Hollanda denildiğinde neredeyse Amsterdam’dan başka bir yer akıllara gelmiyor. Oysa ki Hollanda ne Amsterdam’dan ibaret, ne de Amsterdam’a giden Hollanda’ya gitmiş oluyor. Amsterdam öncelikle Hollanda’nın başkenti. Hatta Hollanda’daki eğlence ve turizmin de başkenti Amsterdam. Ancak Hollanda’nın başkenti Amsterdam olmasına rağmen ülkenin hükümet merkezi Amsterdam’da bulunmuyor. Ülkenin yönetim merkezi Den Haag’da. Den Haag aynı zaman da Lahey ismiyle de biliniyor. Bu nedenle adeta gizli bir başkent gibi. Hollanda Gezilecek Yerler listesinde de bu özelliğiyle elbette başı çekiyor.

Hollanda Gezilecek Yerler – Den Haag veya Lahey

Hollanda’da gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri olan Delft şehri yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Hollanda gezilecek yerler Den Haag harita

Lahey’de bulunan Uluslarası Adalet Mahkemesi veya aşina olduğumuz Lahey Adalet divanı bu şehrin neredeyse en bilinen kurumu. Ama tarih, politika, Avrupa kraliyet aileleri veya mimari ilginizi çekiyorsa Den Haag yani Lahey çok daha fazla şey ifade edecek.

Hollanda gezilecek yerler

Den Haag – Lahey Nasıl Gidilir?

Amsterdam’a yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta bulunan Lahey’e gitmek için en kolay yollardan biri tren. Yaklaşık olarak bir saate yakın bir tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Lahey’de şehir merkezine ulaşmak için Den Haag HS istasyonu yerine Centraal’da inmeniz gerekiyor.

Lahey’e geliş treninizle birlikte dönüş için de mutlaka saatleri kontrol edin ve gerekirse dönüş biletlerinizi alın. Lahey çok büyük bir şehir değil bu nedenle şehirde metro yok. Çevreyi dolaşmak için tramway veya otobüsleri kullanabilirsiniz.

Hollanda Gezilecek Yerler

Den Haag İsmi Nereden Geliyor?

Lahey şehrinin bir diğer ismi Den Haag demiştik. Bunun nedeni uzun yıllar öncesine dayanıyor. Bundan yaklaşık 800 yıl öncesinde burada bulunan Ridderzaal Kalesi Hollanda kontlarının ikamet adresi olarak kullanılıyormuş. Kale inşaat edilmeden önce çitlerle çevrili olarak yapılmış olan bir av köşkü varmış ve çitlerin etrafında bir yerleşim oluşmaya başlamış. Bu yerleşimle oluşan yere Gravenhage (kontun çiti) ismi verilmiş. Sonrasında bu isim Den Haag, The Hague veya ingilizce The Hedge olarak yani “Çit” olarak sadeleşmiş.

Hollanda Gezilecek Yerler

Lahey’de gezilecek ve görülecek yerler arasında Kraliyet sarayı, Vredespaleis olarak isimlendirilen Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Mahkemesi, Parlemento binası, Hapishane kapısı – Gevangenpoort müzesi, eski şehir merkezinde bulunan Escher in het Palais, sıradışı bir manzaraya sahip Panorama Mesdag ve Scheveningen kıyısı yer alıyor.

Hollanda gezisinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de Scheveningen. Kuzey denizi sahillerindeki bu yer hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Lahey Adalet Divanı – Vredespalais

Hollanda Gezilecek Yerler

Uluslararası Adalet Divanı olarak bilinen Vredespalais – Barış Sarayı olarak da biliniyor. 1899 yılında inşa edilmiş görkemli ve etkileyici bir bina olan Vredespalais bir Amerikalı olan Andrew Carnegie tarafından yaptırılmış. Bina özel durumlar ve uluslararası çok önemli davalar görülmediği zamanlarda ve belirli vakitlerde gezilebiliyor (rehber eşliğinde).

Hollanda Gezilecek Yerler

Museum de Gevangenpoort (Hapishane Kapısı)

15.yüzyıla ait bir hapishane olan bu yerde işkence aletleri ve odası ilgi çekici. Ancak bunun dışında da ilginizi çekecek çok şey var. Çeşitli dillerde rehberlik hizmeti alarak gezebilirsiniz. Açık olduğu gün ve saatleri öğrenerek gitmenizde fayda var. Girişi ücretli.

Escher in het Paleis

Hollanda Gezilecek YerlerBir zamanlar kraliyet sarayı olarak kullanılan eski şehir merkezi olarak bilinen yerdeki Lange Voorhout Sarayı Hollandalı grafik sanatçısı Maurits Cornelis Escher tarafından hazırlanmış olan dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine evsahipliği yapıyor. Sanatçının yaptığı neredeyse bütün eserler burada. Ünlü “Bunwaterfall” eseri de burada yer alıyor. Kafe olarak kullanılan mekanın Kraliçe’nin eski mutfağı olduğunu da belirteyim.

Panorama Mesdag Müzesi

Hollanda Gezilecek Yerlerİnanılmaz bir an yaşamak için Mesdag müzesine mutlaka uğrayın. Hendrik Willem Mesdag‘ın Den Haag’ın hemen yanında bulunan Scheveningen’de bulunan sahilleri ve kum tepelerini 360 derece boyama tekniğiyle resmettiği ve olağanüstü bir manzaraya dönüştürdüğü bu mekan mutlaka ziyaret edilmeli. İnanın bana çok keyif alacaksınız. Çeşitli dillerde eserin nasıl yapıldığı ile ilgili dinletiye denk gelirseniz Türkçe yapılan kısımda detayları da öğrenebilirsiniz. Tur ile ziyaret ettiğinizde rehberiniz bu işleri hallediyor. Giriş ücretli.

Hollanda gezilecek yerler listesi bunlarla sınırlı değil elbette. Örneğin Marken Hollanda gezilecek yerler arasında bir huzur limanı. Marken gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Hollanda Gezilecek Yerler

Booking.com

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..