İzmir’i ziyaret etmek için öyle çok sebep var ki.. izmir Konak Gezisi bunlardan sadece biri. Sen iyisi mi, en azından hafta sonu için bir vakit ayırıp kaçıver İzmir’e doğru. Şehri terketmeden, zamanı terket ve kaybol İzmir’de..

izmir Konak Gezisi

Üzerime gelen hafif bir esinti gökyüzündeki yakıcı güneşin etkisini azaltıcı hisler bırakırken, bir yandan denize bakıp karşı taraftan gelen vapurda olmayı hayal ediyor, diğer yandan da bulunduğum noktadan karşımdaki kulede bulunan saate bakmaya çalışıyorum.

izmir konak gezisi

Saatin tam olarak 11:30 gibi öğlen sıcağının ortasında olduğunu gördükten sonra, körfezin tatlı ve huzurlu esintisi daha bir iyi geliyor. Vapur, iskelesine yanaşmaya doğru giderken bende saat kulesine doğru kıvrılan, park tadındaki yoldan ilerleyerek Raymond Charles Pere’yi anlamak için, tam anlamıyla bir simge olan bu güzel yapıya yapıya takılıyorum. Dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan İzmir Saat Kulesi’ne!.

izmir konak gezisi

İzmir’in En Güzel Simgesi

R.C. Pere, Fransız bir Mimar ve tasarımcı.1900‘lü yılların hemen başında öylesine görkemli bir eser ortaya çıkarmışki, zamanın Konak meydanında yirmi beş metrelik bir saat kulesi yapımına başlanması ile birlikte hayli söylenti ve hikayelere neden olmuş.

Her İzmir’e gelenin yaptığı gibi, İzmir Konak Gezisi benim için de İzmir saat kulesinde başlıyor. Biraz daha inceleyip fotoğrafladıktan sonra bu saat kulesinin tamamlandığı ve açılışının yapıldığı günkü kalabalığı ve heyecanı hayal ederek yürümeye devam ettim.

İzmir Selanik’ benziyor mu gerçekten? Ya da Selanik İzmir’e? Ben de bunu düşünüp bir şeyler karalamıştım.

Saat kulesinden bir kaç adım sonra daha eski bir merkeze ya da İzmir’in tarihi ticaretinin halen devam ettiği Kemeraltı Çarşısı’na vardığımda yıllardır unuttuğum bir duyguyu hatırladım. Kendine özgü bir tarz ile konumlanmış olan Kemeraltı Çarşısı, modern alışveriş merkezlerinin hayatımızı ele geçirmesiyle birlikte yitirdiğimiz, sokakta olmak, esnafla konuşmak, pazarlık yapmak, ürünleri tatmak gibi saklı keyiflerimi birdenbire seriverdi ortaya.

izmir konak gezisi

Kemeraltı Çarşısı ve Kızlarağası Hanı

Yüzyıllar önce denizin doldurulması ile oluşturulmuş yerlerin üzerine konuşlanan bu ticaret alanının, ipek yolunda Venedik ve Ceneviz gemilerine bağlantı noktasını oluşturduğu biliniyor. Ancak herşeyden önemlisi buradaki yaşamın hala eski tatlardan esintiler taşıması!

Elbette ciddi şekilde kimliğini kaybettiğini ve dokusunun bozulduğunu görebiliyorsunuz. Ancak İstanbul’un ünlü Mısır çarşısının ve Kapalıçarşı’nın bile -üstelik mimari avantajlarına rağmen- bu özelliklerini bu kadar bile koruduğunu söylemek çok zor.

Kemeraltı Çarşısı’nda modern yaşamın getirdiği ürünleri sunan dükkanların yanı sıra birçok yeme içme noktası olmasına karşın, et üzerine istediğinizi sipariş edebilecek kasapları, sakatatçıları, balıkçıları, tarihi turşucusu ve el sanatları üreten esnafı görmek bir hoş ediyor insanı.

izmir konak gezisi

Çarşı içerisinde ve çevresinde bir zamanlar sayıları yüze yaklaşan hanlardan birkaç tanesi halen kısmen ayakta. Sokakların arasında epeyce gezdikten sonra soluklanmak için bunlardan biri olan Kızlarağası Hanı’na, Cuha Bedesteni kapısından girip, bir Han Kahvesine oturup damla sakızlı bir Türk kahvesi ve buz gibi bir su sipariş ettim.

Kahveyi yudumlarken çevrenin verdiği muazzam keyifi anlatamam. İzmir’in tarihinin yaşandığı bu bölge öylesine etkileyici detaylara sahip ki!

Kısacık bir çarşı turu esnasında bu kadar yanıbaşımda duran bir kentin, nasıl da bu kadar uzaklarda olma hissi verdiğini anlamak gerçekten çok zor. Oysa ki ben İzmir’i hep kendimden bilirdim!

izmir konak gezisi

Öğle saati olmasından dolayı oldukça kalabalık olan han kahvesinde, Sakızlı Türk kahvesini büyük bir keyifle içtiğimi söylemem gerek. Onca kalabalığa rağmen, el ve lezzet ustalığı olan kahvelerin “40 yıllık hatır” içeren bir söze neden konu olduğunu çok daha iyi anlıyorsun burada.

Eski Şehrin İçinde En Eski Şehir. Agora

El sıkışıp ayrıldığımız hancı(!)dan sonra, yürüyerek Agora kalıntılarına doğru devam ettim. Önce Havra sokağı ve aynı yönde devam ederek yolun karşısına geçer geçmez vardığım, kazı çalışmalarının halen devam ettiği Agora!

Beni biraz da konuya olan merakım nedeniyle yine üzüntüye sevk etti bu arkeolojik kazı alanı. Koruma konusunda geç kaldığımızı bile bile birşeyler kurtarmak için çalışılmasını görmek ne kadar takdire değer bir mutluluk ise, bu güne kadar kaybettiklerimiz için, neden? diye sormamak da o kadar suçluluk ve kırgınlık hissettiriyor bana.

Bu tarihi kazıların çevresindeki çirkin yapılar, kalıntıların fotoğraflarını bile çekmeme engel olsalar da, İzmir yine de bu kalıntıları adeta uluorta sergileyerek ilk defa görenleri çok şaşırtıyor.

Tarihi milattan önce 4. yüzyıla dayanan bu Agora’nın günümüze kadar ulaşan kalıntılarının, milattan sonra 178 yılında yaşanan depremden sonra İmparator Marcus Aurelius tarafından yeniden inşa ettirilen kısımlar olduğu biliniyor. Etraf tertemiz ve ziyaretçisi eksik olmayan bir alan olması dolayısıyla da Arkeolojik bir teselli bulduğumu belirteyim.

Konak, Saat Kulesi, Kemeraltı ve Agora!.

İzmir, ne yapsak, nerelere gitsek ? diye planlamak için çok vakit harcamayacağınız, kendinizi kentte kaybolmak için programlayıp, saat kulesinden sonra sokaklara vuracağınız müthiş kaçamaklar yapacağınız bir şehir. Üstelik bekleyin daha akşamı, yemeği, gecesi ve bir dolu eğlencesi de var!

Yani izmir’i ziyaret etmek için öyle çok sebep var ki.. Sen iyisi mi, en azından hafta sonu için bir vakit ayırıp kaç git İzmir’e. Şehri terketmeden, zamanı terket ve kaybol İzmir’de.. izmir konak gezisi bunun için iyi bir seçim.

Hani şarkıda söylendiği gibi ;

Her boşluğum bu şehir ,

Karanlıklarda İzmir ,

Her gece aklımda bu şehir ,

Ne sana Ne bana İzmir..

Hangi şarkı diye merak eden olursa aşağıya bir göz atsın.

Booking.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..