Bir Kırgızistan gezisi yapmak fikri uzun zamandır aklımın bir köşesinde duruyordu. Kırgızistan’a nasıl gidilir ve Kırgızistan’da gezilecek yerler hakkında Türkiye’de katıldığım Kırgızistan konulu birçok etkinlikte bilgiler almış, araştırmalar yapmıştım.

Kırgızistan‘ın neredeyse el değmemiş harika coğrafyasını görmek fırsatına yeni kavuştum. İşte bu kavuşma ile Kırgızistan hakkındaki bütün düşüncelerimi ve fikirlerimi altüst eden Kırgızistan seyahatim daha bir anlam kazandı.

Kırgızistan Gezisi turlar

Kırgızistan Gezisi İyi Planlanmalı

Kırgızistan gezisi için iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Çünkü Kırgızistan bütün güzelliklerini ülkenin her tarafına neredeyse eşit şekilde yaymış bir coğrafya. Hepsini kısa sürede gezmek ve Kırgızistan’ın farklı bölgelerini keşfetmek hiç de kısa zamana sıkıştırılacak kolay bir iş değil.

Bu nedenle Kırgızistan‘ın gezilmesi gereken yerlerini ikiye bölerek örneğin Kuzey Kırgızistan ve Güney Kırgızistan olarak iki parçaya ayırarak gezmek daha mantıklı gibi.

Ben de böyle düşünüp Kırgızistan gezisine Güney Kırgızistan’dan başladım.

Kırgızistan tur rehberi ve seyahat yazarı Erkut Özen

Daha önceki yazılarımdan birinde de yazmıştım “Kırgızistan ziyaret etme fırsatını bulduğum ancak doyasıya göremediğim ve gönülden bir Kırgızistan gezisi yapamadığım ülkelerden biriymiş” diye.

Bunun nedenlerinden en önemlisi; önceki gezilerimde sadece başkent “Bişkek“‘e gitmemdi.

Ancak Bişkek’i de işin içine katarsak Kırgızistan‘da öyle çok birbirinden ayrı ve farklılıklar içeren yerler var ki, bana oldukça şaşırtıcı geldi!

Güney Kırgızistan’dan başlayan bir Kırgızistan gezisi yapmak fikri de, işte biraz daha fazla “şaşırmak” içindi.

Çünkü Kırgızistan‘ın bu bölgesi öyle nefis ve harika görülmesi ve gezilmesi gereken yerler barındırıyor ki, etkilenmemek mümkün değil. Daha ilk andan itibaren size “Dünyada hala böyle yerler varmış” dedirtiyor.

Kırgızistan Gezisi dağlar

Güney Kırgızistan Gezisi Rota Hakkında Bilgiler

Güney Kırgızistan gezisi rotamı özet olarak şu şekilde aktarayım; Kırgızistan coğrafyasında böyle bir gezi için seyahate başkent Bişkek‘ten başlamak mantıklı bir adım.

Çünkü İstanbul – Bişkek ulaşımı kolay. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Airlines ile her gün uçuş bulmak mümkün.

Kırgızistan Gezi rehberi

Başkente Bişkek’e varıp bir gece kaldıktan sonra sırasıyla; Susamyr, Chichkan, Jalalabad, Arslanbob, Üzgen, Osh şehirlerini turlayıp Osh üzerinden iç hat uçuşuyla tekrar Bişkek olarak planlanan programım için bir haftalık bir süre ayırdım. Bu süreye yukarıda saydığım şehirler ve o şehirlerde gezilecek yerler ile şehirler arası karayoluyla ulaşım da dahil tabii ki.

Kırgızistan Gezisi Kırgızlar

Kırgızistan denildiğinde sizin aklınıza neler geliyor tam olarak bilemiyorum ama; gitmeden önce benim aklıma gelen ilk şeylerden biri uçsuz bucaksız Orta Asya coğrafyası ile heybetli ve sarp yüksek dağlarıydı.

Neden mi? Çünkü Kırgızistan‘da bulunan dağlardan 29’unun zirvesi tam 4 bin metrenin üzerinde. Bitti mi!! Tabii ki hayır! 45 ayrı zirve de 3 bin metreden yüksek!

İşte bu nedenle bazıları bu topraklara “Göğe uzanan dağlar ülkesi” adını vermişler. 7 bin metreden yüksek olan iki zirvesi ise zaten dünyaca ünlü.. Kırgızistan’a boşu boşuna Orta Asya’nın İsviçre‘si demiyorlar. Çünkü Kırgızistan topraklarının yüzde doksanına yakınını Tanrı Dağları ve Pamir-Alay Dağları kaplıyor.

Bu ve benzeri bilgileri daha önce de detaylarıyla vermiştim.

Kırgızistan Gezisi göller

Kırgızistan Gezisi göl

Kırgızistan gezisi programı bu konuları dikkate alınarak gerçekleştirilir ise büyük keyif alınan seyahatlerden biri haline gelir.

Kırgızistan‘a gitmek için inanın öyle çok sebep var ki!

Kırgızistan Gezisi insanlar

Booking.com
Önceki İçerikFethiye Otelleri Arasında Başka Bir Dünya Liberty Hotels Lykia
Sonraki İçerikSuna Pansiyon ile Bozburun’da Keyifli Bir Tatil
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz