Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Hindistan

Hindistan Gezisi Yapmak İçin 11 Sebep!

Hindistan sayılamayacak kadar fazla özelliği birarada bulunduran adeta sihirli bir ülke! Kimileri için büyüleyici kimileri için cesaret kimileri içinse bir hayal Hindistan.  Ama her şey dışında bu ülke onu ziyaret edenlerin hayatlarında unutulmaz anılar bırakan bir destinasyon. Her gezginin planında yer alan Hindistan’ın neden bu özellikleri ile insanları sardığına dair 11 tane sebepten bahsedeceğiz.

1- İnanç Coğrafyası

Dünyanın en yaygın dinleri olan Hristiyanlık ve İslamiyet’in dışında Hinduizm, Sihizm, Budizm ve Jainizm gibi birçok dine de evsahipliği yapan Hindistan’da, inançlar insanlar için büyük önem taşıyor. Yüzbinlerce tanrı ile hayatlarının her anına inançlarını ekleyen Hindistanlılar, farklı inançların gerçek bir mozağini oluştururlar. Öyle çok değer hayatların içine sinmiştir ki, gerçek hayata dair paylaşımlarını görmek sizi şaşkınlık içinde bırakabilir.

2- Lezzet Şöleni: Hint Mutfağının Efsanevi Tatları

Hindistan’ın büyüleyici mutfağı, dünyada hiçbir yemeğe benzemeyen eşsiz lezzetleriyle damaklarda unutulmaz izler bırakır. Baharatların cömertçe kullanıldığı bu mutfakta, her gün yeni bir tat keşfetmeniz mümkün. Hindistan’da geçireceğiniz süre boyunca her öğün, adeta bir lezzet şöleni olacak.

3- Aşkın Sembolü: Tac Mahal

Babür Şahı Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal için yaptırdığı ve yapımında 20 bin işçinin 22 yıl emek verdiği Tac Mahal, Hindistan’ın kalbinde yer alır. Değerli taşlarla bezeli bu muhteşem yapı, aşkın ve mimarinin en güzel sembollerinden biridir. Tac Mahal’i ilk gördüğünüzde, gözleriniz bu eşsiz güzelliğe hayran kalacak.

4- Vahşi Yaşamın Çekici Büyüsü

Hindistan, vahşi yaşamın doğal yaşamla iç içe geçtiği bir ülke. Kaplanlardan fillere, leoparlardan ayılara kadar birçok vahşi hayvanı milli parklarda gözlemleyebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan Asya aslanı ve mor kurbağa da Hindistan’da bulunmaktadır. Ayrıca, şehirde sevimli ama bir o kadar da cüretkar maymunlarla karşılaşmanız an meselesi.

5- Renkli Festivallerle Dolu Bir Gezi

Hindistan’ın renkli festivalleri, günlük yaşamın canlılığını ve neşesini katlayarak sunar. Her köşesi ışık ve renklerle süslenen, özel kostümler ve makyajlarla taçlanan bu festivaller, unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlar. Holi, Onam, Chathurthi, Navaratri, Durga Puja, Dussehra ve Dwali gibi efsanevi festivaller, Hindistan seyahatinizi unutulmaz kılacak.

6- Tarihin Derin İzleri

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Hindistan, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 32 UNESCO Dünya Mirası alanı ile Hindistan, tarih severler için adeta bir cennettir.

7- Geniş Kültür Yelpazesi

Hint kültürü, zengin tarihinin yanı sıra, birçok dini bir arada barındırmasıyla da dikkat çeker. Sokaklarda gezerken her an bir geleneğe tanık olabilirsiniz. İneklerin dokunulmazlığı, Ganj Nehri’ndeki arınma ayinleri ve hatta kurbağaların evlendirilmesi gibi ilginç gelenekler, Hindistan’ı keşfetmeyi daha da ilginç hale getirir.

8- Ekonomik Cazibe Merkezi

Para birimi Hindistan Rupisi olan ülke, turistler için oldukça ekonomik bir destinasyondur. Yemek, konaklama, ulaşım ve eğlence gibi harcamalarınızda cebinizi yormadan birçok farklı deneyim yaşayabilirsiniz.

9- Eşsiz Mimari Harikalar

Hindistan, benzersiz geçmişi ve kültürel çeşitliliği ile göz kamaştıran mimari eserlerle doludur. Saraylar, tapınaklar, anıtlar ve antik kalıntılar, büyüleyici güzellikleriyle her adımda karşınıza çıkar.

10- Sıcak Hint Misafirperverliği

Hindistan’da karşılaşacağınız misafirperverlik, ülkenin insanlarının yaşam tarzı ve dünyaya bakış açılarından kaynaklanır. Herhangi bir sıkıntınız olduğunda anında yardım bulabilir ve çeşitli ikramlarla karşılanabilirsiniz.

11- Alışveriş Cenneti

Kumaşlarıyla ünlü Hindistan’da, yerel kıyafetlerin süslemeleri ve moda anlayışındaki yöresel takılar, alışveriş tutkunları için mükemmel bir deneyim sunar. Renkli ve işlemeli kıyafetler, dönüşte gardırobunuzun favorisi olacak.

hindistan

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Hindistan

Hindistan Turları Büyüleyici Yapılar ve Gezilecek En İlginç Yerler

1– Tac Mahal2– Red Fort3– Qutub Minar4– Swaminarayan Akshardam5– Hawa Mahal6…
Daha Fazla
Hindistan

Andaman Adaları: Dünyanın El Değmemiş Son Yerleri

Andaman Adaları En Popüler Ada Havelock Eşsiz denizaltı yaşamı, bakir koyları ve…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir