Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Kaz Dağları

Doğa Harikası Değil Doğanın Kendisidir Kaz Dağları

Türkiye’nin en önemli doğal zenginliklerinden biri olan ve her olumsuzluğa rağmen tadını koruyan Kaz dağları, bir nefes alma, kaçış ve doğaya kendini bırakma noktası olarak hala etkisini koruyor.

İsmini birçok yerde Kazdağı veya Kaz dağları olarak görebileceğiniz bu coğrafya, adının söylenişindeki çeşitliliği olduğu gibi yansıtıyor.

Eğer sessizlik, alternatif bir tatil yeri, yaz aylarında Ege ve Akdeniz sıcaklarından kaçmak ve gerçekten “doğa” görmek istiyorsanız, Anadolu’nun bu en güzel armağanı olan bölgeyi ziyaret etmelisiniz.

Kaz Dağları

Burası Kaz Dağları

Kazdağları, tarihin her döneminde gözde yerlerden biri olmuş. Bu nedenle Kazdağları hakkında çok sayıda hikaye, efsane ve mit anlatılır durur.

Antik Yunan mitolojisinde de ismi İda olarak geçen Kazdağları, mitoloji ve hikayelerde geçen pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. İsminin Giritli denizciler tarafından, Girit’te Zeus’un doğduğu İda Dağı’na atıfta bulunmak için İda olarak konduğu da yine mitolojide yer alır.

İşte bu hikayelerin nesilden nesile aktarılmasıyla da Kazdağları, kendine özel ve mistik bir yer edinmiş.

Örneğin, tarihin ilk güzellik yarışmasının Kazdağları’nda yapıldığı söylenir. O çok bilinen efsaneye göre Hera, Afrodit ve Athena’nın katıldıkları ve aynı zamanda Truva Savaşı‘na da dolaylı da olsa yol açan o meşhur güzellik yarışmasından bahsediyoruz. Sonrasında yaşanan gelişmelerin ardından, Tanrıların da Truva Savaşı’nı buradan izledikleri anlatılır.

Homeros’un İlyada destanında “Bol pınarlı, vahşi hayvanların anası” betimlemeleriyle bahsettiği Kazdağları Afrodit’in de ilk kez burada aşık olduğu yer olarak biliniyor.

Kaz Dağları böyle bir yer işte..

Kaz Dağları

Kazdağları, eteklerinde bulunan köylerdeki taş evlerin restore edilip konaklama amaçlı tesisler haline getirilmesiyle, her geçen yıl çok daha fazla sayıda ziyaretçiyi kendine çekmeye başlamış.

Doğanın içerisinde kendi evini sırtında taşıyan ve Kazdağları’nı içlerine çekerek tadını çıkaran kampçılar hariç tabii!

Kaz Dağları

Kaz Dağları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaz Dağları ya da Kazdağı efsanelerinden bahsederek devam etsek de, öncelikle Kazdağları’na nasıl gidilir? diye bir anlatmak gerekiyor.

Kazdağları Milli Parkı olarak bilinen yer baz alındığında, şehirlere uzaklığı şöyle; Ankara 625 kilometre, İstanbul 445 kilometre, İzmir 200 kilometre ve Balıkesir ise 95 kilometre.

Eğer çevre ilçelerden Kazdağı milli parkının uzaklığını merak ediyorsanız da; Edremit 7 kilometre, Ayvalık 50 kilometre, Burhaniye 20 kilometre, Havran 15 kilometre, Altınoluk 20 kilometre, Küçükkuyu ise 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Kaz Dağları gezisi

Kazdağları hem Çanakkale hem de Balıkesir sınırları içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda da Ege bölgesi ile Marmara bölgesinin sınırlarını oluşturan Kazdağları, Biga yarımadasının da en yüksek noktası konumunda.

Kazdağları’na gitmek için kendi aracınızla geldiğinizde yukarıdaki belirttiğimiz mesafeleri ortalama olarak katetmeniz gerekiyor. Ortalama dememizin sebebi, Kazdağları çok geniş bir alana yayıldığından neresine gideceğiniz ile alakalı küçük değişimler olabilir.

Otobüsle ise hem il hem de ilçe merkezlerine ulaşıp belirli noktalara minibüsler ile gelmeniz mümkün.

Kaz Dağları

Havayolu ile Kazdağları’na gelmek için İstanbul’dan direkt uçuşla Balıkesir Edremit Koca Seyid Havaalanı’na gelip, havaalanından araç kiralayıp veya satın alacağınız özel bir transferle yaklaşık bir saat gibi bir sürede yine Kazdağları’na ulaşabiliyorsunuz.

Geniş bir alana yayılan Kaz Dağları bölgesinde gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçenek bulunuyor.

Çeşitli efsanelere ve hikayelere sahip bu yerler arasında Sarıkız Tepesi, Hasanboğuldu, Yeşilyurt Köyü, Çamtepe, Zeytinlik Köyü, Zeus Sunağı, Çamlıbel Köyü de bulunuyor.

Kaz Dağı Milli Parkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaz Dağı olarak isimlendirilen dağ kütlesinin güneye bakan yamacına konumlanmış bölgede 21 bin 452 hektarlık alanı kaplayan Kazdağı Milli Parkı bölgenin can damarlarından.

Kazdağı Milli Parkı, güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında yer alıyor. Bitki, kuş ve memeli hayvanlar tarafından çok zengin olarak bilinen milli parkın, belirlenen sınırları içerisinde 800’den fazla bitki türü bulunuyor.

Alanın milli park olarak ilan edilmesi sonrasında başlayan av yasakları ile flora ve fauna oldukça gelişmiş. Milli park içerisinde 37 endemik tür bitkinin 9’u sadece Kazdağları’nda görülüyor.

Kaz Dağı Milli Park sınırları içerisinde yaşayan hayvanlar arasında ise, boz ayı, sansar, kurt, karaca, porsuk gibi hayvanlar bulunuyor. Ayrıca yine kaya kartalı, puhu ve Anadolu sıvacısı olarak bilinen kuş türleri de yine milli park bünyesinde yaşayan canlılardan.

Milli park girişinde kaybolmaları önlemek ve koruma amaçlı olarak alan kılavuzu veya rehber almak zorunlu tutuluyor. Çadır ile konaklama yapılabilecek kontrollü kamp alanları da yer alıyor.

Kaz Dağları gezisi

Fotoğraflar Çanakkale İl Kültür Turizm Md’lüğü tarafından sağlanmıştır. 

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir