PAYLAŞ

Bir Kırgızistan gezisi yapmak fikri uzun zamandır aklımın bir köşesinde duruyordu. Kırgızistan’a gitmek ve Kırgızistan’da gezilecek yerler hakkında Türkiye’de katıldığım Kırgızistan konulu birçok etkinlikte bilgiler almış, hatta Kırgızistan gezisi yapmak için nedenleri sıralayan yazılar da yazmıştım.

Kırgızistan’ın neredeyse el değmemiş harika coğrafyasını görmek fırsatına yeni kavuştum. Kırgızistan hakkındaki bütün düşüncelerimi ve fikirlerimi altüst eden Kırgızistan seyahatimden notları sanırım uzun süre boyunca aktarmaya devam edeceğim.

Kırgızistan Gezisi turlar

Kırgızistan Gezisi İyi Planlanmalı

Kırgızistan gezisi için iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Çünkü Kırgızistan bütün güzelliklerini ülkenin her tarafına neredeyse eşit şekilde yaymış bir coğrafya. Hepsini kısa sürede gezmek ve Kırgızistan’ın farklı bölgelerini keşfetmek hiç de kısa zamana sıkıştırılacak kolay bir iş değil.

Bu nedenle Kırgızistan’ın gezilmesi gereken yerlerini ikiye bölerek örneğin Kuzey Kırgızistan ve Güney Kırgızistan olarak iki parçaya ayırarak gezmek daha mantıklı gibi. Ben de böyle düşünüp Kırgızistan gezisine Güney Kırgızistan’dan başladım.

Kırgızistan Gezisi Seyahat Yazarı Erkut Özen

Daha önceki yazılarımdan birinde de yazmıştım “Kırgızistan ziyaret etme fırsatını bulduğum ancak doyasıya göremediğim ve gönülden bir Kırgızistan gezisi yapamadığım ülkelerden biriymiş” diye.

Bunun nedenlerinden en önemlisi önceki gezilerimde sadece başkent Bişkek’e gitmemdi. Ancak Bişkek’i de işin içine katarsak Kırgızistan’da öyle çok birbirinden ayrı ve farklılıklar içeren yerler var ki bana oldukça şaşırtıcı geldi!

Güney Kırgızistan’dan başlayan bir Kırgızistan gezisi yapmak fikri de, işte biraz daha fazla “şaşırmak” içindi. Çünkü Kırgızistan’ın bu bölgesi öyle nefis ve harika görülmesi ve gezilmesi gereken yerler barındırıyor ki, etkilenmemek mümkün değil. Daha ilk andan itibaren size “Dünyada hala böyle yerler varmış” dedirtiyor.

Kırgızistan Gezisi dağlar

Güney Kırgızistan Gezisi Rotası

Güney Kırgızistan gezisi rotamı özet olarak şu şekilde aktarayım; Kırgızistan coğrafyasında böyle bir gezi için seyahate başkent Bişkek’ten başlamak mantıklı bir adım.

Çünkü İstanbul – Bişkek ulaşımı kolay. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Airlines ile her gün uçuş bulmak mümkün.

Kırgızistan Gezi rehberi

Başkente varıp ve Bişkek’te bir gece kaldıktan sonra sırasıyla Susamyr, Chichkan, Jalalabad, Arslanbob, Üzgen, Osh şehirlerini turlayıp Osh üzerinden iç hat uçuşuyla tekrar Bişkek olarak planlanan programım için bir haftalık bir süre ayırdım. Bu süreye yukarıda saydığım şehirler ve o şehirlerde gezilecek yerler ile şehirler arası karayoluyla ulaşım da dahil tabii ki.

Kırgızistan Gezisi Kırgızlar

Kırgızistan denildiğinde sizin aklınıza neler geliyor tam olarak bilemiyorum ama gitmeden önce benim aklıma gelen ilk şeylerden biri uçsuz bucaksız Orta Asya coğrafyası ile heybetli ve sarp yüksek dağları gözümün önüne geliyordu.

Neden mi? Çünkü Kırgızistan’da bulunan dağlardan 29’unun zirvesi tam 4 bin metrenin üzerinde. Bitti mi!! Tabii ki hayır! 45 ayrı zirve de 3 bin metreden yüksek!

İşte bu nedenle bazıları bu topraklara “Göğe uzanan dağlar ülkesi” adını vermişler. 7 bin metreden yüksek olan iki zirvesi ise zaten dünyaca ünlü.. Kırgızistan’a boşu boşuna Orta Asya’nın İsviçre‘si demiyorlar. Çünkü Kırgızistan topraklarının yüzde doksanına yakınını Tanrı dağları ve Pamir-Alay dağları kaplıyor. Bu ve benzeri bilgileri daha önce de detaylarıyla vermiştim.

Kırgızistan Gezisi göller

Kırgızistan Gezisi göl

Kırgızistan gezisi hakkında sadece bir yazı ile birşeyler aktarmak hem Kırgızistan’a hem de gördüğüm ve fotoğrafladığım onca güzel görüntüye büyük haksızlık olur.

Bu nedenle Kırgızistan gezisi programımda bulunan yerleri sırasıyla bütün detaylarıyla ayrı ayrı anlatmaya çalışacağım. Şimdilik bir Kırgızistan gezisi programı yapmak hakkında hem ağızlara bal çalmak hem de akıllarınızda birkaç Kırgızistan görüntüsü oluşabilsin diye birkaç küçük fotoğraf eklemek istedim.

Aynı günlerde hem yazı hem kışı yaşadığımız, sarp dağ geçitlerinden karlı manzaralarına, yemeklerinden büyük gürültülerle akan su kaynaklarına kadar birçok şeyi anlatmak için sabırsızlandığım Büyük Kırgızistan Gezisi yazılarına başlıyoruz..

Kırgızistan Gezisi insanlar

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..