Karlovy Vary, son zamanlarda biraz daha ön plana çıkmış gibi görünse de, seyahat planlarında hala bir adım geride duruyor gibi.

Atatürk‘ün de tedavi amaçlı ziyaret ettiği ve konakladığı bu güzel termal kentini anılarınız arasına katabilirsiniz.

Karlovy Vary Gezisi

Karlovy Vary Gezisi

Eski ismiyle Çek Cumhuriyeti ya da yeni ismiyle Çekya‘nın çok ötesinde bir tanınırlığı olan romantik başkent Prag‘ın, turist kalabalıklığından kaynaklanan bir “kendini beğenmişliği” varolduğunu düşünüyorum.

Prag’da bulunmanın verdiği -ve içerisinde bir takım pazarlama hilesi olduğunu hissettiren- bir haz ile Prag ve çevresindeki bir çok gezi noktasının genel olarak atlanması da “bundan dolayı” olası bir durum haline geliyor.

Karlovy Vary

Bu nedenle ben de, bir yere gitmeden önce görülmeye değer noktaları bir bir çıkarıp, elverişli ortamı yakaladığımda kaçırmamak için elimden geleni yapıyorum. Prag’da da bir benzerini yaşadım.

Yola çıkmadan önce planladığım, ama “gidebilir miyim, gidemez miyim?” diye ikileme düştüğüm bir anda karşıma çıkan bir fırsatla kendimi Karlovy Vary‘de buldum.

Karlovy Vary, Çekya’ya gidenlerin, ya da daha doğrusu “Prag’a gitmek istedikleri için zorunlu(!) Çekya ziyareti yapanların” mutlaka ziyaret etmesi gereken bir nokta.

Karlovy Vary Gezisi

Prag’dan Karlovy Vary’e Nasıl Gidilir?

Prag – Karlovy Vary arası yaklaşık 120-130 kilometre ve Karlovy Vary‘e, aracınıza bağlı olarak ortalama iki saate yakın bir yol aldıktan sonra varabiliyorsunuz.

Tipik bozulmamış Avrupa kentlerinin mimari özelliklerini taşıyan bir kent olan Karlovy Vary, aynı zamanda bölgenin önemli bir termal merkezi.

Karlovy Vary

Benim özel bir araçla geldiğim Karlovy Vary‘ye ulaşmak için bir kaç seçeneğiniz bulunuyor.

Karlovy Vary gezisi için çok da fazla uğraşmayayım derseniz; Prag merkezinde satın alabileceğiniz günlük turlara katılabilirsiniz. Bu turlarda rehberlik dilinin İngilizce olduğunu özellikle belirtmeliyim!

Karlovy Vary Gezisi

Bunun dışında ulaşımı kendiniz sağlamak isterseniz, önce metro ile Florenc istasyonuna varmanız ve sonrasında oradan sıkça hareket eden şehirlerarası otobüslerle Karlovy Vary’e ulaşmanız mümkün.

Yalnız bunun için sabah erkenden hareket etmekte fayda var. Eğer aynı gün Prag’a geri dönecekseniz, dönüş içinde mutlaka dönüş hareket saatlerini ulaşım birimlerinden öğrenmenizi ve dönüş biletinizi de almanızı öneririm. Zira bazı sezonlarda veya tatil günlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Karlovy Vary’de aynı zamanda konaklama da yapabilirsiniz. Karlovy Vary konaklama fiyatları ve yer durumu için booking.com’a göz atabilirsiniz.

Karlovy Vary Ne Anlama Geliyor?

Karlovy Vary, önemli bir termal merkezi olması yanında gerçekten tablo gibi bir kent. Prag’da bulunan ünlü Karl Köprüsü’nü de inşa ettiren Kral Charles, yani Karl tarafından kurulmuş.

Karl’ın Banyosu anlamına gelen şehrin ismi, genellikle av için bölgeye gelen ve burayı çok beğenip bir yazlık saray yaptıran Kral Karl’ın isminden geliyor.

Kral’dan sonra önemli ailelerin de yerleştiği ve termal suları nedeniyle bir şifa noktası haline gelen Karlovy Vary bir cazibe merkezi haline gelmiş.

Karlovy Vary Gezisi

1370 yılında kurulan Karlovy Vary, bu özelliği ve doğal güzelliğiyle birçok ünlü ismi çeşitli amaçlarla kendine çekmiş.

Karl Marx, Mozart, Beethoven, Sigmund Freud, Djorak gibi ünlü isimler hayatlarının bir bölümünde Karlovy Vary‘de vakit geçirmişler. 

Atatürk Karlovy Vary’de

Ülkemizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bir zamanlar tedavi amacıyla kentte bulunmuş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün rahatsızlığı dolayısıyla 1918 yılında geldiği Karlovy Vary‘de kaldığı tesisi, sembolik hatıra köşesini ve yemeklerini yediği restaurantı görebilir ve anlatılan hikayeye kendinizi kaptırdığınızda, Mustafa Kemal’in sokaklarda dolaştığı hissine de kapılabilirsiniz.

Karlovy Vary’de Ne Yapılır?

Karlovy Vary gezisi sırasında ilginizi öncelikle eski şehir merkezini ortadan ikiye ayıran ve günümüzde kontrol altına alınmış nehir çekecek.

Dar köprülerle iki yakayı birleştiren nehirin kıyısı boyunca dizili nefis mimarili binalar ise keyfinizi bir doz daha artıracak.

Karlovy Vary Gezisi

Karlovy Vary bir termal kenti olması özelliğiyle şehri ziyarete gelenlere şifa vermeye devam ediyor.

Sokaklarda bulunan çeşitli özelliklerdeki çeşmelerden su içen kişileri gördüğünüzde şaşırmayın. Çeşmelerin üzerinde numaralar ve sıcaklık dereceleri bulunuyor. Her biri farklı ve belirli bir sıcaklığın üzerindeki bu suların böbrek rahatsızlıkları başta olmak üzere bir takım sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılıyor.

Termal sağlık tedavi özelliğinin sulara girilerek tedavi edilen “kaplıcalar” şeklinde değil, suların içilerek faydasının sağlandığı “içmeler” şeklinde olduğunu da özellikle belirteyim.

Karlovy Vary, turistik özelliğiyle birçok ziyaretçi çektiğinden, etraf bir dolu hediyelik eşya ve kafe, restoran gibi dükkanlarla dolu. Konaklamak için de çok güzel oteller bulunuyor.

Biraları ile ünlü Çekya’nın şifalı sular kenti Karlovy Vary bunun da içkisini üretmiş. Becherovka isimli çok çeşitli bitkilerden üretilen likör, Çekya’da sağlığa iyi gelen bir içecek olarak biliniyor. Tadını pek sevdiğimi söyleyemem ancak yine de Karlovy Vary’e geldiğinizde tadılıp alınması gereken bir hediye olabilir.

Karlovy Vary Gezisi

Karlovy Vary‘de gezerken göreceğiniz dükkanlarda Granat Taşı’na da çok kez rastlayacaksınız. Lal Taşı olarak da bilinen Granat taşı yine Karlovy Vary‘den alınacak hediyelikler arasında bulunuyor.

Unutulmaması gerekenlerden biri ise Kristal Küre ödüllü Film Festivalinin de burada yapılıyor olması.

Booking.com
Önceki İçerikMakedonya’nın Başkenti Üsküp’te Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikKöpekli Kızak Turları Kış Aylarının Çekici Aktivitesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz