Özellikle Akdeniz‘in bir köşesinden -örneğin benim yaptığım gibi mesela Antalya’dan- Ege’ye doğru yola çıkarsanız uğrayacak öylesine çok keyifli yer var ki.. Köyceğiz’de bunlardan biri. Köyceğiz Gezi Rehberi başlığını da bu nedenle artık açmak gerektiğini hissettim.

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz denizle bağlantısını yaklaşık 10 kilometrelik dar bir Dalyan ile sağlayan bir gölün kıyısında kurulu sakin huzurlu bir nokta.

Köyceğiz’in Tarihi

Köyceğiz, bölgede bulunan birçok yer gibi çok eski ve köklü bir geçmişe sahip. Milattan önce 3400 yıllarına dayanan Köyceğiz’in bilinen tarihi Karyalılar dönemine uzanıyor. Karyalılar’dan sonra İskit, Asur, İyon, Dor, Aka, Pers, Helen, Roma-Bizans, Ceneviz, Selçuklu, Menteşoğulları ve Osmanlılar Köyceğiz’e sırasıyla egemen oluyorlar.

Köyceğiz Gezi Rehberi

Efsaneye göre Köyceğiz ismi ise şöyle anlatılıyor. Köyceğiz önceleri şu anda Köyceğiz Gölü’nün bulunduğu alana kurulmuş. Bu ovayı su basmış ve köy sular altında kalmış. Gölün doğusunda kalan birkaç evi görenler “Bütün şehri sular yutmuş. Sadece bir köyceğiz kalmış” demişler. Bugün hala gölün altında batık bir şehir olduğu konuşuluyor.

Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?

Köyceğiz İstanbul’a 864, Ankar’ya 762, İzmir’e 280 ve bağlı bulunduğu Muğla’ya yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta. Köyceğiz’e gitmez için Muğla ve Ortaca’dan kalkan minibüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile geliyorsanız ulaşım daha da kolay. Antalya’dan Muğla yönüne doğru giderken, Fethiye Muğla yolunda tabelaları takip etmeniz gerekiyor.

Uçak ile Köyceğiz’e gelmek için Dalaman havaalanına inmeniz gerekiyor. Havaalanı Köyceğiz arası yaklaşık 35 kilometre.

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Köyceğiz’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer tabii ki Köyceğiz Gölü. Göl yaklaşık olarak 6300 hektarlık bir alanı kaplıyor. Körfezinin ağzı alüvyonlarla kapandığından dolayı göl olarak nitelendirilse de gölün deniz ile bağlantısı dalyandan devam ediyor.

Gölün suyu hafif tuzlu. Coğrafi olarak da nadir oluşumlardan biri olarak kabul ediliyor. Denize ulaşmaya çalışan kanal sazlık ve bataklık alanlarla dolu. Doğal bir labirent olan bu su yollarında kano ve tekne turları düzenleniyor.

Köyceğiz Gezi Rehberi sanat sokağı

Kanalın denize açıldığı yer ise dünyanın en özel yerlerinden biri. İztuzu kumsalı. Deniz kaplumbağalarının en önemli yumurtlama yerlerinden biri olan İztuzu kumsalı ve kanalın çevresi, barındırdığı sayısız bitki türü ve kuşlar içinde önemli bir alan.

Bir diğer küçük göl ise Sülüngür. Burası da bir doğal hayat merkezi.

Köyceğiz gölünde bulunan küçük adaya ise Hapishane Adası deniliyor. Cenevizliler zamanında bu amaçla kullanılan bu adada kalıntılar hala duruyor.

Köyceğiz gölü’nün güneyinde bulunan kaplıca Sultaniye kaplıcaları olarak anılıyor. Buraya dalyan’dan tekne veya Köyceğiz’den minibüsle ulaşabiliyorsunuz.

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz’e kadar gelip gezilmesi gereken yerler arasında olan Ekincik’e uğramadan olmaz. Mavi yolculukların doğal yat limanlarından olan Ekincik, kumsalıyla da dikkat çekici.

İztuzu ve Dalyan’da gidilmesi gereken yerlerden ancak onları burada Köyceğiz Gezi Rehberi yazısında değil başka bir yazıda anlatacağım.

Köyceğiz’de ayrıca hemen ilçe çıkışında bulunan ve Kargıcak çayı’nın göle döküldüğü yerde bulunan ağaçlık mesire yeri de yeni düzenlemesiyle oldukça nezih bir yer haline getirilmiş. Burada kamp kurmak da mümkün. Ancak ben gittiğimde etrafta hiç çadır göremedim. Sanırım Köyceğiz’in bu alanı özellikle kamp ve karavan turizmi için sıkı bir duyurması gerekiyor.

Köyceğiz Gezi Rehberi

Köyceğiz’de Ne Yenir Ne İçilir?

Köyceğiz’de gölün kenarında sıralanmış kordonboyu benzeri alanda birçok restoran, kafe ve çay bahçesi bulunuyor.

Burada bölgede bulunan diğer tatil yerlerine göre daha uygun fiyatlarda çeşitli menüler bulabilirsiniz. Bölgede bulunan alabalık tesislerinden dolayı göl ve deniz ürünlerine de rastlayacağınızı belirteyim.

Göl kenarında çay, kahve veya soğuk bir şeyler içmek isterseniz uğramanız gereken alan mutlaka burası olsun.

Köyceğiz’de konaklama konusunda da sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Konaklama için mütevazı türlü alternatifler bulunuyor.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..