Seyahat etmek isteyen herkesin bir gün farklı duygular yaşama ihtimali özlemiyle Kudüs‘ü görmesi gerekiyor. Kudüs gezilecek yerler diye sıralayıp bir Kudüs gezi rehberi yazmak çok kolay aslında. Ancak Kudüs gezisinde neler hissettiğimi anlatmak işte o kadar kolay değil. Bu nedenle ben Kudüs Gezi Rehberi yazılarıma bir de Zeytindağı’ndan gördüklerim ve hissettiklerimi ekliyorum.

Kudüs Gezilecek Yerler Zeytindağı

Kudüs gezisi daha yolculuk başladığı andan itibaren farklı duygularla sardı beni. İçinde çokça merak ve seyahat tutkusunun verdiği keyif vardır tabii. Ama o keyfin yanında olan benzersiz heyecan, bilinmeyenin verdiği tedirginlik ve hepsinin arkasında saklanan, aslında bir çeşit korku içeren duygular. Korku duygusu, kelime olarak bile yazıldığında olumsuz bir his veriyor. Ancak bahsetmek istediğim duygunun o bildiğimiz korkuyla ilgisinin olmadığını ve galiba korkulan şeyin ne olduğunun bile açıklamasını yapamadığım, sınırsız, çerçevesiz bir duygu işte! Belki size çelişiyor gibi gelecek ama yüksek ölçüde keyif içerdiğini söyleyebilirim.

Kudüs gezilecek yerler zeytindağı

Kudüs’ün Keyif Veren Ürpertisi

Tek Tanrılı üç büyük din için de kutsal anlamlar içeren bu şehir, sakladığı hatıraları öyle büyük ve etkili bir sözcükler kalabalıklığı ile sunuyor ki, ürkmemek sanki saf bir davranış olarak kalıyor seçeneklerin bir köşesinde.

Yüzlerce yıl süren savaşlarla başlayan görkemli bir kentin öyküsünün, inancın peşinde yapılan savaşlar ile bir türlü bitmediğini izlemiş insanoğlu bu topraklarda.

Kudüs gezilecek yerler Kanuni surları

Sanki bitmeyen bir masal, sonsuzluk içeren bir umutsuzluk düşüncesi gibi. Umut, bahanesi olmuş kan dökmenin bu coğrafyada. Daima umuda yolculuklarla sürmüş inançları peşinde gidenlerin yaşamları. Elden ele geçmiş Kudüs yüzyıllar boyunca. Yön vermiş inanan insanlara, işaretler bırakmış ve kutsamış onları.

Zaman Kudüs için Durmuş Gibi

Yaşananların, üzerinden geçen yüzlerce yıla rağmen hiçbir şey kaybettiremediği ve unutturamadığı, böylesine paylaşılamamışlıklarla dolu olan dünyada başka bir şehir var mı bilmiyorum. Ancak Kudüs, içerdiği anlamları yüzlerce çeşit anlatımla ifade edilse bile bende bıraktıkları çok ama çok farklı.

Kudüs gezilecek yerler eski kent

Bütün bunları düşünürken Zeytindağı’ndayım. Hani Kudüs’e tepeden bakan taştan bir mezarlıklar bahçesi olan ve inanca göre “yeniden dirilmeye buradan başlanması nedeniyle, insanların bu hayattan kısa ayrılışlarını geçirdikleri” yüzbinlerce dolarlık mezar yerleri olan, yamaca doğru uzanmış Kidron Vadisi’ne bakıyorum.

Kudüs Gezilecek Yerler Zeytindağı

Kudüs’ü anlatığım bir başka yazımda da bahsettiğim Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra algısı ilk olarak bu tepede yanıltıyor aklınızı. Alçakgönüllü olan Mescid-ül Aksa, altın kubbeli Kubbet-üs Sahra’dan çok daha fazla tanınıp bilinmesine rağmen, göze ilk çarpan “Kaya Kubbesi” yani (Kubbet-üs Sakhra) oluyor.

Kudüs gezilecek yerler gezi rehberi

İsimlerin önem taşımadığı en anlamlı yerlerden biri herhalde Kudüs. El-Kuds veya Jerusalem yani Tevrat’da anıldığı adıyla Yeruşalayim. 20’den fazla işgal, 50’ye yakın kuşatma, 50’den fazla saldırı ve ele geçirilme, 40’dan fazla geri alınma ile gerçekleşen savaşlar, yıkım ve acı, hep bir yerlere gizlenmiş gibi.

Osmanlıların 400 sene boyunca kaldıkları, 1917 yılında yıllardır yaşanılan toprak kayıplarına ekledikleri, vazgeçilmezi, kutsalı ve gurur meselesi olan şehir belki de kutsallığın ve inancın gereği “kaderine doğru” yol almış.

Kudüs gezilecek yerler Ağlama Duvarı

Her tarafta bir dönemin izi var. Milattan önce Babil Kralı Nabukadnezar tarafından yıkılan Süleyman’ın tapınağı olmasa da, aynı yerde mescid-ül Aksa, Kubbet-üs Sahra ve eski tapınak kalıntısı “Ağlama Duvarı”  ile yine kutsal metinlere ait çok şey var Kudüs’de. Tarihe karışmış ayak izleri, dökülen ter damlaları, gölgesinde durulan ağaçları, toprağın altına akan kanları ve geride kalanların gözyaşları.

Barış ve hoşgörünün sadece dilde ve niyette kalmış bir görüntüsünün dünyaya yansıması olmuş Kudüs. İnanç adına savaşlar yapılmış, inanç adına kanlar dökülmüş, inanç adına politikalar oluşturulmuş.

Kudüs’ü anlatmak çok zor iş. Her detayını okuyup, öğrenip görmeye gittiğinizde ve bir taşın üzerine soluklanmak için oturup, uzaktan izlediğinizde, o size kendini anlatmaya başlıyor zaten. Sırlar veriyor, kulağınıza fısıldıyor. Dinlemek isterseniz Kudüs’te çok hikayeler var.

Kudüs gerçekten zamanı durduruyor.

Booking.com
Önceki İçerikYunan Adaları Plajları: Yunanistan’ın En Güzel Plajlarına Sahip 4 Adası
Sonraki İçerikHırvat Adaları: Hırvatistan Gezilecek Yerler Listesinin En Güzelleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz