4-6 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “World Tourism Forum” daha önce konuşmacı olarak katıldığım World Tourism Forum Akdeniz buluşması gibi sektörün önemli zirvelerinden biri oldu. World Tourism Forum İstanbul blogbook işte burada merhaba dedi.

World Tourism Forum İstanbul blogbook

T.C Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ve birbirinden önemli seyahat sektörüne ait firmaların desteklediği “World Tourism Forum – Global Meeting” için Türk Hava Yolları bir anı kitabı yayınladı. İstanbul’a dair olan birçok şeyi, İstanbul’u anlatan yazılarıyla 20’si yerli 20’si yabancı 40 seyahat bloggerı bu kitapta paylaştı.

Seyahat yazarı kimliği ile keşfet tv adına Erkut Özen imzasıyla yayınlanan benim yazım da, bu anı kitabında yer aldı.

İşte benim başlangıçlarımın şehri “İstanbul”

World Tourism Forum Blogbook İstanbul

World Tourism Forum istanbul blogbook Kitabından..

Belki de sahip olduğu bütün anlamların ve kavramların yarattığı karmaşıklığın ötesinde, basitçe söylenebilecek bir kelimenin odağında duruyor İstanbul. Onu anlatmak isteyenlerin yüzlerce yıl boyunca yükledikleri anlamda, yani “Başlangıç”ta.

İstanbul başlangıçların kenti. Sadece başlangıç sadeliğinde anlatılabilecek, ancak devamı bir o kadar da akıllara sığmayacak gizemli bir öykünün sahnelerini, yayıldığı kocaman alanlara saklayan bir bulmaca İstanbul.

Bu kentin kuruluşuna, tarihine dair nerede bir efsane, bilgi veya hikaye karşıma çıksa hep tekrar eden benzer cümlelerle karşılaşıyorum. “Havasına, suyuna, konumu ve doğal güzelliklerine hayran kalan…” diye başlayan ve İstanbul’un başlangıcına giden benzeri cümlelerle. İstanbul’un başlangıcı sanki dünyanın veya yeni bir hayatın da “başlangıcı” gibi anlatılıyor. Sonra İstanbul’a sahip olanlar, başlıyorlar bu güzelliklerle dolu yeni hayatın kurulduğu toprakları korumak için olağanüstü çabalara. Öyle ki; insan elinden çıkan surlar, hendekler yetmiyor, tılsımlar yaratıyor, devirlerin en büyük dini tapınaklarını inşa ediyor ve dualara şehrin ismini sığdırıyorlar.

world tourism forum istanbul blogbook

İstanbul “Başlangıç” olmaya devam ediyor. Dünyada o tarihe kadar bilinen batının ve doğunun şehirlerine olan başlangıç uzaklıkları İstanbul’un göbeğinden hesaplanıyor. Doğu-Batı yönleri İstanbul’a göre tarif ediliyor, zaman İstanbul’dan geçen meridyene göre hesaplanıyor. Roma’nın antik yollarının başlangıcı İstanbul sayılıyor. İnsanlık tarihi anlatılırken kullanılan çağlar kronolojisi yeni bir başlangıç ile yine İstanbul’da başlıyor.

İstanbul, benim için de bir başlangıç. Aldığım ilk nefesten itibaren sahip olduğum her şeyin başlangıcının mekanı. Benim gibi milyonların, hayata burada gözünü açanlar kadar yeni bir hayata buradan tekrar başlayanların kenti.

İstanbul aynı zamanda benim seyahat yollarımın da başlangıcı. Kapıyı açtığımda ilk adımımla dünyanın yollarına düştüğüm kapının eşiği, yola çıktığım ilk nokta bu şehir. Ama benim için önemli olan bir diğer tarafı da aynı zamanda “vardığım yer” olması. Evim, yurdum, benim kentim ve kendi başlangıcım olması.

world tourism forum istanbul blogbookİlk çayı yudumladığım, babamın kucağında ilk rüzgarını tanıdığımda hasta olduğum ama sonrasında lodosuna yüz verdiğim, ne derdim olursa olsun boğazda bindiğim bir vapurda huzur bulduğum, günlük hayatından şikayet edip de, ayrıldığım ilk an özlediğim, canımın sıkıntılarını alan bir terapist gibi olan büyülü bir şehir burası.

Benim “baş” kentim, imparatorlukların başkenti İstanbul. Hem o “baş” ekinin siyasi anlamlarının dışında içerdiği manalarla çeşitlendiği aslında dünyanın başkenti olan, hem de sadece bugünkü dünyanın değil, dünya üzerinde yaşanmış dönemlerin verilen ünvanı hiç değiştirilememiş bir şehir İstanbul.

İstanbul bilinenden çok daha fazlasını barındıran ama “anlatılamayan olmayı” tercih etmiş bir bedende gibi gelir bana. Hani başkaları onun hakkında anlatıp durur, diyar diyar seslendirirler. Gürültü kalabalıklığında ismi geçtiğinde kulak kabartılıp dikkat kesilinen bir gücü vardır İstanbul’un. Dinlemeden oradan ayrılamazsın. Ayrılırsan aklın kalır, merak eder, uyuyamazsın.

World Tourism Forum Blogbook İstanbul

İstanbul herkes için bir şeylerdir. Onu öyle çok şiirler, şarkılar, yazılar, kitaplar anlatmıştır ki; ama işte o gücü kimse açıklayamamıştır. İstanbul’un “çok şey” olmasının sırrı da orada saklıdır belki. Açıklanamayan ama her devirde değiştirelemeyecek olan “Dünyanın Başkenti” olmasında. Başlangıçlarda rol almasında.

Ben böyle düşünüyorum da başkaları farklı mı düşünmüş sanıyorsunuz? Öyleyse İstanbul’a ilk yerleşenlerden bugüne, sadece bir şehire sahip olmak için verilen mücadelelerin sebebini açıklamak için oldukça uzun bir zamana ihtiyacınız olacak!

Ancak çok sorun etmeyin, yanıt yine İstanbul’da olacak.

World Tourism Forum BlogBook İstanbul

Booking.com
Önceki İçerikCruise Turları Tatili: Kurban Bayramında Amerika’yı Gemiyle Keşfedin
Sonraki İçerikSafranbolu Gezi Notları: Kamerama Kaydettiklerim
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz