PAYLAŞ

“Dünyanın en büyük turizm borsası”, “Turizmin kalbi burada atıyor”, ” turizm sahneye çıktı” v.s şeklinde bir dolu süper, hiper, mega başlıklarla duyurulan ITB Turizm Fuarındayım.

Bir dolu “en” kavramını bir çok noktada hakeden bir organizasyon bu. Bir kere elbette belirttikleri gibi çok büyük. Çok büyüklerin katılmadığı (örn. Tui) bir organizasyon olsa da, tutup da kimsenin Tui’ yi arayacak, hatırlayacak bir imkanının bulunmadığı bir organizasyon ITB.

Sektörel açıdan söylenecek, anlatılacak elbette çok şey ifade ediyor bu fuar. Turizmcilerin koca bir yılı, geleceği istatistikledikleri ve yorumladıkları bir yer ITB. Ama şimdi hepsini bir yana bırakıp başka özelliklerinden bahsedelim.

Öncelikle bu yıl göze çarpan, ITB tarafından yıllardır devamlı vurgulanan alternatif turizm çeşitliliğini üst boyutta seslendirmesi. Online firmalar ile klasik hizmetleri sunan online portallarin çatıştığı apaçık ortada. Çok yakın zamanda tur operatörlüğünün öleceği ve online turizmin bireysel boyuta her zamankinden daha fazla ineceğini görmek için duayen olmaya sanırım gerek yok.

Online paket tur satışı, dinamik paket adı verilen yolcunun kendisinin alternatifleri seçtiği sistem artık turizmin doğal bir yüzü oldu. Buradan sonraki adım, aracıları iyiden iyiye aradan çıkarıp sanal dünyada alıcı ve satıcıyı gerçekten karşı karşıya bırakan sistemler olduğu da belirgin gelişmeler. Bir de sanal sektörel pazar yerlerinin tabii ki!
Bir kaç sene, hatta bir kaç ay gibi kısacık süreler teknolojik gelişmelerin hızı nedeniyle “eskiden şöyleydi – böyleydi” olarak andığımız zamanlar haline geldi. Bu nedenle “eskiden” internet üzerinden turizm satışının anlamı, tur operatörleri ve diğer hizmet kollarının kendi web siteleri ve online entegrasyonlarıyla normalde yaptıkları standart bir işi web üzerine taşıma durumu iken, aynı tur operatörleri şimdi “aradan çıkarılma” tehlikesini çok daha fazla hissediyorlar.
Ürünlerin hiçbir aracıya gerek kalmadan satışa sunulması ve paketlerin müşterinin kendisi tarafından hazırlanması örnekleri çok daha farklı boyutlar alacak. Dün alternatif satış kanalları olan booking.com benzeri oluşumlar ürün sahibinin kendi boşluklarını değerlendirdiği bir kanalken, şimdi ana araçlarından biri olma yolunda ilerliyor.

Gerekli ve yeterli inovatif çalışmalar yapılmadığı taktirde, bununda devreden çıkacağını bilmek için duayen olmaya gerek olmadığını sanıyorum.
Bir diğer önemini kaybeden ve kaybedecek olan oluşumlar ise ürünleri puanlandıran derecelendirme şirketleri. Bunların satış işine girmeleri ve kullanıcılar nezdinde “parayı veren düdüğü çalar” haline gelmeleri, tüketiciler arasındaki söylenti ve güven eksikliğini devamlı artırıyor. Tarafsızlığını kaybeden bu tip oluşumlara sadece online mantığına çok hakim olamayan kitlenin başvurduğu, ancak yeni nesil tüketicinin giderek sistemlere hakim olmaları nedeniyle bunların güvenirliliğini sorgular hale gelmesi ise sürecin bir sonucu olacak.
ITB Berlin fuarı hakkında en çok konuşulması gereken konulardan birinin blog ve blogger’lar olması gerekiyor. Çünkü dünya çapında sektörde söz sahibi haline gelen bloggerlar burada toplantılar, seminerler ile görüşlerine başvurulup sohbetler gerçekleştiriyor.

Artık herşey online ama unutulmaması gereken yine de en önemli konu “insan”
“Eskilere teşekkür edilerek kurtulma vakti geldiğini ve yeni hayata, yeni dünyalara hareket vaktinin geçtiğini” tekrardan bir kere daha üzerimde kalmaması amacıyla hatırlatayım.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here