Kendilerini “Bir grup amatör rota yapımcısı” olarak adlandıran doğa ve doğa yürüyüşü sever tarafından kurulan “Kültür Rotaları Derneği”, Pandora yayın bünyesinde bulunan Hil yayın ile oldukça faydalı ve gerçekten “kaynak” niteliği taşıyan eserler yayınlıyor. Kaçkarlar Rehberi de bu eserlerden biri.

Ülkemizdeki özellikle doğa yürüyüşü rotalarına yönelik yardımcı kaynak sayısının azlığı düşünüldüğünde yapılan bu çalışmalar oldukça sevindirici.

Bu Rota için Mutlaka Gerekli Bir Rehber

Okuduğum ve yararlandığım en iyi kaynaklardan birini daha hazırlamışlar bu defa. Kate CLOW ve Chris GARDNER tarafından hazırlanan kaynak, yayla ve mezralarda otuz günlük doğa yürüyüşleri “KAÇKARLAR” ismini taşıyor. Kaynak adeta bir Kaçkarlar Rehberi olmuş.

Yürüyüşler hakkındaki kısa ve yararlı pratik bilgiler dışında, bölgenin tarihi, bitki örtüsü ve hayvanlar alemi, çeşitli parkurların rotaları ve GPS koordinatları, teknik bilgiler ve daha birçok detay içeriyor.

Kaçkarlar Rehberi‘nin haritalar ile desteklendiğini de belirtmeliyim. Eğer planlarınızda Kaçkarlar’a uzanmak ve gerçek bir yürüyüş macerası varsa gitmeden önce, hazırlıkların temel malzemesi bu rehber kitap olmalıdır. 

 

Kaçkarlar Kitabından Alıntı..

“Bir doğa tutkununun 20 yıllık keşif araştırmaları sonucunda oluşan yürüyüş rotası, Karadeniz’in güney kıyısına paralel uzanan sıradağlar, Kaçkarlar‘ın günlüğünü tutuyor. Derin vadilerin, yeşil ormanların, dağ göllerinin, nefis çay bahçelerinin ve ırmakların yönünüzü belirlediği 30 günlük rotalar, uzun zamandır doğa yürüyüşçülerinin en çok tercih ettiği rotalardandır. Kaçkarlar’ın geçitlerinden geçen birkaç günlük 8 ayrı yürüyüş rotasının yanı sıra Hevek Vadisi’nde 8 adet günlük yürüyüş güzergahlarını da kitapta bulabilirsiniz. Bu güzergahlar Haziran ve Eylül ayları arasında Kaçkar Dağları’nın verimli doğasında vakit geçirmek isteyen gruplara, ailelere ve bireysel yürüyüşçülere hitap ediyor.

Kaçkarlar‘ın eteklerinde ve zirvelerinde yürümek kamp yapmak ve farlı doğa etkinliklerine katılmak için gerekli pratik bilgilerin yanı sıra, kitapla birlikte yörenin tarihi ve kültürel dokusunu da keşfedebilirsiniz. Bahar aylarının sonunda düzenlenen geleneksel şenlikler, akarsularda kano sürüşleri, Gürcü kiliseleri; kuşlar, kelebekler ve ayıların yaban hayatı ya da bitki örtüsünün sunduğu zenginlikler de bu dokunun bir parçası olarak bu rehber kitapta ele alınıyor.

Bu kitap, Kaçkar Dağları, doğa yürüyüşü, günlük yürüyüşler, trekking, çadır, kamp, Yusufeli, Sırakonaklar, Çamlıhemşin, Ayder, Kaçkar Zirvesi, Naletleme Geçidi, yayla şenlikleri hakkındadır.”

yürüyüş rotaları kaçkarlar rehberi

Kaçkarlar rehberi kütüphanenizde bulunması gereken başucu kitaplarından.

Booking.com
Önceki İçerikKırgızistan Outdoor Macera Tutkunlarını Bekliyor
Sonraki İçerikKapadokya Otelleri Arasında Özel Bir Seçenek Cappadocia Cave Suites
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

6 YORUMLAR

  1. Güzel yurdumuzun cennet köşelerinden Kaçkar Dağları’na İspir ve Yusufeli yönünden iki kez zirve yaptım. Ama açıkçası bu kitap ve şahsınız hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığıma da üzüldüm.Bu tür kaynak kitapların çoğalmasını ümit ediyorum. Teşekkürler, sonsuz selamlar…

    • Kaçkarları bilenlerin hissedebileceği en güzel şeyi gerçekleştirmişsiniz. Seyyahların, doğa insanlarının ve zirvelerde dolaşanların elbet birgün yollarının kesişeceğini okumuştum. Geç de olsa tanışmış olduk. Yolunuz açık olsun, teşekkürler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz