Bir hikayenin kitabını paylaşayım bu defa. Hasan Söylemez Hayata Yolculuk kitabının kapağında yazan “Bir bisiklet, sıfır lira, sekiz ay, on bin kilometre!” önemli bir detay olarak görülse de asıl hikaye bence bundan çok daha ötesi.

Asıl hikaye Hasan Söylemez’in kendisi. Ona yolun getirdiklerinden çok yola çıkarken hissettikleri ve bitirdikten sonrası çok da kitaplara sığmaz gibi geliyor bana. 

Hasan Söylemez Hayata Yolculuk

Hasan Söylemez Hayata Yolculuk kitabının arka kapağında şunlar yazıyor.

Hasan Söylemez Hayata Yolculuk

“Hakiki yolculuk, gittiğin yerlere harita üzerinde çarpı işareti atmak değil, o çarpı işaretlerini ruhundaki yaralara yara bandı yapmaktır.

O öyle yaptı. Gitti, hamdı, pişti! Hem iyileşti, hem iyileştirdi! İnsana dokunarak insan kaldı!

Hasan Söylemez, banka kartlarını kırdı, cebindeki son parayı çocuklara dağıttı, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaştı. Herkes hayallerinde gider, o bedenini de yanına aldı. Herkes hayallerini gerçekleştirememeyi parasızlığa bağlar; o, kafalarda örülen para duvarını yıkarak önceliğin maddi olmadığını kanıtladı! Bazen yolları kaybetti ama kendini buldu! Ve şimdi film gibi bu yolculuk kitaplaştırıldı…

Hayata Yolculuk sevgi, dayanışma, paylaşım, vefa ve umut üzerine bir ‘iç’ gezi kitabı. İnsanlığın ölmediği yerde, Anadolu’da geçiyor. Her şeyi bırakıp gitmek isteyenlere, gerçek hayatın gökdelenlerden uzakta olduğuna inananlara cesaret veriyor. Yolculara şöyle fısıldıyor: “Yolunuzu kaybetmemenin tek yolu ruha dokunmaktır; kendinizin, insanların ve tabiatın ruhuna…”

Şimdi tüm kişisel gelişim kitaplarını bırakın, sadece yola çıkın. Farkı anlayacaksınız!”

Hayata Yolculuk Hasan Söylemez

Hasan Söylemez, kitabın kapağında her ne kadar “bu kitap hayatınızı değiştirecek” demese de arka kapak notunu benzer şekilde bitirmiş. Bu bir eleştiri değil elbette! Dediklerine katılmasam yıllardır bunun mücadelesini veren kişilerden biri olmazdım sanırım.

Hasan Söylemez, İstanbul’dan yola çıkıp batı, orta ve doğu Karadeniz’i kat edip Doğu Anadolu’ya ve Güneydoğu Anadolu’ya pedal vurup, oradan Akdeniz’i geçmiş ve Ege Bölgesi’nden geçerek Tekirdağ’dan İstanbul’a dönmüş. Bu sırada 10 bin 104 kilometre pedal çevirerek “kendisiyle” seyahat etmiş. Bunun için bile bu kitap alınır.

Hasan Söylemez Hayata Yolculuk Hayy Kitap

Kitabın yayıncısı Hayy Kitap şöyle yorum yapmış internet sitesinde. “Bu kitapta insanın kendisiyle ve kendi doğasıyla olan mücadelesi var; 10 bin 104 kilometrelik bir yol sadece pedal çevrilerek kat edilmiş, dile kolay… Fakat bu mücadelenin bir başka yönü de parasızlık, dolayısıyla yemek, uyku, dinlenmek, su gibi ihtiyaçlar için tümüyle başkalarına bağımlı olmak durumunda kalmış yazar”.

Hasan Söylemez, kendisini böyle asimetrik bir ilişki içine sokmuş. Hani çok bildiğimiz ve dünyadaki örneklerine çokca rastladığımız şekilde “Param yok, bana yiyecek verirseniz ben de sizin işlerinize yardım ederim,” demiş ve her zaman iyi cevaplar almamış. Dolayısıyla, yolculuk boyunca kendisini, karşılaştığı insanların ve doğanın lütfuna bırakmış.

Hayy Kitap devam ediyor;  “Kitapta, şehir insanının artık pek de bir ilgisinin kalmadığı doğayla mücadele üç önemli ayaktan ikincisini oluşturuyor. Kızgın güneşte, boranda, ayazda, dağların eteklerinde ve yükseklerinde, gecenin karanlığında yapılan bir yolculuk bu nihayetinde…

Hasan Söylemez’in insanlarla mücadelesi ise genel olarak yapıcı geçmiş. Bunu, Anadolu topraklarının abdal, derviş geleneğinin kalıntıları ile açıklamak daha aydınlatıcı olur. Öyle ya, içinin ağrısı olmayan, sırtının rahatını bırakıp yollara düşer mi? Üstelik beş parasız, sevdiklerinden, alıştıklarından uzakta… O kadar korunmasız, o kadar muhtaç… Neyse ki halden anlayan, bir dilim karpuzla da olsa gösterecek şefkati olan, halini hatırını soran iyi insanlarla karşılaşmış Hasan Söylemez.”

Ben Hasan Söylemez’den haberi olmayanlara, hikayesini yazdığı kitaba ulaşamayıp mahrum kalacak en azından birkaç dostuma haber vermiş oldum böylece.

İyi okumalar..

Booking.com
Önceki İçerikYolcu Dostu Havaalanları: Havaalanında Şarj Büyük Bir İhtiyaç
Sonraki İçerikHindistan Otelleri: Hindistan’da Kempinski Ambience Konforu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz