PAYLAŞ

Daha önce SETUR ile ilgili bir şeyler paylaşmıştık. Tatilin, gazetelere verilen ilanlarıyla ilgili kısmından da bahsederek.

Aslında bu durum kelimelerin yanyana gelmesiyle birlikte çelişki içermeye başlıyor.

Bizler, yemek, içmek, nefes almak kadar önemli olan tatile çıkma ihtiyacına olan saygının hiçe sayıldığı bir toplumun çocuklarıyız. Çalışan her insanın dinlenmeye, düşüncelerine nefes aldırmaya, kendi tercihi olan bir takım aktiviteleri gerçekleştirmeye ve hayallerine fırsat verme hakkı olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikirizdir.

Durumun ekonomik boyutlarına girmek istemiyorum. Tatil denen olguyu hobileriyle zirveye çıkarıp kurduğu düşleriyle bir maceraya atlayan ve bunlar için cesaretini toplayıp bir çok engeli yıkmış onlarca gezgin var etrafımızda. Ekonomik boyutunun önemli olduğunu, ancak standart ihtiyaçlar ve planlar doğrultusundaki kısmının dışında, daha çok konforun artırılmasında kullanılan bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Yani seçmek, konfor kademelerini yükseltmek veya azaltmak tamamen bizlerin elinde.

Bu kısmı, başka zaman ayrı bir yazının konusu yaparız. Biz şimdi ülkemizde ki tatil hareketine bakışlarımızı çevirelim.

İç turizm denilen hareket içerisinde varolan birkaç büyük firmanın, sektörde ciddi çalışmaları var. Ülkemiz, Avrupa ülkeleri arasında nüfusuna oranla en az tatil yapanlardan biri olduğu gibi aynı zamanda en az gazete satılan ülkelerden de biri. Belki de dünyada bile derecemiz olabilir bu konuda. Günlük gazetelerin satışlarının (Bedava dağıtılan kısmı dışında) 4 – 5 Milyon adet olduğu belirtilen ülkemizde, tatil hareketinin gazeteler üzerinden duyurularak sağlanması, bu sırada da rezervasyonların beklenmesi Türkiye’de yıllardır akıntıya çekilen küreklerden biridir.

Gazete ilanı elbette bir reklam tercihidir. Ancak böylesi önemli bir ihtiyacın bu kadar kısıtlı bir mecraya sıkıştırılarak pazarlamasının doğruluğu ciddi oranda araştırılsaydı çok şey değişirdi. İyi ki internet geldi de hem turizm hareketlendi hem de duyuru kanalları genişledi.

Son yıllarda büyük oranda artan erken rezervasyon adı verilen indirimlerle daha yüksek satış ciroları ve kişi sayılarına ulaşılmasının asıl nedenleri arasında da internet kullanımı başı çekiyor. Yoksa Türk basınının amiral gemisi denilen en babasının, 400 bin tirajlarda dolaşan gazeteleriyle olacak bir iş değil bu.

Ülkenin insanının gezgin bir kültüre sahip olmadığı, tatil ihtiyacının bayramlara sıkıştırılıp giderildiği ve ekonomik zorlukların yaşandığı bir toplumda, kişileri harekete geçirmek çok da kolay olmasa gerek. Bunun için uğraşan yurtiçi turizmine katkı yapan bir çok acentenin içerisinde Jolly Tur gerçeği de son birkaç yıldır kendini daha bir hissettiriyor.

Başarılı marketing çalışmalarına, planlı bir yaklaşımla yaptıkları profesyonelce girişimleri ekleyerek sadece gazete ilanlarından bir çıkış yakalayamayacaklarının bilincinde olduklarını ilk gösterenlerden oldular.

Digital TV platformunda bir kanal üzerinden yıllarca tanıtım ve satış yapmaya çalışarak ciddi paralar harcadıklarını biliyorum. Sonrasında bu uygulamaya son verdiler belki ama bu uygulama bakış açılarını anlatmak adına bahsedilmeye değer, çok önemli bir konudur. Şirket yönetimindeki 2. Jenerasyon diyebileceğimiz Mete VARDAR, girişimci ve yeniliklere açık bir turizmci.

Jolly tur,  dünyadaki benzerlerine bakıldığında elbette eksiklikleri olan ancak dünya üzerindeki büyük tur operatörlerinin alışık olmadığı bir coğrafyada  ve bazı alışkanlıkların kazanılmadığı bir toplumda yenilikleri sergileyerek, insanların en önemli ihtiyaç kalemlerinden biri olan TATİL’i sunuyor. İnanın çok kolay değil bu. Nedenlerini, bu konudaki kendi fikirlerinizi de katarak, tatil dönemlerine nasıl baktığınızı düşünerek irdelerseniz, daha da hak vereceğinizi düşünüyorum. Jolly tur web sitesi de kendi örneklerine göre başarılı bir yapı çiziyor.

Umarım devamı hem kendileri hem de turizm sektörü için iyi olur. Bu bir turizm acentesi tanıtım yazısı değil elbet. Ama birileri ben gezerken dikkatimi çekmeyi başarıyorsa alkışlamak için zaman ayırmak gerekir. İyi yolculuklar olsun dostlar..

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here