Bir Haziran günü, hep kışın görmeyi hayal ettiğim İsviçre Alpleri ‘ne gitmek üzere yola çıktım. İlk durağımız Vaud kantonunun İsviçre Alpleri ile çevrili kayak merkezlerinden biri olan Villars-Sur–Ollon olacaktı.

İsviçre’de kışın karlı dağlara ve bir kayak merkezine yapılan bir yolculuğun anlatıldığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre Alpleri’ne Nasıl Gidilir?

Swissair ile ilk olarak İstanbul’dan İsviçre‘nin önemli kentlerinden Zürih’e uçtuk. Zürih’te yaklaşık 1,5 saatlik bir bekleme sonrası Zürih – Cenevre uçuşumuzu gene Swissair vasıtası ile yaptıktan sonra Cenevre havalimanına iniş yaptık.

İstanbul’dan Zürih yaklaşık 3 saat, Zürih’ten Cenevre uçuşu ise yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Yolculuğumuzun 3. Aşaması ise L’Aigle’ye varmak olup Cenevre – L’Aigle arasını tren ile geçeceğiz. SBB ‘ye ait bir tren ile Cenevre’den hareket edip yaklaşık 1 saat 30 dakika sonra L’Aigle tren istasyonuna vardık. Tren saatleri ve fiyatlar için SBB web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Yolculuğumuzun 4. Aşamasında ise L’Aigle ‘den otobüs ile Villars-Sur-Ollon’a çıkıyoruz. Otobüs dağ yolunu sardıkça rakım sürekli olarak yükseliyor, kulaklarımız duymaz ve çınlar bir hale geliyor. Dağ yolu boyunca duraklar var. İnsanlar bu duraklarda inip evlerine gidiyor ama etrafta ev falan yok. Köyler ormanın iç kısımlarında.

İsviçre alpleriOtobüs yolculuğu sırasında sohbet ettiğimiz bir genç kız ’’Bu ormanın içinde 10 haneli bir köyde oturuyorum. Durakta indikten sonra ormanın içinde 10-15 dakika kadar yürüyorum’’  diyor. ’’Ormanın içinde 10-15 dakika kadar tek başına yürüyor, her gün bunu yapıyor ve bir sıkıntı yaşamıyor’’ İşte medeniyet dediğin bu olsa gerek diye düşünüyor ve kendi ülkemle karşılaştırıp üzülüyorum.

45 dakika kadar süren bir yolculuk sonrası Villars-Sur-Ollon meydanına varıyor ve otelimize doğru yola koyuluyoruz. Gerçekten uzun bir gün ve yolculuk oldu. Artık biraz dinlenmek gerek. Bu otobüs yolculuğu için buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İsviçre alpleriBiz bu seyahatimiz boyunca şehirlerarası ve şehir içi ulaşımlarımızda Swiss Travel Pass kullandık. Swiss Travel Pass ‘ın sunmakta olduğu öncelikli avantajları aşağıda bulabilirsiniz.

Swiss Travel Pass Nedir?

 • Swiss Travel Pass tüm İsviçre’de tren, otobüs ve gemi ulaşımlarında sınırsız kullanım imkânı sağlar.
 • 490 müze için ücretsiz giriş hakkı verir.
 • Birçok Dağ treninde % 50 indirim imkânı sunar.
 • Kullanmaya başlamadan önce mutlaka Swiss Travel Pass biletinizin gerekli yerlerini doldurmanız ve imzalamanız gerekmektedir.
 • Kontrole denk gelmeyiz şeklinde bir düşünceye kapılmayın, bizim bindiğimiz her trende kontrol oldu.
 • Swiss Travel Pass hakkında daha detaylı bilgi için yine Swiss Travel System web adresinden ve diğer web kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

İsviçre alpleri

Konaklamak İçin İsviçre’de Bir Dağ Evi

Otelimiz Hotel Le Bristol Villars. Beş katlı olan ve tamamı ahşap malzeme kullanılmış otelin her odası bir dağ evi havasında döşenmiş olup her odanın salonu, yemek masası, yatak odası mevcut. Uzun lafın kısası 5 katlı bir otelin içinde onlarca dağ evi yaratmışlar.

İsviçre alpleriİsviçre alpleriOtele vardığımızda havanın kararmış olması nedeni ile dışarının manzarasına tam vakıf olamamıştım lakin sabah muhteşem bir manzaraya uyanacağımdan emindim. Sabahın ilk ışıkları ile dışarı baktığımda muhteşem Alpler tüm ihtişamı ile karşımda duruyordu. Balkona çıkıp uzun uzun bu manzarayı izledim akabinde kahvaltı ve grupla dışarı çıkmak için otelin lobisine indim.

Villars-sur-Ollon Gezilecek Yerler

Villars-Sur-Ollon’da İsviçre dağ köyleri denildiğinde gözünüzün önüne gelen ve hayal ettiğiniz resmin birebir aynısını buluyorsunuz. Burada yazın yeşillikler içinde, kışın ise karlar altında, el değmemiş, ranta açılmamış, muhteşem, uçsuz bucaksız bir doğa var . İnsan bu muhteşem doğanın o kadar etkisi altında kalıyor ki, karşısına Heidi yada Peter çıksa dahi şaşırmayacak bir ruh haline bürünüyor. Pastoral bir masal gibi.

isviçre alpleriİsviçre alpleriKayak merkezine Col De Bretaye’ye çıkmak için 3 vagonlu bir tren kullanılıyor. Bu ulaşımlar için otele giriş sırasında verilmiş olan Free Access Card kullanılıyor. Villars‘dan Col De Bretaye‘ye kadar yapılan tren yolculuğu da şahane panoramik görseller ile dolu. Tren güzergâhı Bex – Villars- Col de Bretaye şeklinde. Bu tren ile Bex-Villars arası yaklaşık 40 dakika, Villars-Col De Bretaye arası ise yaklaşık 20 dakika sürüyor. Seferler her gün saat 06.00 ile 21.00 arası yapılmakta olup yaz aylarında saat başı, kış aylarında is yarım saatte bir tren kalkıyor.

İsviçre alpleriKış sezonunda kayak için gelenler Col De Bretaye ‘ye bu tren ile çıkmak ve oradan telesiyej almak durumundalar. Bizde olduğu gibi pistlerin diplerinde oteller yok. Bu seferlerin saatleri hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre Alplerinde Yürüyüş

Yazın burada yapılabilecek en güzel aktivite yürüyüş. Biz de kendimize yarım günlük yürüyüş ve yemek programı yaptık.

İsviçre alpleriMis gibi kokan kırlarda yürümek, koşmak, bisiklete binmek kaçırılmaması gererek aktiviteler. Kalabalık ve gürültülü şehir hayatının girdabından kısa bir süre için de olsa kopup bu huzur dolu yerlere gelmek, cehennemden cennete geçmek kabilinden bir şey.

Col De Bretaye ‘ye tren ile çıkıp Villars-Sur-Ollon’a yürüyüş ile geri dönmek yaklaşık 2 saat sürüyor. Biz de trenden indikten sonra 30 dakika kadar bir yürüyüş sonunda Golf Club Villars ‘a vardık. Burada ufak bir Golf dersi alıp akabinde ufak çaplı vuruş denemeleri yaptık lakin –uzaktan oldukça kolay gözüküyor olsa da – kendi adıma ben başarılı olamadım. Bu nedenledir ki, Golf hayatım başladığı sürat ile sona erdi.

İsviçre alpleriGolf Club Villars, yeşillikler içinde huzur dolu sessiz, sakin bir yer. Gelir seviyelerinin oldukça yüksek olduğu aşikâr olan adamlar ve hanımlar sohbet ediyor, bir şeyler yiyor, içkilerini yudumluyorlar. Köşe bir masada yaşlıca bir adam iki sayfasında da tek bir resim olmayan bir gazete makalesini okuyor. Yollarımız bu insanlar ile kısa bir süre için de olsa burada kesişiyor. Yaşantılarına imrenmemek mümkün değil fakat elinizdekiler ile mutlu olmak zorundasınız aksi halde hayatı kendinize zindan edersiniz. Villars-Sur-Ollon’da yapılabilecek Golf aktiviteleri ile alakalı detaylı bilgiye web’ten ulaşabilirsiniz. Öğlen yemeğini de burada aldıktan sonra keyifli yürüyüşümüze devam ediyor ve yaklaşık 1 saat sonra otelimize varıyoruz.

Bizim yapmış olduğumuz bu yarım günlük aktivite haricinde Yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, tenis, dağ bisikleti aktivitelerinde de bulunabilirsiniz. Yaz ve Kış döneminde yapabileceğiniz aktiviteler oldukça fazla.

Muhteşem manzaralara sahip efsanevi Alp zirvelerinin yanı başında, yeşilliklerle dolu patikalarda yürüyüş yapmak, sohbet etmek, kafayı dinlemek harikaydı. Kış ayları ile ilgili tecrübem olmadı lakin aynı güzellik ve muhteşemlikte olacağından en ufak bir şüphem yok. Eğer yaz aylarında Lac Leman (Cenevre Gölü) çevresine bir seyahat yaparsanız ve Cenevre, Lozan ,Montreux şeklinde bir rotanız olur ise 1 gece konaklamanızı mutlaka Villars-Sur –Ollon ‘da yapmalısınız.

İsviçre Alplerinden Notlar;

 • İsviçre ‘de paranız pul olabilir.
 • Villars-Sur-Ollon ‘da diğer İsviçre şehirlerinde de olduğu gibi musluktan akan suyu içebilirsiniz.
 • Çikolata tatmadan dönmeyin.
 • Villars, Dünyanın en pahalı yatılı okullarından biri olan College Alpin İnternational Beau Soleil’e ev sahipliği yapıyor..
 • Tam kasaba meydanında bulunan kışlık Club Med görmeye değer.
 • Bolca oksijen depolamayı ihmal etmeyin lakin şehir hayatına geri dönünce ihtiyacınız olacak.

İsviçre alpleriİsviçre alpleri

Booking.com
Önceki İçerikGranada Gezisi: Endülüs’ün Sihirli Kentine Merhaba
Sonraki İçerikSelanik İzmir Benzetmesi: İzmir Selanik’e Gerçekten Benziyor mu?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz