Koronavirüs olmayan yerler var mı? En azından resmi açıklamalara göre evet var! Dünyanın her yerinde açıklanan koronavirüs vaka sayısı 2 milyona yaklaşırken henüz salgının etkilemediği doğa harikası bazı küçük adalar, dikkat çekici şekilde virüsü önlemeyi -en azından şimdilik- başarmış gibi görünüyor.

Bütün dünya, zorunlu olmayan tüm seyahatleri süresiz olarak yasaklamış, tatil ve seyahat planları askıya alınmış bile olsa, gelecek yıllar için hayal kurmak ve plan yapmak için herhangi bir kısıtlama yok!

Koronavirüs Olmayan Yerler

Kaldı ki önümüzdeki dönemlerde kalabalık, yemeklerin yüzlerce kişiyle bir arada yendiği, hijyen konusunun artık çok tartışmalı bir hal oluşturacağı tatil köyleri ve büyük otellerin işleri çok daha zor olacak gibi görünüyor.

Bu nedenle birgün her şey normal döndüğünde Yunanistan‘dan Polinezya’ya kadar aşağıda sıraladığımız ve şu anda bile koronavirüs rastlanmamış olan dünyanın en güzel adaları daha da ilgi çekici olacak gibi.

Vaka Rastlanmamış Olan Cennet Adalar

1 – Santorini

Santorini, Yunan adalarının en ünlü olanları arasında yer alıyor. Koronavirüsten korunabilen az sayıdaki adadan biri olarak dikkat çeken Santorini, her dönem ilgi çekici bir yer.

Santorini Adası

Özellikle balayı çiftlerinin tercihi ve romantik tatilin adresi olan Santorini, koronavirüs salgınına en erken seyahat yasağı uygulayan ve izole olan yerlerden biri.

İkonik mavi – beyaz geleneksel mimarisi ile Yunan anakarası ve adalarından virüs vakaları gelirken hala sıkı bir şekilde kendini sakınmaya çalışıyor.

2 – Palau

Guam ile Filipinler arasında bulunan ve irili ufaklı 340 adadan oluşan Palau, teyit edilmiş hiçbir vaka bulunmayan koronavirüs uğramamış cennet köşeleri arasında bulunuyor.

Palau, normal zamanlarda özellikle sualtı sporları ile ilgilenenlerin rağbet gösterdiği, ancak bariyer resifiyle çevrili volkanik adaları nedeniyle de yine başta balayı çiftleri olmak üzere tatil tercihleri arasında bulunuyor.

Palau Cumhuriyeti

Palau’ya ulaşmanın pek kolay olmadığını belirtmek gerek. Belki de salgından korunma nedenlerinin başında da bu ulaşım zorluğu geliyor. Palau’ya gitmek istediğinizde önce Seul, Manila veya Guam’a oradan Palau’ya geçmeniz gerektiğini hatırlatalım.

3 – Tuvalu

kesfet.tv olarak domain uzantısını (.tv) kullandığımız Tuvalu,  Avustralya ve Hawaii arasında yer alan bir Polinezya adası.

Tuvalu, sadece 11 bin civarındaki yerli halkı ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri.

Tuvalu Adası

Koronavirüs salgını öncesinde haftada iki kez uçuş olan adaya gelen “şanslı” turistler genellikle dalış veya mağara keşiflerine çıkıyorlar. Ancak Tuvalu tüm güzelliklerine rağmen gezegenin en az ziyaret edilen yerlerinden biri. Çünkü turizm konusunu doğadaki hiçbir şeyi bozmadan gerçekleştiriyorlar.

Uçuşlarda bile adada kullanılan tek pist, aslında yerli halk tarafından kullanılan bir ana yol. Uçakların iniş ve kalkışı sırasında yoldan ayrılmalarını sağlayan bir hava sireni ile işi hallediyorlar!

4 – Tonga

Tuvalu’nun güneyinde, Fiji yakınlarındaki koronavirüs krizinden henüz etkilenmemiş başka bir Polinezya adası olan Tonga bulunuyor.

Tonga Adası

Batılılar tarafından “Dost Adası” olarak adlandırılan Tonga’nın bu ismi, Kaptan James Cook’un 1773 yılında adaya geldiğindeki sıcak karşılanmadan geliyor.

Kano ve yatçılığın popüler aktiviteler arasında yer aldığı Tonga, me’etu’upaki adı verilen ünlü yerli dansı ile de dikkat çekici bir adalar ülkesi.

5 – Vanuatu

Fiji’nin batısında yaklaşık 500 mil uzaklıkta bulunan Vanuatu, her yıl ıssız plajların ve doğal güzelliklerle dolu dağlık arazilerin tadını çıkarmaya gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Vanuatu’nun en popüler turistik yerlerinden biri, sürekli faaliyette bulunan bir volkan olan Yasur Dağı.

Vanuatu Adası

Koronavirüsten etkilenmese de, Vanuatu adası yerlileri şu anda kategori beş olarak numaralandırılan Tropik Kasırga Harold nedeniyle büyük bir yıkımla karşı karşıya.

6 – Solomon Adaları

Papua Yeni Gine‘nin güneydoğusunda yer alan Solomon Adaları da, koronavirüs salgını nedeniyle henüz vaka bildirilmeyen noktalardan biri.

Koronavirüs olmayan yerler Solomon Adaları

Su sporları ilke ilgilenenlerin ve su altı dünyasını keşfetmek isteyenlerin popüler seçenekleri arasında yer alan Solomon Adaları, binlerce yıllık tarihi geçmişiyle de önemli bir yer.

II. Dünya Savaşı sırasında Japonların işgal ettiği adalar, Pearl Harbor saldırısının ardından gelişen olaylarda da rol oynamış.

Orman köylerinde kalmak ve lagünlerde konaklamak ve timsahları izlemek Solomon Adaları’nda yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

7 – Tilos

Koronavirüs vakası ile karşılaşılmayan tek Yunan adası Santorini değil. Turizm konusunda hiçbir iddiası olmayan ve bu özelliği ile Santorini’nin tam tersi gibi düşünülebilecek olan Tilos, belki de bu sayede salgından uzak kalmayı başarıyor.

Tilos Adası

Adada bulunan iki köyde yaşayan yaklaşık 500 kişilik yerel halk tarafından işletilen küçük pansiyonların, restoran ve dükkanların olduğu ada, gelecek dönemde daha da popüler olacak gibi görünüyor.

Rodos ve İstanköy‘den Tilos’a feribot seferleri bulunuyor.

Booking.com
Önceki İçerikKacper Kowalski ile Bir Başka Açıdan Hava Fotoğrafçılığı
Sonraki İçerikOnline Otobüs Bileti Almanın Avantajlı Yolu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz