Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki pek çok şehirde sayıları her geçen gün artan ekoturizm rotalarına bir yenisini daha ekliyor. Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Projesi, Kütahya’da 86 kilometrelik bir hat üstünde eşsiz bir tarih ve saklı kalmış ormanların doğal güzelliklerini sunuyor.

Göç Yolu Hikayesi ile de ilgi çekici bir yürüyüş rotası olan Göç Yolu, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi olan “Hayme Ana”nın Çarşamba köyündeki kabri başından başlayarak Domaniç’ten Söğüt’e giden 86 kilometrelik tarihi göç yolunun, Likya Yolu ve Frig Yolu gibi Türkiye’ye kazandırılması için çalışmalara başlandı.

Göç Yolu ile Geçmişe Yolculuk

Geçmişte Kayı Boyu’nun Domaniç’ten Söğüt’e yaptığı göç ile ayak izlerinin bulunduğu güzergah üzerinde oluşturulan Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Projesi, Hayme Ana Türbesi, Ebe Çamlığı, Mızık Çamı Tabiat Anıtı, Karagöl ve Kızılsaray Yaylası, Ilıcaksu Tarihi Kavak Ağacı, Tarihi Bercin Kule ve Evi’nin yanı sıra, Domaniç’ in eşsiz doğasını ve saklı kalmış orman güzelliklerini görme fırsatı da sunuyor.

Göç Yolu Rotası

Alternatif Bir Yürüyüş Rotası

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından güzergah boyunca yürüyüş ve bisiklet parkurlarının planlandığı Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Proje alanına, profesyonel grupların yanı sıra, vatandaşların da hoşça vakit geçirebileceği için dinlenme alanları ile bilgilendirme pano ve levhaları yerleştirilmeye başlandı.

Yürüyüş rotaları ekoturizm

Bununla birlikte, proje kapsamında bölgenin doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri hakkındaki bilgilerin, bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi aktarılabilmesi için yöreden seçilecek gönüllülere alan kılavuzluğu eğitimlerinin teorik ve uygulamalı olarak konunun profesyonelleri tarafından verilmesi planlanıyor.

Booking.com
Önceki İçerikBundle Yenilendi! Haberden Daha Fazlası Bundle 3.0
Sonraki İçerikŞarap Rotası ile Ege Bağları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz