Granada, beni Endülüs gezisinde “herşeye rağmen” etkileyen bir şehir oldu. Buradaki “herşey” hem tarihin yıprattığı ve yoketmiş olduğu eski Granada’ları(!) anlatıyor, hem de benim yaşadığım birkaç küçük “yol” hikayesine atıfta bulunuyor. Boşverelim şimdi bunları biz Granada gezilecek yerleri anlatmaya devam edelim.

Granada aslında kolay gezilebilir bir kent gibi görünüyor ve herşey bir arada görüntüsü veriyor. Ama detaylandırmak istediğinizde aklınızı başınızdan alıp zamanınızı da ciddi anlamda çalabilir. Benden uyarması!

Granada Gezilecek Yerleri

Granada’ya geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında tabii ki Elhamra Sarayı geliyor. Elhamra Sarayı’na giriş hikayemi buradan okuyabilirsiniz.

Kolay gezilebilir diye adlandırdığım Avrupa kentlerine bu ünvanı vermemin sebebi, özellikle gezilecek yerlerin “eski şehir” anlamında bir yerde toplu halde durmalarından kaynaklanıyor. Bir de bu kolay gezilebilir kentleri gerçekten kolay olarak yani çok yorulmadan gezmek için ipucu olarak nitelendireceğim bir detay var ki, o da bir şehri gezmeye oranın büyük katedralinden veya en büyük meydanlarından başlamak. Malum biz gelmeden çok yıllar önce o kent için cazibe merkezleri buralarmış.

Granada gezilecek yerleri

Granada Katedrali

Granada’da Katedrali bulmak çok kolay. En merkezi yerde bulunuyor. Granada Katedrali, katolik krallar döneminde bizzat onların emriyle yapılmaya başlamış. 1523 yılında Enrique de Egas’ın Gotik olarak tasarladığı bina, o dönemdeki birçok örneği gibi elbette bir tek kişi tarafından ve hemen bitirilememiş. Katedralin son halini alması tam 181 yıl sürmüş. Diğer bir tasarımcının ünlü bir rönesans ustasının kontrolünde yapımına devam edilmiş.

Granada gezilecek yerleri

Granada katedraline sonraki yüzyıllarda ekler ve yenilikler yapılmış. 16.Yüzyılda yapılan pencerelerde Juan del Campo’nun Büyük Çilesi betimlenmiş. Katedralin içerisinde aynı zamanda binanın batı cephesini de tasarlayan Alonso Cano’un mezarı da bulunuyor.

Peki Granada Katedrali neden burada yapılmış? Yanıtı yine çokca örneklerini bildiğimiz gibi farklı değil aslında! Burada bulunan Gırnata Camii el-kebir yani Granada Ulu Camii, Isabel’in emriyle yıktırılarak katedralin inşasına başlanmış. Birçok katedralin aksine daha aydınlık bir iç mekan tasarımı var Granada Katedralinin.

Granada gezilecek yerleri

Granada’da Sokak Konseri

Granada gezilecek yerleri listesinde olan Granada Katedralinin ana kapısının önünde beni akşam saatlerinde bir sürpriz bekliyordu. Merdivenlerin üzerine kurulu sahnede katedralin ışıklandırılmış görüntüsüyle harika bir klasik müzik dinletisi yakaladım. Seyirciler katedrali karşısına alan meydanda oturup dünyanın başka zamanlarına yolculuğa çıkmış gibiydiler.

Granada’yı sokaklarını gezerek tanımaya başlayın. Mesela önce Albaicin’den Elhamra’ya bakın. Granada’nın gezilecek yerlerinden Albaicin gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Granada katedrali girişi 4,90 Euro. 10 yaşına kadar çocuklar ücretsiz ve AB ülkeleri öğrencilerinden başlayarak, İspanya öğrencilerine ve sonrasında Granada öğrencilerine kadar çeşitli indirimler var. 65 yaş üzeri giriş ise 2,50 Euro.

Granada gezilecek yerleri

Capilla Real

Granada Katedralinin yakınında bulunan Kraliyet Şapeli yine Enrique de Egas tarafından 1504 yılında yapımına başlanan bir şapel. Kraliyet mezar yeri olarak seçildiği için Katolik Krallara ait bir şapel yapımına başlanmış. 1521 yılında bitirilen Capilla Real’de tam olarak emin olunamamasına rağmen Isabel ve Fernando ile kızları Juana la Loca ve kocası Felipe el Hermoso’nun mezarlarının olduğu söyleniyor. Kraliyet ailesine ait bir takım eserler de Capilla Real’de bulunan bir bölümde sergileniyor.

Capilla Real için ayrı bir giriş ücreti ödüyorsunuz giriş 3,50 Euro ve diğer yaşlara ait giriş ücretleri detayları da yine aynı.

Granada’da gezilecek yerler Endülüs’ün tamamında olduğu gibi çok etkiyeci.

Granada’yı gezmek için mutlaka Granada’da konaklama yapın. En çok alternatif içeren fiyatlara ve oda durumuna buradan bakabilirsiniz.

Granada Katedrali’nde gece konseri

Booking.com
Önceki İçerikŞimdiki Zamanda Kalmak
Sonraki İçerikUcuz Araç Kiralamak için Alternatiflere Bakın
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz