Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Karadağ

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ, son yıllarda hem kendisi hem de Balkan Turları programları ile son derece gözde ülkeler arasında yer almaya devam ediyor.

Özellikle son iki yılda zirve yapan “Karadağ’a yerleşim ve çalışma izni” haberlerinin etkisini de gözardı etmemek gerekiyor!

Karadağ Balkan Turları

Karadağ, tarzı, coğrafyası, birbirinden harika doğal güzellikleri ve samimiyeti ile en çekici Balkan ülkelerinden biri.

Özellikle Keşfet TV liderliğinde seyahat acentaları işbirliğiyle gerçekleştirilen Balkan Turları ile keyifli zamanları dostlarımızla paylaştığımız Karadağ’ın en büyük gelirini de işte bizler, yani turizm oluşturuyor.

Balkanların Küçük Ama Güzel Ülkesi Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ Hakkında Kısa Bilgiler

Karadağ, Balkanların Adriyatik kıyısında yer alan, Arnavutluk, Kosova, Bosna-Hersek, Sırbistan ile komşu, 620 bin civarında nüfusa sahip küçük bir ülke.

Kendi para birimi olmayan Karadağ, Euro kullanıyor. Henüz Avrupa Birliği üyesi olmayan Karadağ’ın 2021 yılına kadar Avrupa Birliği’ne katılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan Karadağ -eğer Türkiye  / AB arasındaki vize zorunluluğu kaldırılmazsa- AB üyesi olduktan sonra vize ile ziyaret edebileceğimiz ülkeler arasında yer alacak.

Karadağ’ın başkenti ve en kalabalık şehri 170 bin kişilik nüfusu ile Podgorica. Ancak özellikle yaz aylarında Budva, Bar, Tivat ve Kotor gibi şehirler Karadağ’ın en gözde kentleri arasında yer alıyor.

Karadağ kendi dilinde yine aynı anlama gelen Crna Gora ve İngilizce olarak ise Montenegro olarak tanınıyor.

Ülkede Karadağlı, Sırp, Hırvat, Boşnak gibi farklı gruplar yaşasa da, Karadağca ülkenin resmi lisanı olarak kabul edilmiş. Ancak Boşnakça, Arnavutça, Sırpça, Hırvatça da herkes tarafından konuşulan diller arasında yer alıyor.

Karadağ Tarihi

Karadağ, ilk halkı Arnavutlardan oluşan ve 7. yüzyıl sıralarında Sırpların da aynı bölgeye yerleşmesiyle karışıp büyüyen, Osmanlıların Balkan topraklarında yaptıkları fetihler sırasında Venedik Cumhuriyeti yönetiminde olan bir yerleşimdi.

Osmanlılar, Balkan ilerlemelerinde Karadağlılar ile birkaç kez çatışmaya girmiş olsalar da, Karadağ aslında tam olarak Türk hakimiyetine girmeyen bölgeler arasında yer alıyor.

Bunun nedeni Fatih Sultan Mehmet döneminde verilen bir çeşit özerklik. Bu statü, 1878 yılında ülkenin Osmanlıdan tam olarak ayrılmasına kadar devam eder.

Osmanlılara karşı Balkanların bu bölgesinde çıkan birçok ayaklanmada Karadağlıların payı bulunuyor.

1887-88 Osmanlı – Rus savaşını Rusların kazanmasını sağlayan faktörlerden biri Karadağlıların Osmanlıları Balkanlarda meşgul edip yıpratmasıdır. Zaten Karadağ da savaş sonrası imzalanan Ayastefanos anlaşmasıyla bağımsızlığını kazandı. Karadağ’ı bağımsızlığından sonra ilk tanıyan ülkenin Osmanlı Devleti olması da ülke tarihinin ilginç özelliklerinden.

Sonrasında Yugoslavya Cumhuriyeti’ni oluşturan altı ülke arasında yer alan Karadağ, önce 2003 yılında Sırbistan ile yeni Yugoslavya, sonrasında ise Sırbistan-Karadağ federasyonu’nda yer aldı. 2006 yılında ise yapılan referandum ile bağımsızlığını ilan etti.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Karadağ, günümüzde adriyatik kıyısının gözde şehirlerini barındıran bir turizm ülkesi. Özellikle Kotor, Budva gibi cazibe merkezleri dünyanın gözdesi olarak her geçen yıl daha da ön plana çıkıyorlar.

Kotor

Karadağ’ın en gözde şehirleri arasında yer alan Kotor, özellikle coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve tarihi önemi ile etki yaratan nefis bir destinasyon.

Kotor’un tarihi şehir merkezi UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alan koruma altında bir bölge.

Eski şehir yani Stari Grad olarak tanımlanan kale içinde yer alan bölge de Kotor olarak tanınıyor olsa da, Kotor sadece Stari Grad ile sınırlı değil.

Zaten hem Kotor Stari Grad’ın hem de Kotor şehrinin tamamının yer aldığı körfezin ismi de yine Kotor!

Kotor, körfezinin güzelliği, masmavi denizi, etkileyici mimarisi ve sıcaklığıyla huzur dolu, gezip dolaşabileceğiniz ve gerçek anlamda bir tatilin tadını çıkarabileceğiniz harika bir şehir.

Kotor’u gezerken Stari Grad’tan başlarsanız, bir anda ortaçağın içinde bir Venedik şehrinde kendinizi bulabilirsiniz.

Kotor eski şehir merkezinde görmeniz gereken yerler arasında St. Trifon Katedrali, St. Luca ve St. Nicholas Kiliseleri, Tito’nun ünlü sözünün yer aldığı kentin giriş kapısı ve Ordu Meydanı ile körfezin ve kentin en iyi manzarasının izlenebildiği Surlar olarak bilinen bölgedeki St.John Kalesi (tabii ki 1300’e yakın basamağı göze alabiliyorsanız!) bulunuyor.

Budva

Karadağ’ın deniz, tarih, eğlence ile dolu bir diğer nefis kenti ise Budva. Budva da aynı Kotor gibi eski ve yeni olarak tanımlanan şehir merkezlerinden oluşuyor.

Eski şehir merkezi yine surlarla çevrili bir kalenin içinde bulunuyor. Karadağ’da plajların en fazla ön plana çıktığı ve sahilleri turist dolu olan Budva, tarihi atmosferde denizin tadını çıkarmak ve geceleri eğlence dolu saatleri tercih edenlerin en gözde tatil yerleri arasında yer alıyor.

Budva’nın gezilecek yerlerinin başında surların içindeki eski şehir merkezi gelse de, sahip olduğu popülerlik ve eşsiz manzarasıyla karaya ince bir yol ile bağlı olan adada özel bir işletme tarafından yönetilen “Aman” grubunun Aman Sveti Stefan Resort oteli bulunuyor.

Adanın önünden geçerken neredeyse tüm araba ve turist otobüslerinin fotoğraf molası verdiklerini görebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında düzenlenen festivaller ve sabahlara kadar süren gece hayatı, Budva turizminin de en çekici yanı olarak gösteriliyor.

Podgorica

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, ülkenin zengin turizm bölgelerinin popülerliği nedeniyle neredeyse kimse tarafından bilinmiyor gibi!

Ancak Karadağ’a uçak ile geldiğinizde Podgorica’ya iniyorsunuz. Podgorica ve Tivat’da uluslararası havaalanı olmasına rağmen genelde birçok uçuş Podgorica’ya yapılıyor.

Balkan ülkelerinin neredeyse tamamında olduğu gibi Podgorica’nın da, isminin sonunda yer alan “c” harfi “ts” olarak okunduğundan “Podgoritsa” olarak telaffuz ediliyor.

Kent eski bir Osmanlı şehri olmasına rağmen bir kaç tane dışında neredeyse hiç Osmanlı eseri bulunmuyor. Bunun ana nedeni; şehrin İkinci Dünya Savaşı sırasında tam olarak yüz yirmi kez bombalanmasından dolayı defalarca yerle bir olması. Şehrin en önemli eski eseri, isminden de anlaşılacağı gibi Osmanlılardan kalma “Sahat Kula” isimli Saat Kulesi.

Kent, Karadağ’ın en yüksek nüfusunu barındırdığından dolayı Hercegovačka Caddesi gibi cazibe merkezlerine de sahip.

Tivat

Karadağ’ın önemli sahil şehirlerinden ve son dönemde yüksek gelir grubuna hitap eden kentleri arasında yer alan Tivat’ın, özellikle kış aylarında yaklaşık 16 bin kişiden oluşan bir nüfusa sahip olduğunu söylemek gerek.

Kotor körfezinin merkezinde yer alan Tivat, son dönemde Adriyatik Denizi’nde seyreden birçok yat için iyi bir liman ve kaliteli bir konaklama merkezi. Küçük(!) de olsa Port Montenegro yat limanı dolayısıyla şehri ziyaret eden deniz tutkunları Tivat ekonomisine can veriyorlar.

Tivat gezilecek yerler açısından küçücük bir şehir olmasına rağmen alternatifler ve kentin mimarisi ile körfeze bakan kıyılarında da nefis manzaralar sunuyor.

Sv. Roca Kilisesi’nin görüntüsü, Summer House Buca Lukovic Müzesi, iç bölgede yer alan ve körfezi gören bir tepede yerleşik olan tarihi Gornja Lastva köyü ve Sv. Marko Adası görülmeye değer noktaları arasında yer alıyor.

Perast

Ülkenin gözdesi olan Kotor Körfezi içindeki bir başka yerleşim yeri de Perast.

Perast çok eski dönemlerden beri yerleşimin olduğu ve önemli kişiler ile zengin nüfusun yerleştiği bir bölgeymiş. Denizcilikle ilgilenen ve ekonomik durumları iyi olan bölgede yaşayanlardan sonra günümüzde beşyüzden az kişi kalmış.

Dar sokakları ve çok sayıda barok mimarisi izleri ile bezenmiş yapısı ile nefis bir görünümü var. Korunaklı şekilde yapılmış tam onaltı asil sarayına sahip olan Perast’da bu yapıların en önemlilerinden biri hemen girişte bulunan Barok Bujovic Sarayı.

Ortaçağ görünümlü yapıların çoğunluğunda kimse yaşamasa da, kıyıya çok yakın bir konumda yer alan St. George adası ve Our Lady of the Rocks kayası manastırları mükemmel görüntüler veriyor.

Perast, yaz boyu çeşitli tarihlerde eski denizci geleneklerine göre düzenlenen bazı festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Herceg Novi

Karadağ gezi notları yazısında da okuyabileceğiniz Karadağ Gezisi sırasında Dubrovnik‘ten geçilen sınırda yer alan Hırvatistan‘a komşu bir yerleşim de Herceg Novi.

Özellikle eski şehriyle tarihini gözler önüne seren Herceg Novi’nin 1300’lü yıllarda kurulmuş tarihi ve turistik açıdan da yine önemli bir şehir. Osmanlılar ile geçmişi öğrenmek ve hikayeleri dinlemek için Karadağ’da gidebileceğiniz en doğru yerlerden biri.

Herceg Novi’de gezilecek yerler arasında 13 kilometre uzaklıkta bulunan tersane kasabası Bijela, sağlık konusunda ünlü şifa kaplıcaları Igalo ve tepesine çıktığınızda çıplak gözle Dubrovnik’i bile görebileceğiniz ve zirvesi 1895 metre olan Orjen Dağı bulunuyor.

Bar

Bar şehri, ülkenin en önemli limanı konumunda. Bu özelliği ile Venedik hakimiyetinde yer alan Bar, çok uzun bir süre de Osmanlı himayesinde kalmış.

Şehrin tarihi kısmı yaklaşık dört kilometre içeride yer alıyor ve Stari Bar ismiyle anılıyor. Adriyatik deniz ulaşımının da yapıldığı Bar’a tren yolu bağlantısı da bulunuyor.

Bar gezilecek yerler arasında küçük kafelerinde oturup hediyelik eşyalar alabileceğiniz Stari Bar dışında,  “King Nikola Castle” olarak bilinen Nikola Sarayı, Skadar Gölü kıyısındaki kuş cenneti ve kuş gözlem merkezi Virpazar bulunuyor.

Karadağ’da Ne Yenir Ne İçilir?

Tarihte bunca medeniyet altında yer almış olan Karadağ, bu nedenden ve konumunun getirdiği özelliklerden dolayı birçok kültürün etkisi altında kalmış bir mutfağa sahip.

Et ürünleri çok yaygın olduğu gibi, deniz ürünleri de oldukça zengin. Adriyatik kıyısındaki balıkçılık iyi bir seviyede yapılıyor. Balkan ülkelerinde görülen neredeyse tüm yemeklerin yanında İtalyan etkisi de oldukça hissediliyor.

Dağlık bölgelerinin daha geleneksel bir mutfağa sahip olduğu Karadağ mutfağı yemekleri arasında mısır unundan yapılan Kacamak, Cicvara, (bizde de papara olarak bilinen) Popara, Gulaş, Balkanların ünlü köftesi Cevapcici sayılabilir. Karadağ’da en ünlü yerel içecek ise Rakija ve tabii ki ünlü Karadağ şarapları.

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Yazıda da belirttiğimiz gibi Başkent Podgorica’da bulunan Podgorica Havaalanı ülkenin uluslararası bağlantılarına ev sahipliği yapan en büyük havaalanı.

İstanbul – Podgorica – İstanbul hattında Türk Hava Yolları günde 2 kez karşılıklı olarak sefer düzenliyor.

Ayrıca komşu Balkan ülkelerinin İstanbul’a aktarmalı seferleri de bulunuyor. Uçak seferleri konusunda ucuz bilet için tabii ki her zaman olduğu gibi erken davranmak gerekiyor.

Ülke içi ulaşımlarda güvenle araç kiralayabilir ve Podgorica’dan tatil bölgelerine kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Karadağ’da Konaklama

Ülkenin turizm cenneti yerleşim yerlerinde çok sayıda alternatif konaklama yeri bulunuyor. Karadağ’da otel, motel, butik otel, pansiyon ve hostel seçenekleri yanında günlük/haftalık ev kiralama da çok yaygın.


Booking.com


Karadağ’da çadır ve karavan kamp yerleri de bulunuyor.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Karadağ

Karadağ: Bu Kez Rent A Car

Karadağ Gezisi İçin Dubrovnik’ten Yola ÇıktıkDubrovnik’ten…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version