Ana Sayfa Seyahat Rehberi En Güncel Seyahat Kaynakları ve Gezi Siteleri

En Güncel Seyahat Kaynakları ve Gezi Siteleri

50

Türkiye’nin en iyi gezi blogları ve seyahat siteleri bu sayfada sık sık güncellenerek yer alıyor. En iyi gezi blogları yanında yine en etkili gurme ve en iyi yemek kültürü ve yeme içme blogları ile gurme siteleri de artık bu sayfalara eklendi. Son dönemde sadece Instagram üzerinden popüler hikayeler paylaşan hesapları ise, sürekli bilgi kaynağı olarak değil sosyal medya fenomeni olarak ayrı bir bölümde detaylandıracağız.

Geziler ve seyahatler hakkında yüzlerce seyahat sitesi, gezi blogu, gezi yazısı ve notları yazanlar ile gezilecek görülecek yerlerin bilgileri ve fotoğraflarını paylaşan gezginler bulunuyor.

Gezgin bir anlayışı hayat tarzına çevirenlerin, gezdikleri yerlerden çok daha fazla hayalini kurdukları rotalar, güzergahları planlanmış ve arada bir güncellemeleri yapılan programlar ile birlikte, kendilerine özgü  “araştırma yöntemleri” bulunuyor. Böylesi süreçlerde bizim için önemli olan şey deneme-yanılmalardan çok, güncellik ve güvenilirlik ile yararlandığımız bilgi kaynaklarının “tarzları” oluyor.

Bu nedenle genel bilgilerin dışında kendi tarzınızı ve asgari keyif standartlarınızı bilmek, seyahat konusunda araştırma yapmanın en can alıcı noktası olarak ortaya çıkıyor.

Gezi Blogları Seyahat Siteleri ve Seyahat Bilgi Kaynakları

Seyahat konusunda kaynakların çok olması, işinize yarayan bilgilere kolay ulaşabileceğiniz anlamına gelmediği gibi, güncelleme yapılmamış, deneyim ve tecrübelerin kaynağı başka kurum ve kişiler olan içerikler de, size faydadan çok zarar verebilir.

Seyahat, yolculuk ve tatillerde unutulmaması gereken en önemli husus; “Ne istediğinizi ve tahammül sınırlarınızı çok iyi bilmektir”.  

Bu nedenle özellikle belirtmek isteriz ki; “En İyi Gezi blogları ve Seyahat Siteleri” hakkında bilgiler içeren bu sayfa “kişisel ihtiyaçlarımız ve tarzımız doğrultusundaki tercihlerimizden” oluşmaktadır..

Profesyonel iş hayatımızdaki uzun yıllara yayılan turizm tecrübemize güvensek de, kısacık yolculuklar için bile çok fazla okuyup planlıyor, hazırlık yapıyor ve sonrasında yola çıkıyoruz.

Yanlış anlaşılmasın! Bahsettiğimiz tüm hazırlıklar bilgi ve –planlayabildiğim kadar- riskli durumları en aza indirmekle ilgili. Yoksa genelde ihtiyaçlarımı sığdırabildiğim bir sırt çantası veya küçük bir valiz ya da ellerimiz cebimizde diyebileceğimiz kadar hafif bir donanımla yola koyulmayı tercih etmeye çalışıyoruz. Oluyor mu? Pek değil!

Paylaşımlarımızı okuyanların çok iyi bildiği gibi, yolda olanlara her daim olağanüstü saygı duyuyoruz. Onları sınıflandırmaktan adeta nefret ediyoruz. Yol arkadaşlarımızı etiketlendirmeyi hoş bulmuyoruz. Bu yüzden her yola çıkana iyi yolcuklar diyebilen ve yollarının açık olması için dilekler gönderen bir gezi blogu, seyahatler konusunda paylaşımlar yapan bir gezi rehberi ya da sadece bir yol arkadaşıyız. İsmin ne önemi var ki?

Peki işimizi kolaylaştıran, güncel bilgi sunan içeriklere nereden ulaşıyor, hangi kaynakları kullanıyor, hangi blogları takip edip, hangi sitelere güveniyoruz. İçeriklerine güvendiğimiz bilgi alışverişi yapılabilecek gezi siteleri hangileri? Türkçe veya yabancı kaynaklı bilgilerin hangileri daha fazla yardımcı oluyor, hangilerini okumaktan keyif alıyoruz?

Okumaktan Keyif Alınan En İyi Gezi Blogları

Genel bir sıralama yaparsak, yolculukların ve deneyimlerin aktarıldığı gezi blogları yararlandığımız seyahat bilgi kaynakların başında yer alıyor. Gezi bloglarını kendi tarz, rota ve zevklerine göre oldukça farklı alternatifler sunan, tam anlamıyla bir “tecrübe kaynağı” olarak görüyoruz.

Seyahat konusunda tecrübeler aktaran bu bloglara bakmadan herhangi bir ön hazırlık yapmanın doğru olmadığını düşünüyoruz.

O zaman önce, belirli kaygılar taşımayan, gerçekten paylaşıp iyi yazılar yazan ve okumaktan keyif aldığımız seyahat blogları listesini verelim!

En İyi Gezi Blogları

(Liste sık sık güncelleniyor)

Gezeceğiz                                           Çelebi Alper  

Gezici Günlük                                    Çok Gezen Adam

Şehir Notları                                       Pariste.net

Gezelim Görelim                                Komşuda Ne Oluyor

Yolculuk Terapisi                               Ayfer Onur Seyahatnamesi

Yolda Olmak                                      Tadında Seyahat

Diğer Beğendiğim Seyahat Blogları

Gezip Gördüm             Çok Okuyan Çok Gezen     Adım Adım Seyahat

Hadi Git                       Bisikletizm                       Aylak İlsu

Gürkan Genç                Gezen Anne

Rotasız Seyyah            Minik Gezgin                    Yol Günlükleri

Varuna Gezgin             Gezgin Anne                     Bir Hayalin Peşinde

Bi Gezip Gelelim           Hayat ve Seyahat             Kuyruksuz Uçurtma

Mor Valiz                     Gezi Kutusu      

Dünya Büyük               Rüzgarın İzinde                Keşfetsek

Bilinmeyen Rota

En İyi Seyahat Siteleri

Gezi blogları, güncel bilgilerle deneyimlerini aktaran yazarları sayesinde oldukça keyifli içeriklerle tecrübelerini paylaşıyorlar.

Geziler konusunda daha geniş bir alanda tecrübelerini, güncellikleri ile yardımcı olabilecek bilgileri paylaşan bloglardan daha geniş bir yelpazede içerikler oluşturan gezi siteleri olarak adlandırabileceğimiz ve bizim de oldukça yararlandığım kaynaklardan en iyi gördüklerimiz ise; kesfet.tv dışında 🙂

Gezen Bilir                                     

Gezimanya

En İyi Online Gezi Rehberleri

Aslında bu kategori oldukça yetersiz ve hatta dağınık bir durumda. Gezi konusunda yararlanmak için Türkçe kaynak eksikliği zaten bilinen bir gerçek. Bizim ihtiyaç durumlarında yararlandığımız kaynakların ilk sıralarında Ekşi Sözlük ‘ün gelmesi ve bunu izleyen diğer sözlük sitelerinin bulunması, her ne kadar yararlı görünse de, konunun dağınıklığını gösteren aslında net bir örnek!

Wikipedia bilgi kaynağı ise yine yararlandığımız ve özellikle hikayeleri yakalamakta faydalandığımız bir kaynak. Wikitravel her ne kadar İngilizce olsa da, zaten birçok kişi tarafından bilinip kullanılıyor.

Bir diğer kaynak ise aradığımız güncel bilgilerin kullanıcılar tarafından eklendiği TripAdvisor. Ne aradığınızı bildiğinizde çok şey sunan bir rehber görünümünde. Hakkında son yıllarda çıkan ciddi spekülasyonlarda olsa, hala güvenilir çok tarafı var.

Bütün bu online seyahat bilgi kaynaklarının Türkiye’de istikrarlı içeriklerle yayın yapmaları oldukça zor. Ülkenin ekonomik durumu kaynaklı olan döviz kurlarının istikrarsızlığı ve devamlı dalgalanmasından tutun, her gün statüsü değişen vize uygulamalarına kadar güncel bilgiler içeren gezi ve seyahat bilgileriyle kaplı kaynaklar bulabilmek oldukça sorun olabiliyor.

Bu yüzden hazırlık aşamasında araştırmalara yönelik yapılan dağınık çalışmalar bazen insanı yoruyor. İşte bu sırada kurtarıcı olan, yani en iyi içeriği sunan kaynaklar başta İngilizce olarak yayın yapanlar oluyor.

Bunların başında da uluslararası ünlü bilgi depoları ve onların alt başlıklarında oluşturdukları forum siteleri geliyor. Bir deniz derya olan Lonely Planet, geniş forumu ile Travellers Point, ve Aardvark Travel, bunlardan bazıları. Ayrıca faydalanabileceğiniz geniş içerikleri olan ve güncel bilgilerle dolu İngilizce içerikli rehberler ise şunlar;

Travel Dudes                  Fodors                      Arrival Guides 

World Travel Guides      Rough Guides          Budget Travel

Bootsnall                       Matador Network 

Seyahat planlamalarının en önemli aşamalarından biri, özellikle ulaşım ve konaklama konusundaki tarih ve maliyet alternatiflerini karşılaştırmak ve hızlı bir şekilde rezervasyonları gerçekleştirebilmektir.

En İyi Uçak Bileti Siteleri

Yolculukların önemli bölümünde kullandığımız uçak bileti satın alma sitelerinden benim faydalandığımız ve çoğunlukla kullandığımız ekonomik, güvenli ve benim için en iyi uçak bileti siteleri ise şunlar.

Aero Bilet                    SkyScanner                           Edreams

Kayak                          Momondo    

En İyi Konaklama ve Online Rezervasyon Siteleri

Konaklama, gezilerin kişisel tercih boyutunda en fazla değişiklik gösteren konusu. Her gezgin kendi tercihleri doğrultusunda ve kendi standartlarında farklı dinamiklere göre tercihlerini yapıyor.

Bu nedenle satın almalar sırasında ne aradığınızı bilirseniz, online rezervasyon sitelerinden çok iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz. Kendi tercihlerimiz doğrultusunda devamlı olarak kullandığımız ve bizi yanıltmadığından güvenerek önerebileceğimiz online otel rezervasyon siteleri şunlar.

Booking.com

HRS                             

Trivago                           

Hostel Bookers                          

Hostel Worlds                 

AirBnb

Bu liste giderek daha da gelişiyor ve zamanla deneyimlemeler ile güncellenip, değişiyor. Güvenilir ve güncel olmasına dikkat ettiğim tüm içerikler gibi gezi blogları ve seyahat rehberleri içeriğini de, güncel takip etmenizde fayda var.

En İyi Yeme İçme Kültürü Gurme Blogları

Harbi Yiyorum           Lokantalarım                  

Gurmex                      Halk Gurmesi              Yiyom Food Blogger

Löplöpçüler               Fahri Gediz

Gastromanya

50 YORUMLAR

 1. Hepsi birbirinden değerli bloglar var. Bu konuda bizde 2016 yılında yola çıktık. Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor belki ilerleyen günlerde bizde bu listede yerimizi alabilir ne dersiniz ?

 2. Gezilecek yerler ile ilgili oldukça güzel bir liste olmuş. Umarım listenize yeni açtığım ama çok planlarım olan geziyerler.com internet sitemide eklersiniz. İyi çalışmalar.

  • Öyle görme.. Yoksa öyle bakmaya çalışır ve bir de yazdıklarımızın sonuna “Sağlık olsun!” sitemi ekleyecek olsak şu dünyada benzer sebeple yüzüne bakılmayacak nice çevremize aldığımız hatta sosyal medyayla hayatımızı açtığımız arkadaşımıza da “Sağlık olsun!” diye sitem etmek gerekir sonra. Öylesine bir güncelleme de yeni heyecanlara küçücük destekler olsun dedim sadece..

 3. Erkut cok guzel bir sayfa hazirlamissin. Cok faydali. Buradan yeni gezginleri kesfetmek ise muthis…

  Bize de yer verdigin icin tesekkur ederiz. Biz de kendi blogumuzda “Diger Gezi Bloglari” adli bir bolumde takip ettigimiz gezginlere yer veriyoruz.

  Emegine saglik

  • Çok sık güncelleniyor evet. Hatta bazen ayda birkaç kez olduğu da oldu. Bilmem eski halni hatırlar mısın. Ama tabii birkaç ay aynı kalması da güncellenmiyor demek değil. Herşey bazen uzun süre güncelliğini koruyabiliyor. Çok teşekkürler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version