Televizyon karşısında otururken hafiften battaniye altına giren ayaklarınızı ısıtmaya uğraşırken “Sörf Sezonu” başlığı belki de içinize ürperti veriyordur. Öncelikle başlık yanlış değil! Kışın Sörf yapmanın tadına varıp tam bir macera yaşamak isteyenler ve tecrübeli sörfçüler için Madeira elverişli bir ortam sunuyor. Peki Kasım – Şubat aylarında yer alan mevsimde yani kışın sörf için ideal bir sezon sunan Madeira neresi?

kışın sörf için

Kışın Sörf için Madeira Adaları

Portekiz’e bağlı olan, özerk statüde bulunan Madeira Adaları, Portekiz‘e yaklaşık sekiz yüz, Kanarya adalarına ise dört yüz kilometre uzaklıkta bulunuyor. Başkenti Funchal olan takımadalardan Portekiz’in yüzen bahçesi olarak bahsedilir.

Madeira aynı zamanda en büyük adanın ismi. Diğer adalar Porto Santo, Deserta, Selvagen adaları. Volkanik olan adaların en yüksek tepesi de Madeira’da bulunan Pico Ruivo tepesi. Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derece olan Madeira, yeşil bitki örtüsüyle okyanusun ortasında yüzen bir bahçe gibi gerçekten.

Kışın sörf

Madeira adaları, bölgede sörf için en uygun zaman olan kasım şubat ayları arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Zaman zaman oluşan büyük ve yüksek dalgaları nedeniyle, acemi ve yeni başlayan sörfçülere önerilmeyen adalarda, çeşitli sörf kulüpleri, okulları ve konaklama imkanları da bulunuyor. Sörf için mükemmel sahillerden bazıları Ponta Pequena, Ponta do Sol, Jardim do Mar ve Calheta olarak sıralanıyor.

Bu sahiller özellikle deneyimli sporculara uygun dalgaları ile biliniyor. Ama yok! Ben çok iyi değilim, deneyimim az diyorsanız yine hava şartlarına uygun ve rehber eğitmenler eşliğinde Madeira kuzeyindeki Faja de Areia ve batı da bulunan Machico sahillerini maceraranıza katabilirsiniz.

Kışın sörf maderia adaları

Sörf yapmanın yanında açık deniz balıkçılığına çok uygun alternatifler sunan Madeira’da, denizin kokusunu içinize çekmek, hırçın dalgaları izlemek, rüzgarı yüzünüze vururken huzurlu ve dingin bir kafede sıcak birşeyler içmek bugüne kadar düşünmediğiniz bir tatil alternatifiniz olabilir.

Kışın sörf için madeira adaları

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..