PAYLAŞ

Hürriyet Gazetesi, Hürriyet Dünyası adıyla bir değişim içerisinde. Aslında buna bir değişimden çok, günceli ve teknolojiyi takip ederek maalesefki gerileyen “kağıt baskı” üzerinde ki imaj liderliğini teknolojik ve sosyal medyada sürdürme çalışması diyebilirz..

Bu konuyla ilgili şehir şehir dolaşıyorlar.En tepe yöneticilerin ağzından bu organizasyonu hedefleri dinliyorsunuz. Harika bir organizasyon gerçekleştirmişler bu sayede ciddi buluşmalar gerçekleşiyor.

Hürriyet başlı başına bir güç. Seveni var sevmeyeni var. Ancak tirajı ile orantılı olmayan bir güce sahip olduklarını da kabul etmek gerek. Bulundukları camiada aldıkları “Amiral Gemisi” ünvanı boşuna değil. Bu nedenle yeni medya düzeninde de aynı ünvanla yarışta bulunabilmek için gelecekle ilgili plan, hedef ve kurguları var.

Öncelikle şunu belirteyim Enis BERBEROĞLU çok iyi bir yönetici izlenimi verdi bana. Hürriyet çatısı altında yepyeni perdeler aralamaya çalışan bir ekibe, olanca destek veren görüntüsü etkileyici. Bu gelişmeleri ve teknolojik kısmı anlatan Fatih ÇEKİRGE’e ise onca tecrübesiyle kağıt üzerindeki gazeteden çok da kopamamış bir durum algıladım. Sanki bir metinden okurmuşçasına bir kaç kelimeyi döndürüp dolaştırıp aynı cümleleri tekrarlayan bir konuşma yaptı. Neyse, insanları ve böylesi tecrübeli gazetecileri eleştirmek değil amacım.

Hürriyet gazetesi, Hürriyet dünyası ismini verdiği bu değişim atağında okuyucuya mobil olmak, hız, ulaşılabilirlik ve kendi içeriğini belirleme konusunda çözümler sunuyor. Her okuru olayın içeriğine çekebilme iddiasında. Herkes resim, video, yazı, yorum v.s göndererek katkı ve etki yapabilir düşüncesini yerleştirme çabasında. Daha ilerisi için yerelleştirme hedefleri çok detaylı.

Ancak inanılmaz boyuttaki imkanlarına, Enis BERBEROĞLU başta olmak üzere yönetim desteğine rağmen, küçük küçük detaylara onlar kadar sahip çıkan online editörlere ve yöneticilerine de ihtiyaçları var. Eminim bu departman ve personeller onlarda zaten fazlasıyla söz konusudur. Ama dedim ya, en azından yöneticiler kadar sahip çıkmaları gerekiyor.

Bakın bir örnek vereyim; Hürriyet gazetesinin severek takip ettiğimiz ve ilgi alanımıza girdiğinden çok da ilgi gösterdiğimiz bir seyahat eki var. Yazarları ve editörlerinin hepsine, kendi sayfalarında veya köşelerindeki adreslerinden ulaşmaya çalışın, bakalım cevap alabilecek misiniz.

İos uygulamasında canlı maç anlatıyorlar, maç bittiğinde onlar hala 67.dakikada! Ben araştırma yapmadım, bunlar sadece ilk anda gördüklerim. Enis bey ile bir kahve içimi randevu ayarlarsam daha fazla şey anlatacağım:). Sosyal medyada da böylesi bir Hürriyet, ellerindeki “güce rağmen” çok fazla zayıf bir görüntü veriyor.

Hürriyet dünyası, mükemmel sloganı “Daha Fazla Hürriyet” ile hiç bir an gözünü kapatmamak zorunda. Yeni iletişim ve yeni medya kuralları bunu zorunlu kılacak. Herkese daha fazla Hürriyet için, emek harcayan ve inanan liderler ekiplerini biraz daha inandırmak için çalışmalılar diye düşünüyorum.

Düzenledikleri bu “Hürriyet günü” için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim.

NOT: Her yazar, her okuyucuya elbette dönemez. Ancak bizim ulaşmak istediğimiz konuların yapıcı olan, içeriklerle ilgili, destek veya danışma konuları olduğunu özelikle belirtmeliyim. Amacımın eleştirmek değil, yapılanları takdir ederek detaylarla daha güçlenmesini sağlamak istememdir. Hani derler ya, “çorbaya tuz misali..”

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here