Ukrayna’nın başkenti Kiev. Değişimin tabu olduğu yılların etkisinden kurtulduğundan beri değişim sürecinden çıkamayan, güzel yüzünü göstermek için su yüzüne çıkıp, birkaç saniye hava alıp tekrar suyun altına dalan zorda kalmış biri gibi sanki.

Kiev’i bir türlü yazmayı bitirememe sebeplerimizden biri de budur belki!

Biraz batılı, biraz slav geleneklerine bağlı, yer yer de Sovyet dönemi etkilerinin izleriyle kaplı olan, siyasi umutların ve farklı düşüncelerin kısa sürelerde terk etmeyeceği görülen bir ülkenin kalbi burası.

Kısa süreli dingin zamanları, çokça kara bulutlarına harcanan bir ülkenin gözbebeği.

Başkentlerin Anası Kiev

kiev tur rehberi Erkut Özen

Vizesiz Kiev ve Hatta Pasaportsuz Kiev

Ukrayna, son yıllarda vize uygulamalarını karşılıklı olarak kaldırdığımız ülkelerden biri olduğundan dolayı sıkıntı çekmeden giriş yapılabilecek, hemen yanıbaşımızda olduğundan kolayca ulaşılabilecek bir ülke. Hatta birkaç yıldır Ukrayna‘ya artık “pasaportsuz” yani kimlik ile de giriş yapabiliyoruz.

Tabii bu ne kadar daha uzun sürer onu bilemiyoruz. Çünkü Avrupa Birliği, Ukrayna vatandaşları için vizesiz seyahati başlattı. Bu ikisinin bir arada olması biraz sıkıntılı görünüyor. Hele bir durun bakalım daha neler görürüz. Ama şu an için Ukrayna’ya yeni çipli kimlikler ile gidebilmek mümkün.

İstanbul’dan yaklaşık iki saatlik bir uçuşla varabileceğiniz Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ilk olarak gördüğünüz yer Borispol havalimanı oluyor.

Bir başkent havalimanı olarak 4-5 yıl öncesine kadar gerçek anlamda sınıfta kalabilecek bir sıralamada bulunan Borispol Havalimanı, Polonya ile birlikte düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği ile birlikte yeni açılan ve hala planlamalarda olan ek hizmet binaları ve terminalleri ile daha iyi bir görünüm ve hizmet seviyesine kavuştu.

Kiev Gezi Rehberi

Borispol Havaalanından Kiev Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Borispol Havalimanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmak için; sizi hemen çıkış kapısında karşılayan taksiler, yaklaşık 30 kilometre süren bu mesafe için 50 dolara kadar ücret talep edeceklerdir.

Ancak makul ücretin maksimum seviyesinin 20 dolar civarında olduğunu unutmayın. Taksicilerin genelde yanlarında başka meslektaşları olmadığında pazarlıkları kabul ettiğini ve ilk teklifte önerdiğiniz miktarı çok az bulup, yanınızdan söylenerek ayrıldıklarını, ancak sonrasında tekrar yanınıza gelerek teklif ettiğiniz miktara 5 dolar daha ekleyerek rakam söylediklerini de özellikle belirtmeliyiz. (çok defa tuttu bu)

Havalimanında indiğinizden itibaren karşılaşmaya başladığınız kiril alfabesi ile biraz haşır neşir olmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Bu sayede, Kiev dışında Ukrayna’nın başka kentlerine de gidecekseniz, bu konuda karşılaşabileceğiniz birçok küçük zorluğu aşabilirsiniz.

Kiev şehir merkezi birçok kente göre çok daha derli toplu ve keyifli bir yer. Hele ki bahar aylarında veya yazın ziyaret ediyorsanız, şehrin yeşillikleri, çiçek açan ağaçları, meydanlarındaki kalabalığı ve canlılığı ile nefis bir keyif kenti haline geliyor.

Kiev Gezi Rehberi

Kiev şehir merkezine geldiğinizde Arena City isimli, restoran, kumarhane, gece kulübü, spor barı ve kafe olarak hizmet veren kompleks dikkatinizi çekecek. Kentin büyüme hızı aldığı dönemlerin en gözde mekanı olan Arena City, Amerikan iş modelini Ukrayna’ya uyarlayan bir yatırımcının eseri ve hala gözde, hala kalabalık.

Arena City, gün boyu vakit geçirebileceğiniz gibi hareketli gece hayatının da özellikle hafta sonu günlerinde kalabalık noktalarından biri.

Kiev Gezi Rehberi

Kiev’in Fantastik Hafta Sonu Caddesi Khreshchatyk (Kreşatik)

Kiev şehir merkezi ve çevresi, önemli sayılabilecek sayıda gezilecek yerlere sahip.

Ancak Kiev’in kalbi olan caddeler ve merkez olarak adlandırılan yerlerin uzunca yürüyüşler yaparak gezilebiliyor olması, kentin en çekici yönlerinden.Booking.com


Kiev’in en önemli caddelerinin başında Khreshchatyk (Kreşatik okunuyor) caddesi geliyor.

Kreşatik Caddesi, hafta sonları başkent sakinlerine adeta hediye olarak sunuluyor. Büyük cadde, hafta sonlarında trafiğe kapanıyor ve halkın kullanımına açılıyor. Sokaklar adeta bir panayıra ve sosyal yaşam alanına dönüşüyor.

Kiev‘in gözdesi Kreşatik Caddesi, 1800’lü yıllardan itibaren bir cazibe merkezi haline gelmesine rağmen, ikinci dünya savaşı sırasında tamamen yıkılmış.

Stalin tarafından verilen emirle caddenin eski halinden daha da görkemli bir duruma gelmesi için, Sovyetler Birliği’nde o yılların en önemli yatırımlarından biri yapılmış.

Resimler, hikayeler, filmler ile öylesine ses getirmiş ki, o yıllarda herhangi bir doğu bloku ülkesinden Kreşatik’i ziyaret etmek ve bu caddede yürümek büyük bir hayale dönüşmüş. Stalin döneminin görkemli mimarisi ile birleşen Ukrayna tarzı ve barok esinlenmeleri ile ziyaretçilerini hayran bırakan bir cadde ortaya çıkmış.

Kiev Gezi Rehberi

Caddenin Arena City tarafından başladığını düşündüğümüzde, adı Kiev‘de yapılan gösterilerle öne çıkan Avrupa Meydanı (Euro Maidan) caddenin sonunda yer alıyor. Cadde üzerindeki bir çok önemli bina ve mimarileri, görkemli ve ilgi çekici detaylar içeriyor.

Kreşatik Caddesi üzerinde bir çok ünlü marka ve gösterişli mekan yer alıyor. Bu caddeyi kesen bir çok sokak da, Kreşatik’de bulunmanın avantajını kullanmak için konsept olarak ana caddeyi takip ediyor. Burayı belki Kiev’den ayrı olarak başka bir yazıda anlatmak bile düşünülebilir.

Son dönemde yaşanan siyasi kargaşalarına ve ne olacak sorularına cevap verebilmek için uzun süreli beklemeler yapacağımıza işaretler veren Ukrayna ve başkenti Kiev, bu soruların zor yanlarını ararken, karışıklıkların arasında saklı duran güzelliklerini de sarıp sarmalayıp, çocuğunun zarar görmesini korumaya çalışan bir anne gibi adeta.

Kiev rehber Erkut Özen

Kiev Dişi Bir Kent

Bir “dişi kent” Kiev. Başkenti olduğu ülke Ukrayna’nın da simgelediği gibi dişi bir başkent. Belki de bunu daha iyi açıklayabilmek için başlangıç noktamızı da “devletin annesi” ya da bizde kullanılan tabirle “devlet ana” heykelinden başlamamız gerek.

Kiev’in içerisinden geçen Dinyeper Nehri’ni seyreden bir tepenin üzerinde devleti temsil eden, gücü vurgulayan bir amaç edinse de, Sovyet propaganda sembolü olarak tarihe dem vuran bir heykel bu.

Sağ elinde tuttuğu kılıcı, sol elinde tuttuğu Sovyetler Birliği dönemi ve birliğin bayrağının simgesi orak çekiç işlenmiş bir kalkan ile biraz tartışılan, biraz saygı duyulan ancak günümüzde neden orada olduğu ile ilgili sorular sorduran dev bir heykel.

Kiev Gezi Rehberi

Devlet ana heykeli aynı zamanda 9 Mayıs 1981 tarihinde açılışı yapılan, 1941-1945 yılları arasında yaşanan 2. Dünya savaşı anısına inşa edilen “Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi” nin de bir parçası.

Buranın en ilgi çekici yönlerinden biri, heykelin içerisinden yukarıya çıkılarak kalkanın üzerinden Dinyeper ve Kiev manzarası seyretmek olduğunu belirterek, içerisinde bulunduğu zafer parkının ve müzesinin gezilmesini de bir “müzesever gezgin” olarak öneriyoruz.

Kiev gezi rehberi Erkut Özen

Kiev, Dinyeper ve Bessarabsky

Dinyeper Nehri adeta Kiev’i ikiye bölüyor. Bundan on yıl öncesine kadar nehrin böldüğü bu kesimler birbirinden, kırsal ve daha kozmopolit olan kısım olarak ayrışsa da, bugün daha birbirine benzer duruma geldikleri görülüyor.

Kiev, turistik olarak sunulan bölümünün dışında oldukça kalabalık bir nüfus barındıran ve onların gündelik hayatlarının da araya karıştığı bir şehir.

Hemen şehir merkezinde bulunan 1912 yılında yapılan ve yerel pazar olarak kullanılan Bessarabsky pazarına girdiğinizde, pazarın hareketli ve renkli görüntüsüyle karşılaşıyor ve içeriyi gezmeye başlıyorsunuz.

Kiev Gezi Rehberi

Sunulan ürünlerin tazeliği ve çeşitliliği (özellikle peynir, et ürünleri ve deniz ürünleri) şurada bir evim olsa da alışveriş yapsam hisleriyle dolduruyor sizi.

Bir çok eski Sovyet ülkesi gibi Kiev’de de taksi bulmak çok kolay ve tabii ki pazarlığa bağlı. Yolu sizin gittiğiniz tarafa giden bir çok Kievli ile eski model Lada ve Volga sahibi birçok kişi aynı zamanda taksi hizmeti veriyor. İşinize gelmeyen fiyatlara teşekkür edip, kapıyı kapatabilirsiniz. Söylediğiniz fiyata gidecek (makul olan fiyatları bilmenizde fayda var) aracı bulma şansınızın fazla olduğunu söyleyebilirim.

Kiev Gezilecek Yerler

Ortodoks Hristiyan geleneğin soğan kubbeli, altın varaklı kiliselerini Kiev’de birçok yerde görebilirsiniz.

En dikkat çekici mimarilere sahip olanları ise, St. Sophia Katedrali, St. Michale’s Manastırı, Pecherska Lavra Manastırı ve St. Andrews Kilisesi.

Kiev Gezi Rehberi

Özellikle Ortodoks slav etkilerini taşıyan bu yapıların tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen, bakımlı halleri oldukça heybetli ve hayranlık uyandırıcı. Bizim en çok ilgimizi çekenlerden biri olan ünlü Pecherska Lavra Manastırı, aynı zamanda “Mağaralar manastırı” olarak anılıyor.

Manastırın tarihi 1051 yılında bölgedeki rahiplerin yaşadığı yeraltı bölmelerinden oluşan bir mağaraya dayanıyor.

Bu bölmeli mağaraların günümüzdeki büyükçe bir alanda yer alır hale gelmesi yüzlerce yılda eklenen bölümler ve yapılardan sonra gerçekleşmiş.

Kiev gezilecek yerler rehber Erkut Özen

Birçok kez yıkılmış, zarar görmüş olmasına rağmen her dönemde yeniden ayağa kaldırılmış.

Kiev’in kurucusu olarak kabul edilen ve kabilelerine isimlerini veren Kyiv kardeşlerin (Ukrayna dilinde de Kiev “Kyiv” olarak yazılıyor ve söyleniyor) yerleşmeleriyle başladığı varsayılan Kiev tarihi, bugün Dinyeper Nehri kıyısında bulunan Kyiv kardeşler heykeli ile hatırlanıyor.
Kiev, bulunduğu coğrafyanın en köklü geçmişine sahip şehirlerden biri olarak, yeni ve genç ülkenin getirdiği bir takım iç karışıklıklarla boğuşuyor görünse de, kültürü, hayat tarzı ve gece yaşamı ile batılı ve modern yüzünü oldukça net bir şekilde su yüzüne çıkarıyor.

Kiev’de Ne Yenir?

Kiev, geleneksel yemekleri, turistik veya lüks restaurantlar dışında tatmak için sokakları yürüyerek gezmenin faydalı olduğu fikrinden yola çıkarak, harika restoranlar bulma şansınız olan bir kent.

Her Slav kökenli ülkenin lezzetlerinden olan Borsh çorbası, içinde çeşitli alternatifler bulabileceğiniz bir tür Ukrayna mantısı olan Vareniki, çeşitli deniz ürünleri, havyar, bol ve çeşitli kocaman etler ve yerel içkileri olan votka ile geleneksel Ukrayna mutfağı sunan restoranlar oldukça ilgi çekici.

Halkın ilgi gösterdiği ve fiyatları çok uygun olan birçok Ukrayna usulü yemek mekanı Kiev’in sokaklarına dağılmış durumda.

Bunlar dışında birçok dünya lezzetini servis eden, çok çeşitli restoranlara da, yine sokakları dolaşırken rastlayabilirsiniz.

Kiev’e gittiğinizde yapmanız gerekenler arasına mutlaka, Taras Shevchenko Devlet Opera Binasında düzenli olarak sergilenen Kuğu Gölü, Carmen, La Boheme gibi klasikleri izlemeyi, modern sanat galerini gezmeyi ve gece mekanlarını dolaşmayı ekleyin.

Bahar aylarının enerjisini en etkili şekilde bıraktığı kentlerden olan Ukrayna’nın başkenti Kiev, siyasi karışıklıkların yaralarını, zarar gören sokaklarını ve içlerindeki acıları yüzlerce yıldır sarıp sarmalayıp konuklarına göstermek istemeyen güzel insanlarla dolu bir şehir.

“Rengarenk” devrimlerinden(!) sonra sızan güneş ışıklarıyla seni çok iyi karşılayacağından emin olabilirsin.

Booking.com
Önceki İçerikGezi Rehberi Kitapları ve Seyahat Dostu Bilgi Kaynakları
Sonraki İçerikGalata Kulesi İstanbul İsyan Etseydi Tarihi Miras Soluk Alırdı!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

6 YORUMLAR

  1. merhaba ben Riga’dan Ukrayna aktarmalı Türkiye’ye gideceğim. Ukrayna’ya vardıktan 6 saat sonra Türkiye ye ucacagım. bu 6 saat içinde Kiev merkezine gitmek istiyorum. oraya nasıl gidebilirim bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz