Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Kırşehir

Kırşehir’in Tarihi ve Doğal Güzellikleri: Gezilecek 10 Yer

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve tarihi Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan bir şehirdir. Kırşehir, Ahi Evran, Aşık Paşa, Neşet Ertaş gibi önemli kültür ve sanat insanlarının yetiştiği bir yerdir. Kırşehir, aynı zamanda termal kaynakları, yer altı şehirleri, gölleri, müzeleri ve camileri ile de zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu yazımızda, Kırşehir’de gezilecek en iyi 10 yeri sizin için sıraladık. Bu yerleri gezerken, Kırşehir’in tarihini, kültürünü ve doğasını daha yakından tanıyacaksınız.

1. Cacabey Medresesi

Cacabey Medresesi, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 1272 yılında Selçuklu Emiri Cacabey tarafından yaptırılan bir medresedir. Cacabey Medresesi, hem bir eğitim hem de bir gözlem yeri olarak kullanılmıştır. Medresenin kubbesi, yıldız şeklinde deliklerle süslenmiştir. Bu delikler, gece gökyüzünü izlemek için birer teleskop görevi görmüştür. Cacabey Medresesi, günümüzde cami olarak kullanılmaktadır. Medresenin içinde ve dışında, Cacabey’in türbesi, şadırvan, mahfil odaları ve açık hava müzesi gibi bölümler bulunmaktadır. Cacabey Medresesi, Selçuklu mimarisinin ve gökbiliminin en güzel örneklerinden biridir.

Kırşehir

2. Japon Bahçesi

Japon Bahçesi, Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan köyünde bulunan ve 2008 yılında açılan bir bahçedir. Japon Bahçesi, Türkiye’de bulunan tek Japon bahçesidir. Bahçe, Japon kültürüne ve estetiğine uygun olarak tasarlanmıştır. Bahçede, Japon mimarisinin özelliklerini taşıyan bir köprü, bir çay evi, bir su değirmeni, bir gölet, bir şelale, bir fener, bir kaya bahçesi ve bir bonsai bahçesi bulunmaktadır. Bahçede, ayrıca Japon bitkileri, çiçekleri ve ağaçları da yetiştirilmektedir. Japon Bahçesi, hem doğal hem de kültürel bir güzellik sunmaktadır.

3. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japon Bahçesi’nin yanında bulunan ve 2010 yılında açılan bir müzedir. Müze, Türkiye’de Japonlar tarafından kurulan ilk arkeoloji müzesidir. Müze, Kaman Kalehöyük kazı alanından çıkarılan eserleri sergilemektedir. Müzede, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli objeler, takılar, silahlar, seramikler, camlar, madeni paralar, mühürler, tabletler, heykeller, lahitler ve mumyalar bulunmaktadır. Müzede, ayrıca bir kütüphane, bir laboratuvar, bir konferans salonu, bir kafe ve bir hediyelik eşya dükkanı da vardır. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kırşehir’in tarihine ışık tutan bir müzedir.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Kırşehir Gezisi

4. Ahi Evran Külliyesi ve Camii

Ahi Evran Külliyesi ve Camii, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 1482 yılında Ahi Evran’ın oğlu Ahi Şerafeddin tarafından yaptırılan bir külliyedir. Ahi Evran, Anadolu’da Ahi teşkilatının kurucusu ve Ahilik kültürünün öncüsü olan bir alim, şair ve mutasavvıftır. Ahi Evran Külliyesi ve Camii, Ahi Evran’ın türbesini, camisini, medresesini, imaretini, hamamını ve kervansarayını içermektedir. Külliye, günümüzde yenilenmiş ve genişletilmiştir. Külliyenin yanında, Kırşehir Kent Parkı da bulunmaktadır. Ahi Evran Külliyesi ve Camii, Kırşehir’in en önemli kültür ve inanç merkezlerinden biridir.

5. Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan ve Roma döneminde inşa edilen bir yer altı şehridir. Mucur Yeraltı Şehri, Hristiyanların, puta tapanlarla olan mücadeleleri sırasında sığınak olarak kullandıkları bir yerdir. Yer altı şehri, 7 katlıdır ve yaklaşık 10 bin kişiye ev sahipliği yapabilir. Yer altı şehrinde, yaşam alanları, mutfaklar, depolar, şarap mahzenleri, kiliseler, mezarlar, havalandırma bacaları, su kuyuları, kapılar ve tüneller gibi bölümler bulunmaktadır. Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir’in gizemli ve ilgi çekici bir yeridir.

6. Seyfe Gölü

Seyfe Gölü, Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük tatlı su göllerinden biri olan bir göldür. Seyfe Gölü, aynı zamanda bir kuş cennetidir. Gölde, 200’den fazla kuş türü yaşamaktadır. Gölde, flamingolar, leylekler, turnalar, ördekler, kazlar, pelikanlar, martılar, yılan kartalları, atmacalar, doğanlar, baykuşlar, ibibikler, sakalar, ispinozlar, bülbüller, kırlangıçlar, sığırcıklar ve daha birçok kuş görebilirsiniz. Seyfe Gölü, hem doğa hem de kuş severler için harika bir yerdir.

7. Terme Termal Turizm Merkezi

Terme Termal Turizm Merkezi, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve Kırşehir’in termal kaynaklarını değerlendiren bir merkezdir. Merkez, 2012 yılında açılmıştır. Merkezde, kaplıca havuzları, sauna, buhar odası, masaj salonu, fitness salonu, kafe, restoran, konferans salonu, oyun salonu, çocuk parkı, market, kuaför, kuru temizleme, otopark ve 5 yıldızlı bir otel bulunmaktadır. Merkezin kaplıca suları, romatizma, cilt, solunum, sindirim, dolaşım, böbrek, karaciğer, sinir ve kas hastalıklarına iyi gelmektedir.

8. Aşık Paşa Türbesi ve Kültür Evi

Aşık Paşa Türbesi ve Kültür Evi, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 13. yüzyılda yaşamış olan ünlü şair, alim ve devlet adamı Aşık Paşa’ya ait olan bir türbe ve kültür evidir. Aşık Paşa, Türkçe yazan ilk büyük şairlerden biridir. Aşık Paşa, Garipname adlı eseriyle Türk edebiyatına büyük bir katkı sağlamıştır. Aşık Paşa Türbesi ve Kültür Evi, Aşık Paşa’nın hayatını, eserlerini ve dönemini yansıtan bir yerdir. Türbede, Aşık Paşa’nın sandukası, mezar taşı, el yazması kitapları, silahları, kıyafetleri, takıları ve eşyaları bulunmaktadır. Kültür evinde, Aşık Paşa’nın şiirlerinin okunduğu, sema gösterilerinin yapıldığı, konferansların verildiği, sergilerin açıldığı ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir salon bulunmaktadır. Aşık Paşa Türbesi ve Kültür Evi, Kırşehir’in edebi ve kültürel bir değeridir.

9. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 2013 yılında açılan bir merkezdir. Merkez, Türk halk müziğinin büyük ustası Neşet Ertaş’ın anısına kurulmuştur. Neşet Ertaş, Kırşehir’in Kırtıllar köyünde doğmuş ve babası Muharrem Ertaş’ın izinden giderek bağlama çalmayı ve türkü söylemeyi öğrenmiştir. Neşet Ertaş, Türk halk müziğine yüzlerce eser kazandırmış ve kendine özgü bir üslup geliştirmiştir. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Neşet Ertaş’ın hayatını, eserlerini ve sanatını tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Merkezde, Neşet Ertaş’ın bağlamaları, kıyafetleri, fotoğrafları, plakları, ödülleri, belgeselleri ve diğer eşyaları sergilenmektedir. Merkezde, ayrıca bir konser salonu, bir kütüphane, bir kafe, bir hediyelik eşya dükkanı ve bir bahçe bulunmaktadır. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Kırşehir’in müzikal ve sanatsal bir mirasıdır.

Kırşehir Gezi Rehberi

10. Kırşehir Müzesi

Kırşehir Müzesi, Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 2014 yılında açılan bir müzedir. Müze, Kırşehir’in tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini ziyaretçilere sunmaktadır. Müze, arkeolojik, etnografik ve doğal tarih bölümlerinden oluşmaktadır. Arkeolojik bölümde, Kırşehir ve çevresindeki kazı alanlarından elde edilen eserler sergilenmektedir. Bu eserler, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Demir, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine aittir. Etnografik bölümde, Kırşehir’in geleneksel yaşam tarzını, el sanatlarını, kıyafetlerini, takılarını, silahlarını, eşyalarını, oyuncaklarını ve Ahilik kültürünü yansıtan objeler bulunmaktadır. Doğal tarih bölümünde, Kırşehir’in jeolojik yapısını, fosillerini, minerallerini, bitkilerini ve hayvanlarını gösteren örnekler yer almaktadır. Kırşehir Müzesi, Kırşehir’in zengin ve çeşitli bir tarihe sahip olduğunu kanıtlayan bir müzedir.

Bu yazımızda, Kırşehir’de gezilecek en iyi 10 yeri sizin için sıraladık. Bu yerleri gezerken, Kırşehir’in tarihini, kültürünü ve doğasını daha yakından tanıyacaksınız. Kırşehir, Anadolu’nun ortasında saklı bir cennet gibidir. Kırşehir’e yolunuz düşerse, bu yerleri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Kırşehir’i gezmek için en uygun zaman, ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kırşehir’e nasıl gidilir, nerede kalınır, ne yenir, ne alınır gibi sorularınız için, Kırşehir Gezi Rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kırşehir gezinizde keyifli vakitler geçirmenizi dileriz.

*Fotoğraflar GoTürkiye sitesinden alınmıştır.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir