Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Gemi Turları: Tatilin En Keyifli Şekli Cruise Turları Hakkında Her Şey

Cruise Turları ile ilgili birşeyler yazıp çizip okumadan önce emin olunması gereken bir konu var. Gemi turları ile tatil fikri nasıl geliyor kulağınıza? Bir gemide günlerce veya programa göre bir kaç hafta sürecek bir gezi yapabilir misiniz? Cruise turları tatil ve deniz anlamının içerisine konfor ve keyif katarak çok iddialı hale geliyor. Peki konuyu biraz daha açıp Cruise gemi turları ile ilgili birkaç konuyu detaylandıralım mı?

Eğer yakınlarda bir Cruise ile Gemi turları Tatili yapmak istiyorsanız bu yazıya bir göz gezdirin.

Gemi Turları İçin En Zor Soru Hangi Rota?

Dünya üzerinde Alaska’dan Zanzibar’a kadar 7500′ün üzerinde Cruise güzergahı bulunuyor. Peki bu kadar fazla seçeneğin olduğu konforlu bir tatil aktivitesinde kendi seyahat tarzınıza uygun olanının hangi Cruise rotası olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Cruise seyahatlerinin seçiminde, birkaç küçük noktanın dikkate alındığında çok daha iyi sonuçlar verdiği fikrinden yola çıkarak, şimdi hep beraber seçimimizi yapmaya çalışalım.

Öncelikle ; “Gemi turları ile nereye ve ne zaman gitmeli, hangi cruise şirketini tercih etmeli, cruise seyahati ne kadar tutar, gemit turlarında da son dakika indirimleri var mıdır, gemi seçimi, kabin ücret farklılıkları, gemi ve konaklama detayları ile elbette cruise seyahatine çıkmadan önce nelere dikkat edilmesi gerekir?” gibi soruları sorup, cevaplarından kendimize bir tercih çıkarmamız gerekiyor.

Nasıl mı? Kısaca açıklamaya çalışayım.

Gemi Turları ile Nereye Gitmeliyim?

Tabii ki en önemli soru bu olmalı. Kararı verilecek olan bu ilk sorunun cevabı aynı zamanda diğer sorulara da ışık tutacak.

Son yıllarda gözde olan Alaska, Batı ve Doğu Karayipler’e düzenlenen Cruise Gemi Turları popülerliğini hala koruyor. Yine uzak yerlerden Hint okyanusu ve Güney Amerika ile Asya’nın çeşitli güzergahlarında da harika seçenekler bulunuyor.

Dünya üzerindeki birçok Cruise firması düzenlenen programlarda neredeyse aynı güzergahları takip ediyor. Buradaki önemli detay, turunuza hangi duraktan binip nerede ayrılacağınızı kesin olarak kararlaştırmanızda saklı. Bu nedenle güzergahın başlayacağı durak ile programın bittiği durak arasındaki ulaşım tercihleriniz de büyük önem taşıyor.

gemi turları

Cruise Gemi Turları İçin Ne Zaman Uygun?

Cazip fiyatları genel olarak “yüksek sezon” dışında bulabilirsiniz. Yine sezonlar arası geçiş dönemlerinde de fiyatları takip etmekte fayda var.

Gitmeye karar verdiğiniz destinasyon ve programın, sezon içi sezon dışı detaylarını ve özelliklerini araştırırsanız daha keyifli anları yakalamanız mümkün olacaktır.

Hangi Cruise Şirketi ve Hangi Gemi Seçilmeli?

İşte karar vereceğiniz en önemli detaylardan oluşan kısım burası. 

Seçeceğiniz Cruise şirketinin hizmet yönetimi, servis kuralları ve bakış açısı o kadar önemli ki, tüm bu konular firmaların kendilerine ait gemilerinde oldukça sıkı kurallarla uygulanıyor.

Çocuklu aileler için olanlar, yemek konusunda öne çıkanlar, rahat ve daha yumuşak kurallar içerenler ile, çok daha konforlu ve lüks servis verenler arasından kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçiminizi yapmanız gerekiyor. 

Asgari ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak olan bir cruise / gemi turundan olumsuz hatıralar ile geri dönebileceğinizi unutmayın.

Gemi seçerken büyüklük ve küçüklük ayrı avantajlar yaşatır. Bazı büyük gemilerin programlarda bulunan limanlara girememesi gibi durumlar, daha küçük limanlara küçük gemilerin rahatça girebilmesi gibi özellikleri mutlaka göz önünde bulundurun.

Seçenekler tamamen size kalmış. Ne istediğinize karar vereceksiniz. Örneğin; Eğlence ve aktiviteler büyük gemilerde, konsept ve daha butik geziler ise küçük gemilerde daha iyi gerçekleştiriliyor. Seçiminizi yaparken belirlediğiniz tek kriter fiyat olursa yanılma şansınız çok yüksek olur.

Gemi Turları Sırasında Kamara Seçimi

Cruise gemilerinde kamara seçimi de bir diğer önemli konu. Balkonlu odaların fiyatları pahalı olmasına rağmen cazibesi düşünüldüğünde en fazla tercih edilenler arasında yer alıyor. Benim tavsiyem de kesinlikle balkonlu odalar.

Yine de programa bağlı mantıklı seçimler yapabilirsiniz. Örneğin; okyanusu geçecekseniz günlerce açık denizden başka birşey görme imkanınız olmayan bir balkon belki işinize yaramayabilir. Ancak Akdeniz’de iseniz veya Karayipler, Alaska gibi güzergahlarda balkondan elbette çok büyük keyif alacaksınız. Bu seçimi yaparken rotayı inceleyip gidiş yönünde kara ve manzara bulunan taraftaki balkonlu kamaralardan seçmenizi ayrıca tavsiye ediyorum. Olağanüstü bir keyif yaşayabilirsiniz.

Gemi Turları Cruise gemileri

Cruise Turunda Ne Kadar Harcarım?

Cruise seyahati için bütçenizi hesaplarken en çok atlanan veya en çok hata yapılan bölüm ödeyeceğinizi düşündüğünüz fiyatı hesaplarken yapılıyor. Genelde Cruise ile turlara gidenler hesaplamalarını kabaca “iki kişi, şu kadar gece, şu kadar fiyat üzerinden” diye düşünerek yapıyorlar. 

Oysa ki, programlara detaylı baktığınızda çıkan bu fiyatın sadece geminin programına ait olan fiyatlar olduğunu görürsünüz. Yani sizin geminin güzergahına bağlı gideceğiniz yere olan uçak biletiniz, indiğiniz yer içinde oluşabilecek transfer, ulaşım ile bir veya birkaç gün konaklama masraflarınız bulunabilir. Ayrıca yolda ve bu sürede kişisel harcamalarınızı da kattığınızda daha ciddi hesaplamadığınız maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca gemilerde yemekler haricinde oluşabilecek içecek, snack vs harcamalarınız, uğranılan limanlarda şehir merkezlerine inmek için ulaşım, geziler, çevre turları veya bir kaç yeri görmek için ödeyeceğiniz giriş ücretleriniz yine sizin hesaplamalarınızda yer almayan kalemler olabilir. Yine karada olduğunuz zamanlarda yemeklerinizi dışarıda yiyeceğinizi düşünmelisiniz. 

Bunların hepsini kısa bir araştırmayla ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. Böylece gemi fiyatını çıkan bu rakamlara eklerseniz toplam tur maliyetinizi ortalama olarak ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu arada satın almış olduğunuz tur fiyatını ödeyip, herhangi bir gecikme ile paranızı yakmamak için biniş günü mutlaka erkenden gemiye gelin. Uçağınızın gecikme durumu ile cruise şirketi inanın asla ama asla ilgilenmeyecektir!

Cruise Turlarında Gemide Ne Yapılır?

Gemide yapacağınız tüm aktiviteler ile programlarda bulunan limanlara yanaştığınızda düzenlenecek geziler tüm yolculara hitap ettiğinden, genellikle kontenjanlarının dolu olması durumunda yapacağınız bir şey kalmayabilir.

Bu nedenle gemide bulunduğunuz süre içerisinde bütün programlarınızı rezervasyonlu ve programlı şekilde yönetin. Karar vermek için çok fazla zaman harcamayın. Hatta gerekirse önceden alın.

Cruise Turu paketini satın aldığınız acentenizin yetkili ve işin ehli bir acente olmasına dikkat ederek, tavsiye ve uyarılarını dikkate almanızda da büyük fayda var.

Gidenlerin tecrübelerinden yararlanın ama sizin tarzınızın ve hoşlandıklarınızın onlardan çok farklı olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın!

Gemi turları seyahati

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Uçak Yolculuklarının Gizli Yüzü: Uçak Yemekleri ve Sağlıklı Seyahat Önerileri

Seyahat Öncesi Yenen YemeklerUçakta Yenilen Yemekler: Ne Kadar Sağlıklı?Uzmanlardan Uçak…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Kabin Bagajı Boyutları: Seyahatinizde Sorunsuz Bir Yolculuk İçin Bilmeniz Gerekenler

Kabin Bagajı Standartları Neden Değişti?Yeni Kabin Bagajı StandartlarıYolcu Deneyimini…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Unutulmaz Bir Balayı İçin En İdeal Zaman ve Mekanlar: Ay Ay Balayı Tatili Rehberi

Balayı Tatili Hangi Mevsim NereyeOcak: Ilıman İklimlerin CazibesiŞubat: Tropik RüyaMart: Uzak…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir