Dünyanın neredeyse her ülkesi, her şehri ve şehirlerin en kalabalık noktalarında koronavirüs nedeniyle alınan önlemler gün geçtikçe artıyor. Bu önlemlerle birlikte sosyal yaşam oldukça kısıtlanmış durumda. Kısıtlamalar, özellikle salgının merkez üssü haline gelen Amerika ve Avrupa’nın birçok köşesinde yoğun olarak uygulanıyor. Ancak bazı ülkeler farklı uygulamalar gerçekleştiriyorlar.

İsveç Koronavirüs

İlk olarak önünü İngiltere‘nin çektiği ve “Sürü Bağışıklığı” ismi verilen tercih, İskandinav ülkelerinden İsveç tarafından hala uygulanmaya devam ediyor. Bilim adamları, İsveç’in koronavirüs kısıtlamalarına ve bireysel izolasyona girmeyi reddetmesinin ülkeyi felakete sürüklediğini söylüyorlar.

İsveç Korona Günlerinde Kimsenin Gitmek İstemediği Yerler Arasında Zirvede!

Normal şartlarda Kuzey ülkelerinde -refah ve demokratik haklar nedeniyle- yaşamak fikrinin gözdelerinden olan İsveç, şu sıralar kimsenin yaşamak istemediği yerlerin başında geliyor.

Bunun nedeni ise; Avrupa’nın neredeyse tümü koronavirüs pandemisi nedeniyle deyim yerindeyse “kilitlenmesine” rağmen, İsveç’de kafeler, barlar, okullar, restoranlar ve hatta sinemalar hala açık. Yani günlük yaşam hiçbir şey olmamış gibi normal bir şekilde devam ediyor.

İsveç Koronavirüs Önlemleri

İsveç Bekliyor

İsveç’te son sayılara göre Covid-19 salgını sonucunda şimdiye kadar 4.435 koronavirüs vakası ve 180 ölüm gerçekleşti.

Ancak ülke nüfusuna göre azımsanamayacak olan bu sayılar İsveç hükümetini herhangi sert bir kısıtlamaya ikna edemiyor. Hükümet yetkilileri son açıklamalarında uygulanacak kısıtlanmaların ekonomik bir felakete yol açacağını açıklayarak, bir nevi “bekle ve gör” yaklaşımını devam ettireceklerini ima ettiler.

Tıp Camiası Aynı Fikirde Değil!

Hükümetin bu açıklamalarına rağmen ülkenin tıp camiası adeta alarm verdi!

İsveç Corona

Ülke genelinde 2 binden fazla doktor, bilim adamı ve akademik ünvanlı kişiler tarafından imzalanan bir dilekçe ile hükümeti sert tedbirler uygulaması için göreve çağırdı.

Ancak buna karşı olan bilim çevreleri ise şu andaki uygulamanın dayanağını “İsveçlilerin yalnız yaşam kalıpları”na bağlıyor. İstatistiklere göre; bir İsveçlinin ebeveynleri ile yaşadıkları evi terk etttikleri yaş aralığı, AB ortalaması 26 yaş olmasına rağmen İsveç’te 18 ile 19.

Uzmanlar işte bu yalnız yaşam kalıbının ülkenin koruyucu kalkanı olduğunu belirtiyor.

İtalya ve İspanya‘da salgının en ağır görüldüğü noktalarda, kalabalık/büyük ailelerin bir arada yaşamasının ağır bilançoya sebep olduğunu belirten İsveçli uzmanlar, ülkelerinde bu durumun yaşanmayacağını belirtiyorlar.

İsveç’in Koronavirüs Önlemleri

Başbakan Stefan Lofven, her ne kadar bu tartışmalar devam etse de son günlerde küçük birkaç önlem alınmasını sağladı. Örneğin tüm toplantı vs. gibi organizasyonlarda kişi sayısı 50 ile sınırlandı!

İsveç koronavirüs

Bu arada diğer İskandinav ülkeleri, yani aynı zamanda İsveç’in komşusu olan Danimarka, Finlandiya ve Norveç, haftalar önce okulları, işyerlerini ve hatta sınırlarını kapatarak İskandinav ülkelerine göre “sert” sayılabilecek önlemleri uygulamaya geçirdi.

Norveç, İsveç’te kaydedilen ölümlü vaka rakamlarının yaklaşık dörtte birine (39) sahip olmasına rağmen tedbirlerin hayat kurtardığı konusunda ısrar ediyor.

Diğer komşulardan Danimarka 90, Finlandiya ise 17 koronavirüs ölüm vakası açıkladı.

İsveç, son dönemlerde tüm dünyada tartışılan büyük bir kumar oynuyor gibi.

Booking.com
Önceki İçerikKraliçe Koronavirüs Nedeniyle Terketmişken Buckingham Sarayı’nı Gezelim
Sonraki İçerikKarantina Altında Dünya Senin Pencereden Nasıl Görünüyor? #FromMyWindows
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz