PAYLAŞ

İstanbul, Türkiye tarihinin en büyük ihalesi ile 3. Havalimanına kavuşacak. Aslında bu söylem de tamamen yanlış oldu gibi. Çünkü yeni yapılacak olan havalimanı faaliyete geçtikten sonra diğeri, yani Atatürk havalimanı kapanacak. Kapanan bu araziye, eğer içerisinde şaşaalı mağazalara sahip bir AVM ile süslü göstermelik bir park yapılmazsa kocaman bir alan çıkacak ortaya. Aslında “Ağaoğlu Myairport” için bulunmaz bir arazi gibi görünse de umarım inşaattan uzak kalan bir arazi olur.

Neyse konumuz aslında konunun başka bir yönüyle ilgili. İstanbul’un artık pek kalmayan su havzalarının ve ormanlarının olduğu bölgeye yapılacak olan havalimanı için bölgede şimdiden kurumuş olan göl yatakları, göller ve göletlerin hafriyat (Kanal İstanbul projesinden sağlanacak) ile doldurulacak olması alarmın ilk halkası gibi görünüyor.

Planlamalara göre 658 bin ağaç yine yeni havalimanı yapımı için yaşama veda edecekmiş. 1 milyon 855 bin ağaç için ise taşınacak(!) kararı verilmiş. Var mısınız bir ara sayalım bunları? Taşınırken bir kısmı telef olur ve 1 milyonu bile sağlıklı taşınırsa iyi bir rakam gibi. Bir de nereye taşınacağı hususu var tabii ki. Neyse devam edelim.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde, havalimanının yapılacağı alanın 76 milyon metrekare olduğu bunun ormanlık alan kısmının 6 bin 172 hektar olduğu belirtilerek, diğer kısımlarının ise maden alanı, mera, kuru tarım ve fundalık alandan oluştuğu yazılmış. Havalimanının yapılacağı yerde bulunan 2 milyon 513 bin ağacın taşınacağı ancak nereye gideceğinin belirli olmadığı belirtilmiş. Burada ilgi çekici ve aslında düşündürücü olan kısım ise, bölgenin kuş göç yolları üzerinde olduğu ve bu nedenle inşaata başlamadan önce kuşların göç yolları ve rotalarının belirleneceği (bu kısma kadar nasıl da umutlanıyor insan!) ve bu raporların sonuçlarına göre kuşları cezbedecek alanların ortadan kaldırılacağı önlem(!) olarak sunulmuş.

Yine gazete de yer alan bilgiye göre, ÇED raporunda bölgede 2 milyon 513 bin 341 ağacın bulunduğu belirtilmiş. Nihai rapor ise bekleniyor. Sanırım biraz düşmüştür bu rakam artık!

Sonuç olarak yapılacak havalimanı bir çok kalabalığı atıkları ile birlikte o bölgeye taşıyacak. İstanbul içme suyu havzalarını tehlikeli bir sürece sokacak ve “bir kaç ağaç(!)” yok olacak (olsun, neyse ki taşınıyorlar). Kuşlar artık oradan geçmeyecek (Ne var canım bir kaç kuş geçmeyecekse demirden kuşlarımız var ya!)

Hem zaten bunlar uçaklara da zararlı. Devamlı motora kaçıp kazalara neden olmuyorlar mı?

Ha unutmadana bir de yeni havalimanının ismi ne olacak sahi?

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here