Hırvatistan son yılların en gözde tatil yerlerinden biri. Tabii ki bunda Dubrovnik’in payı oldukça büyük. Avrupa Birliğine girmeden önce Schengen vizesi olmadan rahatça girilebilen Hırvatistan, o yıllarda oldukça fazla Türk turist ağırlamaya başlamıştı. Ancak yine de geçmişe istinaden vizelerin daha kolay verilmesi ve hali hazırda pek çok kişide bulunan yeşil pasaport sayesinde(!) Avrupa ülkelerinde hareket edebilen Türk vatandaşlarının tercihleri arasında Hırvatistan sürekli yer almaya başladı. Hırvatistan sadece Dubrovnik’ten ibaret değil. Özellikle uzun sahil şeridi boyunca sahip olduğu adaları her geçen gün daha fazla bir şekilde yaz tatillerinin gözde mekanları halini alıyor. Adriyatik denizinin Dalmaçya kıyılarında bine yakın ada var ve bunların 80 tanesi 1 kilometrekare veya daha büyük. Bunların sadece ve sadece 48 tanesinde yerleşim bulunuyor. Peki planlanacak bir yaz tatili için Hırvatistan gezilecek yerler arasında en gözde Hırvatistan Adaları hangileri?

Hırvatistan Gezilecek Yerler

HVAR ADASI

Dalmaçya kıyılarından bahsederken ilk akla gelen ada elbette Hvar Adası. Bu sahilin St.Tropez’si olarak adlandırılan Hvar, zaten uzun yıllardır yatçıların gözdesi halinde.

Akdeniz’in güzellikleri olan zeytin ağaçları ve yerel şarapların yapıldığı üzüm bağlarının da bulunduğu adanın en önemli özelliklerinden biri, lavanta kokulu sokaklara sahip olması. Çünkü adanın geçim kaynaklarından biri de lavanta!

Ayrıca son yılların önemli hale gelen turizm gelirlerinden önce ada sakinlerinin gelir kaynağı olarak Stari Grad ve Jelsa‘da üretilen, ünü milattan önceki yıllara dayanan kırmızı şarapları Bogdanusa olduğunu da belirtmeliyim.

Hvar’da konaklama ücretleri son yıllarda artarak devam etsede daha sakin dönemlerde uygun yerler bulmanız mümkün. Ortaçağ kalıntılarının olduğu, trafikten uzak sokaklara sahip modern bir tatil beldesi havası solumanız için Hvar harika bir seçenek.

Hvar’a gitmek için en iyi alternatif tekneniz olması tabii ki! Ama eğer bir tekneniz yoksa (benim yok!) Split’den, Drvenik’den veya karşı sahil İtalya’dan Ancona veya Pescara üzerinden feribot, katamaran gibi araçlarla da Hvar’a gelebilirsiniz.

PAG ADASI

Hırvatistan gezilecek yerler arasında Adriyatik’in sayısız mağara ve gözenekli taşlar bezediği değişik bir ada olan Pag’ın yeri de ayrı. Adanın bir tarafında kayalıklar üzerinde hayat izine rastlanmasa da, diğer tarafında taş sokakları ve mermer kaldırımlı meydanları sokak kafeleriyle dolu.

Ada’nın tarihi de oldukça ilginç. Tuz ticareti yapan bölge halkı bu gelire göz diken Venediklilerden saklanmak kurmuşlar burayı. Ada’nın geleneksel ürünleri arasında tuzlu ve sert bir peynir olan koyun sütünden yapılan Paski Sir bulunuyor. Tuzun etki ettiği otlarla beslenen Pag kuzusu da lezzetiyle çok meşhur buralarda.

Görülmeye değer yerler arasında Pag kasabası, Pag’ın ilk köylerinden olan dokuz yüz yıl önce kurulan Caska kalıntıları ve küçük kumsalları ve elbette yeni merkezi olan eğlenceli gece hayatı ve çılgın plaj partileriyle ünlü Novalja bulunuyor.

Baştan beri ada diyorum ama Pag’a ulaşım çok kolay. Çünkü Pag bir köprüyle ana karaya bağlı. Zadar veya Rijeka’dan otobüslerle buraya ulaşmak çok kolay. Ama siz yine de ben adaya ancak deniz yoluyla giderim diyorsanız yine buna uygun seferler aynı şehirlerden kalkıyor.

Kısıtlı konaklama alternatifleri ile Pag konaklama konusunda olağanüstü seçenekler sunmuyor. Hatta tavsiye de etmiyorum ama gidilen yerde en azından bir gece kalmalı fikriyle size sıkıntı vermeyecek konaklama adresleri bulmanız mümkün.

LOSİNJ ADASI

Burası bildiğimiz tarzda sevimli ve çok güzel bir ada işte. Pag adasının batısında bulunan Losinj yeşilliği ve iklimiyle Pag’dan çok farklı bir görüntü veriyor. Avrupalı turistlerinde tercihlerinde ilk sıralarda yer alan adada iki kasaba bulunuyor.

Hırvatistan gezilecek yerler

Bunlar Veli Losinj ve Mali Losinj. Kasabalardan Mali Losinj, daha büyük ve daha kalabalık olan bir kasaba. (ismindeki “Mali”, Hırvatça’da “küçük” anlamına geliyor!) Bu iki kasaba arasında daha sevimli, ahenkli ve göze hoş gelen ise Veli Losinj. (“veli” veya “velika”da yine Hırvatça’da “Büyük” anlamına geliyor!) Harika bir bitki örtüsüyle çevrili olan Veli losinj, denize kıyısı olan taş evleri, parklarıyla görülmeye değer.

Hırvatistan gezilecek yerler adalar

En gözde yerlerinden biri Cikat Koyu hem denize girmek isteyenlere hem de rüzgar sörfü meraklılarına ev sahipliği yapıyor.

Losinj’e yine Rjeka’dan feribotla ulaşmanız mümkün. Gitmişken kalınacak adalardan biri olduğunu da ekleyelim.

Hırvatistan gezilecek yerler listesi

RAB ADASI

Dubrovnik’i görenler için sanki oranın minyatürü olabilecek ve daha bakımlı görünen ama ondan çok daha saklı kalmış bir ada Rab.

Rab adası dördüncü yüzyıla dayanan tarihi ile olağanüstü görüntüler sunuyor. Dar kaldırımlı sokaklar, taş sokaklar, iç içe geçmiş bir liman ve marina ile taş merdivenler Rab adasını mükemmel bir yer haline getirmiş.

Çam ormanları ile kaplı bir ada olan Rab’da, 12. ve 17. yüzyıllar arasında yapılmış olan dört romanesk çan kulesi bulunuyor. Bahsettiğim yerler adanın ana kasabası olan ve adayla aynı isme sahip Rab’a ait detaylar.

Adanın diğer bölümlerinde Barbat, Banjol, Kampor, Palit, Mundanije gibi yerleri de gezebilirsiniz.

Hırvatistan gezilecek yerler Hırvat adaları

Kasabanın içlerine doğru ilerlediğinizde, keşfedebileceğiniz çeşitli konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Dilerseniz en merkezi yerlerde de alternatifler bulunuyor tabii. Rijeka’dan katamaranla ulaşabileceğiniz Rab, çok keyifli bir ada.

BRİJUNİ ADASI

Hırvatistan adalarının en ünlülerinden biri olan Brijuni’nin bu kadar bilinmesinin ana sebebi Yugoslavya’nın efsanevi devlet başkanı Tito’nun bu adayı yazlık olarak kullanması.

Aslında Brijuni tek bir ada değil! Toplam 14 adadan oluşan bir adalar milli parkı. Uzun yıllar halka kapalı olan adalar coğrafi yapılarıyla da diğer Dalmaçya adalarından ayrılıyor.

Adanın tarihi geçmişi, neredeyse her yerde rastlayacağınız antik kalıntılar, zamanında çeşitli devlet başkanları tarafından Tito’ya hediye edilip buraya salınan antilop, zebra veya tavus kuşları da adanın getirdiği zenginlikler arasında.

Brijuni’nin, Istria bölgesinde dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrolarından birine sahip olan Pula kentinin açıklarında yer aldığını da ekleyeyim.

Ada’ya nasıl gideceğiz derseniz ve direkt olarak gitmeyi planlıyorsanız, Zagrep, Pula ve sonrasında Fazana’dan buraya feribotla gelebilirsiniz diyebilirim. Ya da siz iyisi mi bir tekne alın!

Hırvatistan gezilecek yerler sadece adalarla sınırlı değil. Başta Dubrovnik olmak üzere birçok enfes gezi noktası daha bulunuyor.

Booking.com
Önceki İçerikKudüs: Zaman Durduğu Kadim Kente Zeytindağı’ndan Bakmak
Sonraki İçerikKarl Köprüsü: Prag’ın En Güzel En Süslü Tarihi Köprüsü
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz