Günübirlik doğa gezileri hepimizin ilgisini çekiyor. Hem zaman hem de aktivite açısından avantajlara sahip bu etkinlikler ile yeni yerler görüp doğada kalıyor ve nefis trekking rotaları keşfediyoruz. Outdoor gezileri son dönemde özellikle büyük şehirlerde yaşayanları hafta sonu tatilinde günübirlik doğa gezileri haline gelmiş durumda.

Tarihte Işık ülkesi veya bir diğer adıyla Lykia Birliği olarak anılan toprakların bulunduğu coğrafya, günümüzde ülkemizin en güzel yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Sidyma’dan Kalabantia’ya uzanan yol. Peki hem bu Sidyma Hem de Kalabantia nerede ve bu trekking rotası nasıl yürünüyor?

Günübirlik Doğa Gezileri – Kalabantia Limanı

Likya Birliğinin önemli yerleşim yerlerinden Sidyma antik kenti Fethiye’nin Eşen beldesi Dodurga köyünde bulunuyor. Fethiye – Kaş karayoluna onyedi kilometre uzaklıktaki Sidyma Antik Kenti kalıntılarında görülebilecek alanlar agora, kilise, hamam, nekropol ve kilise kalıntıları ile sınırlı. Antik kentin en önemli eserlerinden biri ikiz lahitler ve kabartmalı mezar. Yürüyüşümüzü de buradan başlatıyoruz.

günübirlik doğa gezileri

Sidyma kalıntılarının bulunduğu Dodurga köyü’nden Kalabantia harabelerine kadar yaklaşık dokuz kilometrelik yürüyüş yolu oldukça keyifli.

Yediburunlar ismi verilen doğal güzellikleri ve mevsimlerin çeşitliliğinin yarattığı bitki örtüsü ile görülmeye ve adımlamaya değer bir yol. Yola çıkmadan önce Sidyma’yı da gezmenizi ve tarihi içinize çekmenizi öneriyorum.

Likya Yolu Üzerinde Yola Devam

Antik harabelerin bulunduğu yerden köyün mezarlığının bulunduğu alana doğru rotanızı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü işaretlenmiş olan yolun yönü buradan geçiyor.

Bir süre patika ve yumuşak bir inişten sonra, eski bir kule kalıntısı ve köy evleriyle birlikte 2,5-3 kilometre sürecek bir asfalt yürüme yolunu takip etmeniz gerekiyor. Köyün sonuna geldiğinizde işaretler doğrultusunda eski bir kümbete varıyorsunuz. Yolun üçe ayrılması sizi şaşırtmasın. Sağda bulunan hafif bir yokuş olan yolu takip ederek uçurumun kenarına varıyor ve Yediburunbaşı ismi verilen mevkii ile Karacaburun arasında nefis masmavi bir görüntüye ulaşıyorsunuz.

Buradan sonra kırmızı beyaz çizgilerle belirlenmiş olan Likya Yolu’nu terk edip kırmızı – lacivert işaretleri takip ederseniz koyların kenarlarındaki harabeleri görerek ikiye ayrılan yolun sağ tarafta olanı takip ederek, Yalısancak koyundaki Sidyma Antik Kentinin limanı olan yere yani Kalabantia harabelerine varıp yine tarihi hayaller peşine düşebilirsiniz.

Sol taraftaki yol ise sizi yepyeni trekking rotaları için yeni başlangıçlara götürecek.

Renklerin her tonunu mevsimin getirdiği sürprizlere göre saklayan bu rota üzerinde biz aynı yolu geri gitmek zorunda kaldık. Ancak birçok rotayı gece konaklamaları da gerçekleştirerek bu yürüyüşünüze  ekleyebilirsiniz.

günübirlik doğa gezisi trekking

Booking.com
Önceki İçerikSeyahat Günlüğü: Seyahatlerde Kendimle Kalmak
Sonraki İçerikSeyahat Güvenliği: Sosyal Medyada Sakın Bunları Paylaşmayın!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz