş gibi konular her zaman ilgi çekicidir.

Foça coğrafi olarak Çandarlı körfezi ve İzmir Körfezi arasında bir yarımada. Foça’yı ilk kuranların Yunanistan ana karasında gerçekleşen Dor istilasından kaçarak Ege sahillerine çıkan İonlar olduğu biliniyor. Aynı Smyrna (İzmir) gibi. Antik Phokai olarak isimlendirilen bu yerleşim yeri ismini foklardan alıyor ve günümüzde Foça olarak söylenmeye devam ediyor.

Foca Gezi Rehberi

Foça, konumundan ötürü zamanının en önemli liman kentlerindenden biriydi ve bu nedenle iyi de bir deniz gücüne sahipti. Heredot’un yazdığı kaynaklarda milattan önce 7. yüzyıldan itibaren hızlı bir gelişme gösteren Phokai, uzun deniz yolculuğuna çıkacak altyapıyı sağlamış ilk Helen asıllı ulustu. Bu dönemde beşyüz kişi taşıma kapasiteli hızlı deniz araçları yaptıkları biliniyor.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça’ya nasıl gidilir sorusunun cevabına gelince. Foça İstanbul‘a 668, İzmir’e 65 kilometre uzaklıkta. Foça’ya otobüsle gitmek için direkt Foça otobüslerinden ziyade önce İzmir’e gitmeniz sonrasında ise İzmir garajında başka bir otobüsle Foça’ya ulaşmak daha kolay olacaktır.

foça gezi rehberi

Özel aracınızla Foça’ya gidiyorsanız, İstanbul üzerinden gelenler için Çanakkale İzmir yolunda göreceğiniz Foça ayrımına sapmanız gerecek. Ankara’dan gelenler ise yine İzmir’e geliyor gibi Afyon üzerinden Foça’ya ulaşabilirler.

Foça Gezilecek Yerler

Foça gezi rehberi yazısının en geniş kısmı her yazıda olduğu gibi yine gezilecek yerler kısmıyla ilgili. Foça’da gezilecek yerler bakımında zengin tatil yerlerinden.

Foça Adaları, Foça gezilecek yerler arasında birçok yönüyle ilk sıralarda bahsedilecek özel gezi bölgelerinden. Hayırsız, Metelik, Orak, Pide, Fener, Eşek, İncir adaları Foça’nın doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Adalarda Akdeniz foklarının yanında pek çok kuş türü de hayatlarını sürdürüyor.

foça gezi rehberi

Antik çağın efsanevi kayalıkları Siren Kayalıkları ise biri su altında olan altı adet mağarası ve bu bölgeyi mekan yapmış foklarıyla ünlü. Siren kayalıkları efsanesi ise güzel sesleriyle gemicilerin aklını çelen ve kayalıklara yönelip parçalanmalarına neden olan efsanevi yaratıklarla ilgili. Homeros yazıtlarında bölgeden “..yolunu şaşıran gemicilerin çarptıkları kayalıklar..” olarak bahseder.

Adalara ve yine çevredeki birçok koya Foça’dan tekne turlarıyla gidilebiliyor. Foça’da tatil yaparsanız tekne turlarına katılmak oldukça iyi bir fikir olabilir.

foça gezi rehberi

Foça’ya yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan Çan Tepesi eteğindeki yapı ise şeytan hamamı olarak isimlendirilmiş. Foça körfezinin batısında yer alan Osmanlı dönemine ait kalenin kayıkhanesinin beş adet kemerinden dolayı Beşkapılar ismini almış olan yer de Foça Gezilecek Yerler arasında yer alıyor. Kale, önce Cenevizliler sonrasında Osmanlılar tarafından alınıp onarılmış.

foça gezi rehberi

Foça gezilecek yerler arasında Kybele Kutsal Alanı da anlam bakımında Foça’ya değer katan yerlerden. Antik limana bakan alanın milattan önce 6. yüzyıla dayandırılan bir tarihi var. Bölgede gerçekleştirilen kazılar sonrasında adeta bir açık hava müzesi haline gelen yer, Anadolu’nun en eski Ana Tanrıçası olarak bilinen Kybele’ye adanmış.

Foça’da bulunan Fatih Camii ise yine önemli eserler arasında yer alıyor. Fatih Camii, Foça’nın 1455 yılında fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış eski bir eser.

foça gezi rehberi

Foça’ya ismini veren Phokai Antik Kenti yine Foça’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Eski Foça olarak isimlendirilen yeri Yeni Foça’ya bağlayan yol üzerindeki Phokai Antik Kenti, tarihi milattan önce 8. yüzyıla kadar giden bir İon kenti.

Foça’da Ne Yenir Ne içilir?

Foça, hem deniz kıyısında olmasının verdiği etki hem de Ege bölgesinin havasıyla tam bir lezzet şöleni sunuyor. Ege denizinin lezzetli deniz ürünlerini yine Ege bölgesinin otları ve mezeleriyle harmanlarsanız nefis menüler ortaya çıkarabilirsiniz.

foça gezi rehberi

Bunun dışında her türlü bütçeye yönelik çeşitli mutfaklardan sayısız yemek yenebilecek restoran da yine Foça’da aç kalmanızı(!) önleyecektir.

Foça’da Denize Girilecek Yerler

Foça denize girilecek yerler konusunda da oldukça fazla alternatif sunuyor. Ancak bunları yazmadan önce buraların suyunun biraz soğuk olduğunu ve denizin içerisinde bolca bulunan deniz kestanelerine basmamanızı hatırlatmak isterim.

Foça’da denize girilecek yerlerin en güzellerini Eski Foça ve Yeni Foça arasındaki yolda bulabiliyorsunuz. Eğer kendi aracınızla seyahat ediyorsanız birbirinden güzel koyların hepsinde denize girebilirsiniz.

foça gezi rehberi

Bunun dışında Foça’da denize girilecek yerlerden biri de Sazlıca Koyu. Sazlıca Koyu Foça için de özel bir yer. Kosova Koyu ve Şamata plajı olarak bilinen yer de Foçalıların tercih ettiği plajlardan.

Karakum plajı, Foça halk plajı ve Mersinaki plajları da Foça’nın denize girilebilecek diğer adresleri.

Bu alternatifler arasına Foça merkezden çıkacağınız günübirlik tekne turlarının yüzme molalarını da alabilirsiniz.

foça gezi rehberi

Foça’da Konaklama

Foça, ülkemizde bulunan bütün tatil yerleri gibi konaklama konusunda da hayli fazla alternatife sahip. Bana sorarsanız tercihinizi son zamanlarda sayıları bir hayli fazlalaşan küçük ve butik oteller ile şık ve sevimli pansiyonlardan yana kullanmanız. Ancak bunun yanında otel ve tatil köyü alternatiflerinin de mevcut olduğunu ekleyeyim.

*Foça Belediyesi

Booking.com

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..