Seyahat öncesi gezinizi planlama aşamasında ve/veya yolculuk sırasında bir takım bilgiler içeren kaynaklardan faydalanmak, gezi rehberi kitapları karıştırmak ve seyahati buna göre planlayarak gerekli notlar almak genelde yaptığımız işlerden.

Her ne kadar kolay olana ve “bedava” içeriklere yönelip internet üzerindeki bilgilerle boğuşsak ve onlardan faydalansak da, başka bir yerdeki ülke veya kentte geçireceğimiz kısıtlı zamanı en verimli hale getirmek için basılı “gezi rehberi” ismi verilen kitaplar da alternatifler arasından “asla” çıkarılmamalı.

Gezi Rehberi Kitapları

Kendi adıma Gezi Rehberi Kitapları‘nı okumak, onlardan bir takım notlar almak ve gerekli planlamaları onlar üzerinden gerçekleştirmeye bayıldığımı da ayrıca belirteyim!

Gezi Rehberi Kitapları

Bundan yaklaşık yüz seksen yıl önce Karl BAEDEKER isimli Alman yayımcının yayınladığı “Baedeker Seyahat Rehberleri” gezmek ve görmek amaçlı ilk kaynaklardan olmasa bile, benzerlikleriyle günümüzdekilerin ilk örneklerindendir.

Baedeker, o günlerdeki ulaşım, bilgi, zaman gibi zorluklara rağmen yaşadığı yüzyılın cazibeleri olan, bilinmeyen, görülmemiş ve merak edilen başlıklarında toplanmış konularla ve pazarlama başarısıyla oldukça ilgi çekmiş.

Yıllık 150 Milyon Dolarlık Pasta

Günümüzde de gezi rehberi kitapları seyahat konusunda çeşitli imkanların artmasına ve olumsuzlukların azalmasına rağmen popülaritesinden pek de bir şey kaybetmişe benzemiyor.

İstatistiki rakamlara göre şehirler ve ülkeler hakkındaki kaynak kitaplar endüstrisi yıllık 150 milyon dolarlık bir pastaya sahip ve bu rakam her geçen sene de büyümeye devam ediyor.

Şimdi bu pastanın ülkemizde de bulunan örneklerine bir göz atalım.

Lonely Planet

Lonely Planet, dünyanın özgür gezginleri için bir kutsal bir marka adeta.

Önceleri çoğunlukla sırt çantalı gezginlerin başucu rehberiyken, büyüyen ve değişen alışkanlıkları ve sektörün gereksinimleri ile birlikte yenilenerek her kesime hitap eden bir kaynak haline geldi.

Gezi Rehberi Kitapları Lonely Planet

İçerik ve bilginin ağırlık taşıdığı Lonely Planet serilerinde, doyurucu olarak resim ve haritalara da yer veriliyor.

Konaklama seçenekleri ve yeme-içme mekanlarının listeleri, kültürel ve tarihi noktalar, gezgin yazarlara ait öneri, ipucu ve kazıklanmamaya(!) yönelik tavsiyeler ile her zaman tercih edilebilecek “manuel” haritalar, Lonely Planet’in hala en iyi rehber kitaplar arasında olmasına sebep oluyor.

Gezi Rehberi Kitapları Lonely Planet

Lonely Planet, ülkemizde bir süre öncesine kadar sadece İngilizce olarak ülkemizde bulunuyordu. Yeni dönemde, Türkçeleştirilmiş baskısıyla daha geniş kitlelere ulaşacak gibi görünüyor.

Dorling Kindersley  ( DK  – Dost Görsel Gezi Rehberleri)

Ülkemizde Türkçe yayınlanan gezi rehberlerin en iyisinin bu seri olduğunu belirtebiliriz. Karıştırmaktan büyük zevk aldığım, tekrar tekrar okuduğum, defterlerimde en fazla not almama yardımcı olan kaynaklardan biri Dost Gezi Rehberleri.

Dost Kitabevi tarafından yayınlanan DK görsel gezi rehberleri. “Gideceğiniz her yerde görebileceğiniz her şey” sloganı ile iddialı bir başucu kitabı.

Gezi Rehberi Kitapları dost

Görsel anlamda belleklerinize kazınacak fotoğraf, çizim, plan ve haritalar barındıran Dk rehberleri, özellikle tarih ve kültürel yerler ile gezilecek yerler, alışveriş imkanları, kent ve ulaşım haritaları ile ciddi anlamda genel bilgi içeriyor.

İçeriğin görsel yoğunluklu olması, size planlamayı yaptırmaya aday. Eğer detaycı ve çok meraklı bir gezginseniz, planlamayı yaptıktan sonra başka bilgilere ulaşmanızı da tavsiye ederim.

Yeme – içme konusunda da tavsiyeleri olan Dost Görsel Gezi Rehberleri’nde birçok kent için yürüyüş rotaları da bulunuyor. Mimari ve tarihi yapıların kesitli çizim ve anlatımları ise bence bu kitapların en iyi özelliklerinden.

Bir çok gezi rehberi kitapları‘nda olduğu gibi Dost Görsel Gezi Rehberleri içinde bahsedebileceğim tek olumsuz taraf, fiyatlar!.

En son kitaplığıma koyduğum İspanya Rehberi oldukça “tuzlu” geldi. Ancak herşeye rağmen profesyonel hayatımda da, ciddi anlamda yararlandığım bir kaynak olduğunu tekrar belirtmeliyim.

TimeOut

En fazla ulaşılabilir olan, kitapevlerinin raflarında sıkça rastlanılabilir kaynaklardan biri TimeOut rehberleri. Güncel ve trend konaklama, restoran, alışveriş ve eğlence yerlerini içerik yapan, yaşayan bir kent rehberi.

Çok fazla tercih etmesem de, özellikle kentlerin yeme-içme, barlar ve trend mekanlarına ait tavsiyelerinden çok yararlandığım olmuştur.

Daha nokta atışlı bilgilerle, birçok önemli içeriği okuyucularına sunan TimeOut rehberlerinin en önemli özelliğinin cep boyutunda bir yardımcı kaynak olduğunu düşünüyorum.

Gezi Rehberi Kitapları

Diğer Gezi Rehberi Kitapları

Bunlar dışında ülkemizde bulabileceğiniz başka örneklerde var. Örneğin Alman TENEUES, klasik anlamdaki gezi rehberlerini kişisel kullanımda ajandalı olarak yayınladı.

Gezi Rehberi Kitapları

İçeriği daha çok “cool” mekanları ve tercih edilen kalabalık yerleri kapsıyor. Yine aynı markanın alışveriş mekanlarını meraklılarına sunan COOLSHOPS rehberleri de tematik gezi rehberleri arasında. Aynı zamanda COOLRESTAURANTS serisine de sahip rehberler oldukça ilgi çekici.

Gezi rehberlerine yeni bir bakış açısı kazandırmış olan WALLPAPER CİTY GUİDES rehberleri ise yayınladığında tasarım dünyasını ve sofistike bir kitleyi hedeflemişti. Kentleri kısa zamanda modern yüzüyle keşfetmek için ideal olduğunu belirtebilirim.

Gezi Rehberi Kitapları

Elbette bunlar Şehir Rehberleri!. Gezginler adına Lonely Planet ve DK serisinin yanında şehirde vakit geçirmek isteyenlere diğerlerine de göze atmalarını tavsiye ediyorum.

Ancak yine de bu rehberlere eklenecek birçok noktayı şehirde sizler de keşfedebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikFotoğraflarla Tarihi Yarımadanın En Güzel Yeri Topkapı Sarayı
Sonraki İçerikUkrayna’nın “Dişi” Başkenti Kiev
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz