Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Kayseri

Kayseri’de Gezilecek Yerler Tarihi ve Doğal Güzellikler

Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nin en köklü ve en gelişmiş şehirlerinden biridir. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Kayseri, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kültürel zenginliğini korumuştur. Kayseri, aynı zamanda Mimar Sinan’ın doğduğu şehir olarak da bilinir. Kayseri, tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeker. Erciyes Dağı, Kapuzbaşı Şelaleleri, Sultan Sazlığı Milli Parkı gibi yerler, Kayseri’nin doğal mirasını oluşturur. Kayseri, lezzetli yemekleri, özellikle pastırma, sucuk ve mantısı ile de ünlüdür. Kayseri’yi ziyaret edenler, hem tarihi hem de doğal güzellikleri keşfedebilir, hem de damak tadına hitap eden lezzetlerin tadına bakabilirler. Kayseri’de gezilecek yerler listesi oldukça uzundur. Bu yazıda, Kayseri’de gezilecek yerler ve Kayseri hakkında bilmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri’de gezilecek yerler arasında, şehir merkezinde ve çevresinde bulunan birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Kayseri’de gezilecek yerler şunlardır:

1- Kayseri Kalesi

Kayseri’nin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Kayseri Kalesi, Roma İmparatorluğu’ndan günümüze gelmeyi başaran bir yapıdır. Kayseri Kalesi, ülkemizdeki en iyi korunan şehir kalesi olmasıyla ünlüdür. Kale, surların üzerinde bulunan Yoğunburç ve Ok Burcu gibi yapılarla zenginleştirilmiştir. Kayseri Kalesi, şehrin tarihine tanıklık eden bir eserdir.

2- Döner Kümbet

Kayseri’deki önemli tarihi yapılardan bir diğeri Döner Kümbet’tir. Selçuklu döneminden günümüze miras kalan Döner Kümbet, Alaeddin Keykubat’ın kızı Prenses Şah Cihan Hatun adına 1289 senesinde yaptırılmıştır. Kümbetin üzerine işlenen taş süslemeleri Türk sanatının tüm ihtişamını yansıtır. Çift başlı kartal, aslan ve hayat ağacı kabartmaları silik olsa da kısmen görülebilmektedir.

3- Kurşunlu Cami

Kayseri’nin en güzel camilerinden biri olan Kurşunlu Cami, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir. 1578 yılında inşa edilen cami, klasik Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır. Caminin kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu isimle anılır. Caminin içi de dışı kadar güzeldir. Mihrap, minber, kandil, hat sanatı ve çini süslemeleri caminin içini süsler.

kayseri

4- Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi eserlerin sergilendiği Kayseri Arkeoloji Müzesi, şehrin kültürel mirasını yansıtan bir müzedir. Müzede, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Müzede ayrıca, Kayseri’nin ilk yerleşim yeri olan Kültepe’de bulunan tabletler, mühürler, heykeller, takılar ve çömlekler de sergilenmektedir.

5- Hunat Hatun Külliyesi

Kayseri’nin en büyük külliyesi olan Hunat Hatun Külliyesi, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın eşi Hunat Hatun tarafından 1238 yılında yaptırılmıştır. Külliye, cami, medrese, hamam, imaret ve türbeden oluşmaktadır. Külliyenin en dikkat çekici yapısı camidir. Caminin içi ve dışı geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiştir. Caminin yanında bulunan türbede Hunat Hatun ve oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev yatmaktadır.

6- Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Kayseri’de gezilecek yerler arasında en ilginç olanı Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi’dir. Müze, 1206 yılında inşa edilen Gevher Nesibe Darüşşifası’nda kurulmuştur. Darüşşifa, Anadolu’da kurulan ilk tıp okulu ve hastanesidir. Müzede, Selçuklu döneminde tıp eğitimi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Müzede ayrıca, tıp tarihi ile ilgili maketler, canlandırmalar, fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.

7- Kayseri Atatürk Müzesi

Kayseri’nin önemli müzelerinden biri de Kayseri Atatürk Müzesi’dir. Müze, Atatürk’ün Kayseri’yi ziyaret ettiği 1923, 1926 ve 1931 yıllarında konakladığı evde kurulmuştur. Müzede, Atatürk’ün kişisel eşyaları, fotoğrafları, yazışmaları, hediyeleri ve belgeleri sergilenmektedir. Müze, Atatürk’ün hayatı ve Kayseri ziyaretleri hakkında bilgi edinmek isteyenler için ilgi çekici bir yerdir.

8- Soğanlı Harabeleri

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan Soğanlı Harabeleri, Kapadokya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Soğanlı Vadisi’nde bulunan harabeler, Bizans döneminde Hristiyanların sığınak olarak kullandığı kayadan oyulmuş kiliseler, manastırlar, şapeller, mezarlar ve evlerden oluşmaktadır. Soğanlı Harabeleri, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunan bir yerdir.

kayseri

9- Erciyes Dağı

Kayseri’nin simgesi olan Erciyes Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağlarından biridir. Erciyes Dağı, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Erciyes Kayak Merkezi, kış sporları severler için birçok pist, telesiyej, teleferik, kayak okulu ve konaklama imkanı sunmaktadır. Erciyes Dağı, yaz aylarında da doğa yürüyüşü, kamp, bisiklet ve daha birçok doğa sporu için de gözde yerlerden biri.

10- Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biridir. Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar’ın eteklerinden kaynayan suların oluşturduğu yedi adet şelaleden oluşmaktadır. Şelalelerin en büyüğü 70 metre yüksekliğindedir. Şelalelerin etrafı yeşil bir doğa ile çevrilidir. Kapuzbaşı Şelaleleri, serinlemek ve piknik yapmak için ideal bir yerdir.

11- Sultan Sazlığı Milli Parkı

Kayseri’nin Develi ilçesinde bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biridir. Sultan Sazlığı Milli Parkı, birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Flamingo, leylek, turna, yaban kazı, ördek, pelikan, angıt gibi kuşlar, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın zengin biyolojik çeşitliliğini oluşturur. Sultan Sazlığı Milli Parkı, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık ve bisiklet gibi aktiviteler için uygun bir yerdir.

Kayseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kayseri’yi gezmek isteyenler için, şehir hakkında bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Kayseri hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

kayseri

  • Ulaşım: Kayseri, Türkiye’nin en gelişmiş ulaşım ağlarına sahip şehirlerinden biridir. Şehirde, hava, kara ve raylı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Kayseri Erkilet Havalimanı, şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Havaş servisleri, taksi veya araç kiralama hizmetleri kullanılabilir. Şehirde, otobüs, tramvay, minibüs ve taksi gibi toplu taşıma araçları da mevcuttur. Şehir içi ulaşımda, Kayseri Kart kullanmak daha ekonomik ve pratiktir. Kayseri Kart, şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Kayseri Kart, şehirdeki kiosklar, büfeler ve otomatik satış makinelerinden temin edilebilir.
  • Konaklama: Kayseri, ziyaretçilerine birçok konaklama seçeneği sunmaktadır. Şehirde, lüks otellerden butik otellere, pansiyonlardan kiralık evlere kadar farklı bütçe ve zevke uygun konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Kayseri’de konaklamak için en ideal yerler, şehir merkezi, Erciyes Dağı ve Soğanlı Vadisi’dir. Şehir merkezinde konaklayanlar, tarihi ve kültürel yerlere kolayca ulaşabilir, alışveriş ve eğlence imkanlarından yararlanabilirler. Erciyes Dağı’nda konaklayanlar, kış sporları yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirler. Soğanlı Vadisi’nde konaklayanlar, tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilir, sakin ve huzurlu bir ortamda dinlenebilirler.
  • Yeme-İçme: Kayseri, lezzetli yemekleriyle de ünlü bir şehirdir. Kayseri mutfağı, Anadolu’nun zengin ve çeşitli mutfak kültürünü yansıtır. Kayseri’nin en meşhur yemekleri, pastırma, sucuk ve mantıdır. Pastırma, etin baharatlarla marine edilip kurutulmasıyla elde edilen bir et ürünüdür. Sucuk, et, baharat ve sarımsakla yapılan bir sosis çeşididir. Mantı, hamurun içine kıyma konup pişirilmesiyle yapılan bir hamur işidir. Kayseri’de pastırma, sucuk ve mantı dışında, yağlama, erişte, yahni, çömlek kebabı, tandır, kesme çorbası, yağlı ekmek, katmer, ekmek kadayıfı gibi yemekler de çok sevilir. Kayseri’de yemek yemek için en iyi yerler, şehir merkezindeki lokantalar, Erciyes Dağı’ndaki kış evleri ve Soğanlı Vadisi’ndeki köy restoranlarıdır.
  • Alışveriş: Kayseri, alışveriş yapmak için de ideal bir şehirdir. Kayseri’de, hem modern hem de geleneksel alışveriş imkanları bulunmaktadır. Şehirde, alışveriş merkezleri, çarşılar, pazarlar, hediyelik eşya dükkanları ve el sanatları atölyeleri vardır. Kayseri’den alınabilecek en güzel hediyelik eşyalar, pastırma, sucuk, mantı, halı, kilim, çarık, bakır eşya, tahta oyma, gümüş takı, ipek şal, el yazması kitap ve minyatürdür. Kayseri’de alışveriş yapmak için en iyi yerler, Forum Kayseri, Kayseri Park, Meysu Outlet, Kapalı Çarşı, Bedesten, Hunat Hatun Çarşısı, Cumhuriyet Meydanı Pazarı, Zincidere Pazarı ve Kültepe Pazarı’dır.

*Fotoğraflar GoTürkiye sitesinden alınmıştır.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir