Gezi kitapları seyahatlerimde en iyi dostlarımdan Nedim Gürsel ve Yine Bana Döneceksin kitabı da bi yolculuk sırasında aldığım bir gezi güncesi..

Okuduğum ve tanıtıp tavsiye etmek istediğim diğer kitaplara bu linki takip ederek göz atabilirsiniz. 

Beyaz badanalı, mavi renkli bir kapısı ve mavi renkli pencere döşemeleri olan, kapısında duran yine mavi renkli bir sandalye ve masa ile, masanın üzerinde bana “muşamba” hissi veren aynı mavi tonlarda bir örtü. Uzaklara gitmeyenlere göre bir Bodrum görüntüsü.. Ancak kapıyı açanlara, karşı sahilden vuran bir Yunan esintisi.

Bahsettiğim bu görüntü bu kitabın kapağı. 2012 Mayıs’ında yayınlamış olan bir Nedim Gürsel kitabının. İsmi de kapağı kadar güzel. Yine Bana Döneceksin.

Nedim Gürsel’in Gezi Kitapları

Kitap Nedim Gürsel’in 90’lardan bugüne geniş bir coğrafyada yaptığı yolculukları anlatıyor. Biraz yolculukları, yolculuklar kadar da yaşayıp soluklandığı anları.

Kapağının büyüsünde, önce Yunanistan’dan başlıyor Nedim Gürsel. Kitabın tanıtımında dediği gibi “Yunanistan’ın Gürsel’in yazarlık serüveninde önemi büyük.” Neden derseniz aslında bu sorunun küçük ipuçlarına bazen de kocaman detaylarına Yunanistan’da yazdıklarından bahsederken yer veriyor. “İlk aşkın, ilk kadının coğrafyası Yunanistan..” diyor kitabın arka kapağında.

gezi kitapları

Bol bol siyasi ilişkilere girerken aşklarını serpiyor gittiği ülkelerin sokaklarına. Kıbrıs’tan bahsediyor, üç dinin paylaşamadığı Kudüs’ten de.. Beyrut,’tan Fas’a, Mayorka’dan Rodos’a, Korsika’dan Saraybosna’ya, Barselona’dan Paris’e, Berlin’den Moskova ve Rio’ya uzanan bir yolculuk güncesi “Yine Bana Döneceksin.”

Uzunca bir süre önce bir seyahat sırasında aldığım bu kitabı, o yolculuk sonrasında beni bir daha çağırması için özel bir köşede saklıyordum.

Evde kütüphanemde bulunan okunmamışlar arasında durmasına ve umutsuzca beklemesine gönlümün razı gelmeyeceğini biliyordum. Bu beklemeden az bir süre sonra kısa yolculuklarda hatta metro ve vapurda elimden düşürmeden neredeyse sonuna getirdim. Ama işte o “son”a pek az kala yine ara verdirdi bana. Bilemiyorum neden..

Geçenlerde bunu düşündüm ve sona geldiğim kitabı aldım ve en başından tekrar okumaya başladım. Belki de böylesi daha iyi oldu bilemiyorum.

gezi kitapları nedim gürselgezi kitapları

Keyifli anlar geçirip, yazarın anlattığı yerlerde bulunduğu dönemlere ait çok ince dokunuşların bir roman tadında aktarıldığı “Yine Bana Döneceksin” Doğan Kitap’tan gezi kitapları arasında nefis bir gezi güncesi.

Kitap yazarken arada alınacak tertemiz bir nefes adeta. Teşekkürler Nedim Gürsel!

Booking.com
Önceki İçerikTren ile Kars: Doğu Ekspresi ile Kars Gezisi
Sonraki İçerikTenerife Gezi Rehberi: Tenerife’de Tatil Yapın!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz