Prontotour’un Gap turları, Türkiye’nin kültür mirasını, profesyonel bir rehberle, derinlemesine öğrenmemizi, dinlerin ve tarihin birleştiği bu ilginç coğrafyayı bir nefeste içinize çekmenizi sağlıyor. Farklı uzunluklara sahip Gap turlarında, her dinden ibadethaneler görecek, tarihin akışını değiştiren antik kentlerde soluklanacak, panoramik manzaralar ve göllerle karşılaşacaksınız..

Kısacası kültürel ve coğrafi güzellikler birleşerek unutulamayacak bir deneyim vadediyor.

Gap Turları

Gap Turları ile İçimize İşleyen Tarih

Gap Turları’nın şüphesiz en ayırt edici özelliği, bizleri tarihin yazıldığı yerlerde dolaştırarak onun içimize işlemesini sağlaması.

Kurtuluş Savaşı savunmasıyla ünlü Gaziantep Kalesi’nden, Urfa’daki Halfeti Şehri’ne; Zeugma Antik Kenti’nden, tarihin yeniden yazılmasını sağlayan Göbeklitepe’ye, Gap’ın her yerinde tarihin her döneminden izler taşıyan eserler ve mekanlar bulmak mümkün. Bu değerli bölgelerden toplanan eserler, müzelerde de en iyi şekilde sergileniyorlar. Antakya’da yer alan dünyanın en büyük mozaik müzesindeki eserler gözlerimizi kamaştırırken, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Müzesi ve yine aynı şehirde yer alan Tarihi Hamam Müzesi de tarihsel derinlik algımızı genişletiyorlar.

Gap Turları Prontotour

Gap’ın Lezzet ve Alışveriş Durakları 

Tüm bu değerli tarihi müzelerin yanında, Güneydoğu’nun meşhur ve leziz yemeklerini yiyebileceğiniz veya alışveriş yapabileceğiniz Tarihi Bakırcılar Çarşısı, Tütüncü Han, Tahmis Kahvesi, Gümrük Han, Uzun Çarşı gibi mekanlar, tarihi havayı içinize çekmenizi sağlıyor. Bu bölgelerdeki yemek kültürü, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde de sergileniyor.

Dinlerin Merkezi, Peygamberler Diyarı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, hem genel anlamda tarihin, hem de dinler tarihinin oluştuğu eşsiz bir coğrafya.

Gap Turları sırasında, Urfa’daki Halil-ür Rahman Camii, Hz. İbrahim’in mekanı olan mağara, Hz. Eyub’un çile çektiği kuyu ve çeşme ile Mardin ve Diyarbakır’daki Ulu Camii’lere ve Antakya’daki Habibi Neccar Camii’ne kadar sayısız din merkezini, tüm mistisizmlerini hissederek görmenin mutluluğuna erişiyorsunuz. Göreceğiniz yerler İslam dini merkezleri ile de sınırlı değil. Antakya’daki Katolik ve Ortodoks cemaatlerine ait kiliseler, Hıristiyanlık için büyük önemi olan Saint Pierre Kilisesi, Kırklar Kilisesi ve Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı da görülecek yerler arasında.

Doğal Güzelliklerle Taçlanan Mistik Hava

Tüm bu güzellikler, Gap turları sırasında, doğanın eşsiz eserleri ile taçlanıyor. Şanlıurfa’daki Balıklı Göl, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Halil-ür Rahman Gölü de ortamın mistik havasını yansıtıyorlar.

Gap Turları

Antakya’nın şelaleleriyle meşhur Harbiye’si de gerçekten görülmeye değer. Gap Turları’nda Mezopotamya Ovası ayaklarınıza serilirken, Halfeti’de yapacağınız tekne turu ile tarihi şehirleri yeniden keşfediyorsunuz. Gap Turları boyunca “sulak alanlar yanınızdan hiç eksilmiyor” dense yeridir. Birecik’teki “Kelaynak Kuşlarını Koruma Merkezi” ve Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri de ayrı birer doğa deneyimi yaşatıyorlar. Doğanın güzellikleriyle bütünleşmiş tarihi dokuya bakarak ilk medeniyetlerin yaşamak için neden bu bölgeyi seçtiklerini anlamak hiç de zor değil.

Bir Gap Klasiği: Nemrut Dağı’nda Gün Doğumu

Gap turu sırasında, gün doğumunu Nemrut Dağı’ndan seyredebilmek için erkenden yola çıkmanız gerekiyor. I.Antiochas, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Aslan Heykelleri ile Bağış Sunağı tüm haşmetleriyle yanınızdalar. “İnsan bu manzarayı her gün görebilmek için her gün erkenden yollara düşmeye razı olur” diye düşünerek oradan ayrılmanız çok mümkün.

Sadece evleri seyretmek bile bir keyif

Gap turları boyunca bölgedeki her şehrin farklı mimari yapıya sahip evleri arasında dolaşmak da ruhunuzu dinlendiriyor.

Harran’ın tarihi surları, kırık kubbeli evleri, Antakya evleri, Mardin evleri o an ayrı bir dünyada olduğunuz hissini vererek otantikliği arttırıyorlar. Sayfalara sığmayacak tüm bu güzellikler, Prontotour’un profesyonelliği ile birleşerek, tatlı anılar oluşturmak üzere hafızamıza kazınıyorlar. Profesyonel ekibiyle Prontotour Gap turları en keyifli şekilde deneyimlemeniz için sizleri ağırlamaya hazır.

Prontotour’un web sitesini ziyaret edip, tüm büyük şehirlerden çıkış imkanı veren, çok cazip fiyatlı Gap turlarına hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikYe İç Gez! Trakya Lezzet Dolu
Sonraki İçerikTürkiye’de Bir Ortaçağ Şatosu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz