Koronavirüs salgını sağlık sistemiyle birlikte ekonomiyi de sert olarak etkiliyor. COVID-19 salgınını ekonomik yönden en çok hisseden sektörlerin başında gelen seyahat sektörüne yönelik bir takım düzenlemeler hayata geçiriliyor.

Seyahat sektöründe önlemlerin odak noktasını havayollarına yönelik tedbirler oluşturuyor.

Yolcu Hakları Askıda

Bu tedbirler çerçevesinde alınan son kararla birlikte; havayollarından rezervasyonu bulunan ancak “iptal” edilen binlerce uçuş nedeniyle ileri tarihli rezervasyonlarının paralarını alamayan yolcular, belirsiz bir tarihe kadar beklemek zorunda kalacak.

Yolcu Hakları Askıya Alındı

Koronavirüs salgını nedeniyle özellikle Mart ayında yoğunlaşan uçuş iptalleri ve uçuşa kapatılan ülkeler sayısının artması, yolcularla havayolu şirketlerini karşı karşıya getirdi. Bir diğer tarafta ise havayollarından koltuk alan seyahat acenteleri bulunuyor.

Havayolu İle seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle, havayolları yolcu hakları belirsiz bir süreyle askıya alınmış görünüyor. Söz konusu düzenleme, 5 Şubat 2020 tarihinden bu yana iptal edilen tüm uçuşları kapsıyor.

Yolcu Hakları Askıda

Resmi Gazetede Yayınlandı

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek maddede, “COVID-19 salgını nedeniyle 5.02.2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaftır.” olarak belirtiliyor.

Geçici ikinci maddede ise “COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Havayolları Korona Resmi Gazete

Uçuş yasaklarının kalkacağı tarihin bilinmemesi ile süre konusu için koronavirüs önlemlerinin kalkması beklenecek.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..