Bir zamanlar dünyanın en gözde tatil yerlerinden biri olan ve Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yerleşimden arındırılan Kapalı Maraş bölgesi olarak isimlendirilen Kuzey Kıbrıs‘ın Kapalı Maraş sahilleri artık halkın kullanımına açılıyor.

Kapalı Maraş Eski Hali

Kapalı Maraş Sahilleri Açılıyor

Kapalı Maraş sahilleri açılış müjdesini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Su Temin Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Töreni’nde açıklayan Başbakan Ersin Tatar “Perşembe sabah saatlerinde Kapalı Maraş’ın sahilinden istifade etmeye başlanılacağını” şeklinde konuştu.

Kapalı Maraş Sahilleri

Tatar konuşmasına şu şekilde devam etti; “Bilindiği gibi Maraş tartışmasız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağıdır. Tartışmasız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisindedir. Barış harekatımızın ardından uluslararası toplum tarafından Kıbrıs meselesinin bütünü gibi Maraş da adeta kendi kaderine terk edilmiştir.” 1980 ve1990’lı yıllarda bu konunun defalarca masaya getirilmiş olmasına rağmen neticeye kavuşturulamamış olduğunu dile getiren Tatar şöyle devam etti; “Özellikle 1994 yılındaki Güven Artırıcı Önlemler Paketi ve 2004 yılındaki Annan Planı bu konuda çok önemli fırsatlardı. Ancak Rum tarafı barış ve refahı hiçbir zaman tüm süreçlerde olduğu gibi bu planda da çökertmişti. Bu çözümsüzlük dayatmasını artık kabul edemiyoruz. Biz 2019 yılında hükümete geldiğimizde hükümet ortağım ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile birlikte halkımıza verdiğimiz sözlerden biri de Maraş’ın tekrar açılmasıydı.”

Kapalı Maraş Bölgesi Açılıyor

Tatar, hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını anlatarak, “Kendi toprağımızın kamuya ait olan sahil ve demokrasi caddeleri ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak üzere fiilen çalışmalarımızı başlatıyoruz” dedi.

Hayalet şehre dönüşen Maraş’a böylece ilk can suyunu verdiklerinin altını çizen Tatar, “İnşallah perşembe günü sabah saatlerinde Maraş sahilinden istifade etmeye hep birlikte başlayacağız” dedi.

Erdoğan: Bütünüyle açılmasını temenni ediyoruz

Törene video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise “Maraş’ın bütünüyle kullanıma açılmasını temenni ediyoruz. Bu konuda KKTC makamlarına her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. Erdoğan şunları söyledi: “Hiçbir özel mülk bulunmaması sebebiyle bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazları şimdiden boşa çıkmıştır. KKTC büyüdükçe, zenginleştikçe, güçlendikçe kendisine uygulanan ambargo zincirleri de birer birer kırılmaya başlayacaktır. Türkiye’nin siyasi, diplomatik ve askeri gücünün de desteğiyle Kıbrıs’ta artık eskilerin ‘Zor oyunu bozar’ dediği yere doğru gidiyoruz.”

Booking.com
Önceki İçerikUluslararası Balkan Müzik Festivali Başlıyor
Sonraki İçerikLikya Yolu Etapları, Hazırlıkları ve Yürüyüş Detayları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz