Yine hazırlanma vakti geldi. Belki bu yazıyla birlikte yavaş yavaş bir Kudüs gezi rehberi yazısı da çıkar buradan ama bunun için öncelikle başlamak ya da başlangıcın olduğu yerlerden birine, Kudüs’e gitmek gerekiyor!

Yıllardır içimi planlanmış yolculukların bir gün öncesinde stres gibi belirtiler veren belli belirsiz bir heyecan kaplar. Eğer ki bir de gece yarısı veya sabaha karşı hareket etmem gerekiyorsa, çekilecek olan perişanlığı bildiğimden birkaç saat uyumayı planlarım. Tabii ki bunu hiçbir zaman yapamadığımı söylememe gerek yok sanırım!

Her Yerden Farklı Kudüs 

İşte bu nedenle; yine sabahın erken saatlerinde, uykusuzluktan adeta “maymuna dönmüş” bir halde, yine bir klasik olarak seyahatin son hazırlıklarını evden çıkmadan az önce panikle yapmaya başladım.

“Bir şey unuttum mu acaba?” kaygısıyla aklım allak bullakken daha gün aydınlanmadan havaalanına gitmek üzere yola çıktım. İyi ki daha gün aydınlanmamış diye aklımdan geçirdim. Çünkü geceden kalma anlamsız ifadeler içeren bu suratla günlük rutinleri olan işlerine giden kalabalığa bir zombi görüntüsü vermek hiç de iyi olmazdı!

Kudüs Haritası

Uçakla seyahat etmenin en sevmediğim kısmı “havaalanına varmak”. Yolculukların en kıvranılan, en tatsız kısmı olan havaalanına, seri eziyetlerden daha fazla keyif(!) alabilmek için her zaman olduğu gibi uçuş saatinden birkaç saat önce vardım.

Orada olanları ara sıra anlatıyorum ve o konularda dertleşiyoruz zaten. Bırakalım şimdi bu konforlu(!) unutulmaz dakikaları düşünerek tadımız kaçmasın. Yok ben illa duymak istiyorum derseniz daha önceki yazılarım arasında zaman zaman iyi örnekleri yer alıyor.

İsrail Kudüs

Rota Kudüs

Bu defa planladığım rotam olan Kudüs, uçuş süresi kısa olmasına rağmen aklımda bin çeşit heyecana yol açıyor.

Binlerce yıldır milyarlarca insanın ve üç büyük dinin kutsal kabul ettiği, uğruna büyük savaşlar yapılmasına rağmen suların hiçbir zaman durulmadığı Kudüs‘te, Kudüs şehrinin eski merkezi başta olmak üzere kentin üzerinde bulunduğu coğrafya da içimi ürpertiyor.

Kudüs’e gitmek için bu defa Antalya üzerinden Tel Aviv’e ulaşıp, sonrasında Kudüs’e varmayı plandım. Dünyada Ölüdeniz olarak bilinen Lut Gölü’nü de görmek istiyorum tabii ki.

Kudüs Gezisi

Tüm bunların düşünürken yani böyle Kudüs’te gezilecek yerler planı falan yaparken birden aslında hala havaalanında olduğumu ve hala bir yere gidemediğimi farkettim. Antalya havaalanının sabahın köründeki kalabalıklığı şöyle uzaktan bakınca hiç de sevimli gelmiyor. Ben zaten kalabalığın arasına bile karışamadım daha. Henüz x-ray cihazının içinden gelecek eşyalarımı bekliyorum.

(Bu arada bir itiraf yapmak gerekirse; şikayet ettiğim uygulamaların İsrail tarafındakilerini görünce, bugüne kadar yapılanların eğlenceli bir animasyon gösterisi gibi durduğunu da söylemeliyim.)

Tel Aviv Hemen Şuracıkmış Ya!

Ortadoğu dediğimiz yerin bu kadar dibinde olduğumuzu yüzüme çarpmanın alemi var mıydı şimdi?

Kudüs gezi rehberi yazacağım diye bindiğim Antalya – Tel Aviv uçuşu, sanki uçak havalanıp tam uçuş yüksekliğine çıkmadan iniyor gibi. Hani fizik de eğik atış vardı ya, işte tam olarak onun gibi neredeyse..

Tamam tamam! Abarttığımı biliyorum. Ama gerçekten yıllardır devamlı olarak özellikle karışıklığını gazetelerden okuyup televizyonlardan seyretttiğimiz, sosyal medyada sürekli gözümüze çarpan karmakarışık bir bölgenin içinde olan ve devamlı haber yayınlarında izlediğimiz bir ülkenin bu kadar yakın bir mesafede olduğunu tahmin edememek de “benim kafamın karışıklığı” diyeyim de geçeyim öyleyse.

İsrail’in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı‘na indiğimizde, bunca seyahat yapmama rağmen garip hisler kapladı içimi. Yıllarca dinlediğim seyrettiğim bir ülkenin devamlı bir güvenlik endişesi hissi ile yaşadığını havalimanından itibaren farketmeye başlayınca da aklım iyice karıştı. Ellerinde, omuzlarında otomatik tüfekleri ile güvenlik görevlileri o kadar rahat dolaşıyorlar ki etrafta, bu durum burası için en doğal görüntülerden biri diye düşündürüyor.

Önce Ben Gurion Havaalanından Tel Aviv’e

Havalimanında herhangi bir problem yaşamadan pasaport kontrolünden çıktım. Antalya’da da hava sıcak olmasına rağmen o sıcak burada daha bir fazla hissediliyor sanki. Daha Mayıs ayındayız ama sabahın bu saatinde hava inanılmaz bunaltıcı.

Ben Gurion büyük bir havaalanı. İsmini İsrail’in ilk başbakanından alıyor. Oldukça güvenli olduğunu söylemek biraz ironik gibi görünse de, sanırım yolcudan fazla üniformalı görevli, güvenlik -ve göremediğim ama tahmin ettiğim- gizli servis elemanı var.

kudüs gezi rehberi

Havalimanından çıkıp şehir merkezine doğru giden bir otobüse biniyoruz.

İlk defa gittiğim her ülkede havaalanından çıktıktan sonra girdiğimiz bağlantı yollarında ilerlerken çevreye bakıp birkaç fikir almaya çalışır biraz da hayale dalarım. İsrail’de de aynısını yaptım. Ancak burada alışık olmadığım bir çevre görüntüsü ilgimi çekti. Çöl havası veren çorak arazilerin yanında, bir bilgisayar oyununda kurmaca bir şehir yaparmışçasına yerleştirilmiş yeşillikler, su görüntüleri sanki zorlama yapılmış bir film sahnesi hissi verdi bana. Ama elbette ki böyle bir coğrafyayı nasıl görünürse görünsün yaşanacak hale getirmeleri alkışlanacak bir başarı!

Değişik bir hava var burada. Farklı bir şeyler içeren ama çok da ilgimi çekmeyen bir mimariye sahip olan yollar boyunca ilerledik. Uçak inişe geçtiği sırada Yafa üzerlerindeyken denizin, limanın ve dalgakıranlarının görüntüsü bende bambaşka bir coğrafya hissi doğurmuştu. Ancak şu anda bazı noktaları “bizim oralara” benzemesine rağmen içerilere doğru girildikçe, Ortadoğu havası iyice hissediliyor.

kudüs gezi rehberi

Yafa ve Tel Aviv bitişik yerler. Burada yaşayanlar aynı belediyenin alanında olmalarına rağmen; Tel Avivlilerin kendilerini Tel Avivli olarak tanıttıklarını öğrendim. Bizim İzmir’in Karşıyaka, Göztepe vakası gibi bir durum işte.

Tel Aviv Şehir Merkezi Çok Hareketli

Kısa bir Tel Aviv turu yapmış olduk. Tel Aviv, İsrail’in sahip olduğu yüzölçümü düşünüldüğünde oldukça büyük bir şehir.

Sosyal hayatın ileri seviyede olduğunu hemen farkediyorsunuz. Halkın sürekli deyim yerindeyse bir savaş haliyle yaşamasının etkilerini azaltmak için bazı yatırımlar yapıldığı, şehrin düzenine ve çeşitli sosyal aktivitelerle spor etkinliklerine yoğunluk verildiği göze çarpıyor. Bir dolu spor alanı var. Her şeyiyle normal ve düzgün bir şehir yaşantısı sunulmaya çalışılan ama saklı bir tedirginliği de hissedilen bir yer gibi geldi bana burası.

kudüs gezi rehberi

Bekle Beni Kudüs

Bir yerde oturup sabah kahvaltısı niyetine bir şeyler atıştırıp, kahvelerimizi içtik. Artık ayılma vakti. Asıl görmemiz gereken yere doğru hareket etmek gerek. Mesafeleri çok net tahmin edemiyorum ama sanırım az kaldı.. Bekle beni Kudüs!

Kudüs, bu gezimin odak noktası. Tel Aviv – Kudüs arası yaklaşık 60 kilometrelik bir mesafe. Ancak ciddi anlamda yoğun bir trafik var. Aracın camından etrafı seyrederek, yeni kurulan yerleşim birimlerini sanki manzara yapar gibi yaklaşık bir saat gibi bir sürede Kudüs’e geldik.

Dünyada Kudüs’ü uzaktan görüp etkilenmeyecek çok az insan vardır sanırım. Kudüs’e ilk olarak şehrin dışından, yani Zeytindağı‘ndan baktım. Buradaki müthiş görüntü, betimleyemediğim hislerimi ortaya çıkardı sanki.

kudüs gezi rehberi

Semavi dinlerin kutsal kabul ettiği bir yer olmasından mı, tarih boyunca sahne olduğu büyük savaşlardan mı, bu topraklara sahip olma hırslarından mı yoksa hala süren ve hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken süren siyasi kargaşası veya insanlık dramlarından mı bahsetsem? Bilemedim..

Kudüs’e Bakıyorum

Kudüs öyle bir yer ki; Etrafta bulunan her şeyin, her taşın, her kumun bir hikayesi var neredeyse. Şimdi bulunduğum ve üzerinden Kudüs’ü seyrettiğim Zeytin Dağı bile tek başına öyle hikayelere sahip ki!

Zeytindağı aslında bir tepe. Rivayete göre büyük tufandan sonra gemisiyle sularda seyir halinde olan Hz.Nuh peygambere yakınlarda bir yerlerde kara parçası olduğu işaretini veren güvercinin ağzında getirdiği dal parçası bu dağa ait.

Yine Hristiyan inancının önemli ritüellerinden Hz.İsa’nın havarilerle birlikte yedikleri “son yemeği”n de bu dağın eteklerinde gerçekleştiği belirtiliyor. Binlerce yıllık zeytin ağaçları da yine bu bölgede. Hz İsa‘nın buralarda çok zaman geçirdiğine inanılıyor.

kudüs gezi rehberi

Çok ama çok büyük bir mezarlık bu dağın eteklerinden eski şehrin başlangıcına kadar uzayıp gidiyor. Hatta burada bir mezar yeri almak için çok büyük paralar ödendiği en büyük ve en fazla anlatılan hikayelerden biri olarak biliniyor. Nedeni ise, kıyamet koptuğunda sırat köprüsünün burada kurulacağının ve ilk dirilenlerin buradakiler olup sorgusuz cennete gidileceğine olan inanç olduğu biliniyor.

Zamanın Durduğu Şehirde Hürrem Sultan ve Muhteşem Süleyman

Zamanın durduğu şehir olarak adlandırılan Kudüs, bu sıfatı fazlasıyla hakediyor. Öylesine bir zaman tüneline giriyorsunuz ki, sanki bir film seti ya da tarihi bir tablodan bir sahne gibi. Etkilenmemek elde değil bu şehirden.

Kudüs, tarih boyunca tam otuz iki defa yıkılıp, yeniden kurulmuş. En büyük onarımlardan birini Kanuni Sultan Süleyman döneminde geçirmiş. Kentin kutsal mekanları korunarak kalanı tamamen yenilenmiş. Hürrem Sultan tarafından vakfedilen Haseki Sultan İmarethanesi dört yüz yıldan fazladır aynı amaç için çalışıyor. Hala aşevinden fakirlere yemek dağıtılıyor. Çevredeki dükkanların gelirleriyle karşılanan masraflar artık dükkanların bir bölümü vakıfa ait olmaması sebebiyle Katar devleti tarafından karşılanmaya başlanmış. 

kudüs gezi rehberi

Kudüs öyle kolay anlatılacak bir yer değil. Hz.Muhammed’in miraca yükseldiği muallak taşından, Hz.İsa’nın çileli yolu olarak bilinen ve onun çarmıhla yürütüldüğü Via dolorose, sonrasında çarmıha gerildiği yere yapılan Holly Sepulchre kilisesi, cansız bedeninin yatırıldığı mermer, Hz.Davud’un mezarı ve türbesi, İslamiyetin en kutsal üçüncü mekanı olan Kubbet üs Sahra’nın da bulunduğu Mescid-i Aksa alanı ve camii, Hz.Davud ve Hz.İsa’nın doğum yerleri olarak inanılan Bethlehem, Hz.Süleyman’ın tapınağından kaldığı varsayılan duvar olan ve günümüzde verilen ismiyle Ağlama Duvarı ve tabii ki Zeytin Dağı.

kudüs gezi rehberi

Kim bilir bir anda daha neler aklıma gelmedi. Kudüs bambaşka hislerle sarıyor, kaplıyor sizi. Görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Kudüs, idari yapı olarak Müslüman, Hristiyan, Musevi ve Ermeni olmak üzere dört mahalleye bölünmüş durumda. Ancak bu ayrışmayı burada yani en azından kutsal alanda pek hissetmiyorsunuz. Hem kutsal yerlerin birbiriyle yakın olması, hem de bir yerin bir diğeri içinde kutsal sayılmasından dolayı net bir ayrım yok.

kudüs gezi rehberi

Kudüs Başka Bir Dünya

En çok sıkı güvenlik önlemlerini hissediyorsunuz. Çarşılarında ve dar sokaklarında gezerken sizi bayıltan satıcıları olmasa da, bir dükkana girdiğinizde sıkı bir şekilde ilgileniyorlar. Hatta bırakmıyorlar derecesinde ilgileniyorlar. İbranice ve Arapça birbirine karıştığı gibi Türkçe’de bilen ciddi sayıda bir esnaf var.

Bu kadar kutsal inancın toplandığı ve farklı hissedildiği bir yerde, neden bu kadar inanan insanın birbirlerine bu kadar düşman olduğunu anlamak gerçekten çok zor olduğu kadar bir o kadar da kolay gibi.

kudüs gezi rehberi

Kudüs, benim için tekrar gelinmesi ve dünya gözüyle bir daha görülmesi gereken, kaçırdıklarımı hissettirecek daha pek çok detayı olan gizemli bir kent.

Yıllarca sahip olmak için verilen mücadelelerin açıklayamadığımız nedenlerinden bazıları da burada saklıdır belki. Daha çok ama çok hikaye çok fazla yazı çıkar bu şehirden.. Kudüs gezi rehberi için bu sadece bir giriş olsun. Ama gerçek bir Kudüs rehberi için anlatılacak şeyler gezi sitelerinin çok üzerinde başka bir çalışma gerektiriyor.

kudüs gezi rehberi

Booking.com
Önceki İçerikBohem Bahçe: Rengarenk ve Keyifli Bir Kamp Yapmak İster misiniz?
Sonraki İçerikRent a Car ile Karadağ Gezisi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Bir arkadaşımın Facebook’ta Kudüs gezisine ait resimlerini görmemle başlayan Kudüs’ü görme arzusu kampanyalı uçak bileti bulunca daha da arttı. Kudüs’e bireysel olarak mı yoksa turla mı gitmek daha doğru olur ?şeklinde internette gezintim sırasında yazınıza denk geldim Ancak yazınızdan şunu anladım ki bu manevi zenginliği iyice sindirebilmek için turla gitmek daha akıllıca olacaktır.Kısa ve öz gezi notlarınınzı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.

    • Kudüs mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Aynur. Bana sorarsan seninle aynı fikirdeyim. Yani Kudüs gibi hikayelerle dolu bir yer, iyi bir rehber eşliğinde unutulmaz olabilir. İlgine ben de çok teşekkür ederim. Şimdiden iyi seyahatler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz