Kumda araç kullanmak özellikle hafta sonu sahilde geçirilen keyifli bir aktivitedir. Bu keyifli anların hüsranla bitmemesi için size eve güvenle dönebileceğiniz 10 altın ipucu veriyoruz. Overland etkinlikleriniz için mutlaka not alın!

Kumda Araç Kullanmak

1Lastik Basıncı

Kesinlikle ve kesinlikle lastik basınçlarınızı 16-22psi aralığında tekrar ayarlamalısınız.

Bunun en önemli sebebi lastik izinizi genişleterek ağırlığınızı daha geniş alana yaymaktır. Bu sayede batma ya da saplanma riskinizi ciddi anlamda azaltmış olacaksınız. Ancak tabi asfalt ile buluştuğunuzda lastiklerinizi tekrar olması gereken değerlere getirmeyi unutmayın.

İpucu: Eğer lastik basınçlarınızı ayarlamaya yarayan ekipmanınız yok ise sayı sayma tekniğini kullanabilirsiniz. Her tekerde aynı sayıya ulaştığınızda lastiklerinizi de eşit seviyede ayarlamış olacaksınız.

Kumda Araç Kullanmak

2 Uygun Ekipmanlar

Öyle ya da böyle o gün gelecek ve kumda sizde batacak ya da saplanacaksınız. İşte o an geldiğinde eğer hazır değilseniz işiniz gerçekten çok zor. Sahilde olduğunuz için vinç pek faydalı bir ekipman olmayacaktır. Onun yerine Kum Paleti daha kullanışlıdır. Bu konu o kadar önemli oldu ki yeni nesil araçların bazı modellerinde sadece kumdan kurtulmak için özel donanımlar mevcut hale geldi.

İpucu: Ayrıca yine lastik basınçlarınızı biraz daha düşürerek tutunmayı arttırabilirsiniz. Ayrıca kesinlikle gaz pedalı dostunuz değildir. Hatta neredeyse gaza hiç dokunmamalısınız.

3 Takipçi Olun

Elbette sosyal medyadan bahsetmiyoruz. Tam olarak ne olabileceğini görebilmek ve yeteri kadar önceden önlem alabilmek için sizden öncekilerin tekerlek izini takip etmenin mutlaka faydasını göreceksiniz. Böylelikle aniden bir kum çukuruna yenilmek ya da istenmeyen durumlardan kurtulmak çok daha stressiz olacaktır. Ayrıca takip ettiğiniz tekerlek izlerinin daha önce geçen araçların ağırlığını taşıdığını bilerek sürmek daha güvenlidir.

İpucu: Tekerlek izlerinin takibi size aynı zamanda kum üzerindeki doğru hattı da gösterecektir. Eğer daha önce bir iz yok ise bu alışkanlık sürüşünüzde önemli bir fark yaratır.

Kumda Araç Kullanmak

4 Gelgit’e Dikkat

Ülkemizde de görülen gelgit zamanlarında daha dikkatli olmakta fayda var. Özellikle suya çok yakın planladığınız kamp ya da gezilerinizde tuzlu suyun aracınıza ulaşmasını istemezsiniz.

Genel bir kural olarak, yüksek gelgitten iki saat önce ve iki saat sonra gelgit’e maruz kalmış alanlardan uzak durun. Gelgit halen yüksek ise ve etrafında bir yol yoksa, durun ve doğru zamanı bekleyin.

İpucu: Özellikle “Longoz” ya da “Subasar” ormanları yakınlarında iseniz bu duruma daha çok dikkat etmelisiniz.

5 AWD = 4WD Değildir.

Daha çok şehir içinde faydalı olan ve AWD olarak adlandırılan otomatik çekiş sistemlerinin kum ve ya kumsal üzerindeki sürüşlerde de kullanışlı olduğunu sanmayın. Kontrol sizde olmadığından (ne yazık ki) aracınızın da sizi olduğunuzdan daha kötü bir hale sokması çok kolay olacaktır.

İpucu: AWD’ler momentum kaybolmadığı sürece belli yerlerde kullanılabilirler.

6 Tanışın, Kaynaşın

Çevre koşullarının mevsimsel, günlük ve saatlik olarak değişkenlik gösterebileceğini unutmayın. Koşullar ve tavsiyeler için orada yaşayanlarla sohbet etmekten çekinmeyin. Eğer belli bir rotayla uğraşmaktan emin değilseniz ya da genellikle doğaçalama ilerlemek niyetinde iseniz kesinlikle bir mola tüm geziyi kurtarabilir.

İpucu: Mutlaka bir köy kahvesi vardır. Bir bardak çay içerken alacağınız bilgilerin değerini zor yoldan öğrenmenize hiç gerek yok.

Kumda Araç Kullanmak

7 Tutarlı Olun

Yumuşak kum üzerindeki sürüşün en önemli anahtarı tutarlı olmaktır. Yani aracın hızı ve motor devrinin sabit olması. Değişken devir ve hız aralıklarına ihtiyacınız olduğu durumlarda da mutlaka önceden önleminizi alın. Kuru kum neredeyse pudra gibi olabileceği için hem saplanmak hem de kurtulmak iki kere daha zor olacaktır.

İpucu: Lastik izi var ise takip etmek iyi bir fikir olabilir. Zira zemin diğer kısımlara göre daha sert olacaktır.

8 Su Dostumuzdur

Tabi bir yere kadar. Sahilde sürüş yaparken suya yakın gidilirse zemin suyunda etkisi ile normalden daha sert olacağından sürüş çok daha kolay olacaktır. Önemli olan bu durumun çok uzun sürmeyeceğini bilmenizdir.

İpucu: Bunu sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuz zaman ve kısa bir süre için yapmanızı tavsiye ediyoruz.

9 Momentum

Kum üzerindeyken herşey momentum ile ilgilidir. Eğer stabil sürüş hızınızı herhangi bir sebepten ötürü kaybederseniz yola devam etmeniz imkansıza yakın olacaktır. Konvoy halinde iken önünüzdeki aracı uygun bir mesafeden takip etmeniz sizi de aynı durumdan kurtaracak yegane çözümdür.

İpucu: Çok hızlı ya da çok yavaş değil stabil olan hızınız sizi kum üzerindeki birçok durumdan kurtartmaya yetecektir.

10 Ağırlık

Ne yaparsanız yapın ağırlık önemlidir. Aracınızı hafifletmenin yolları elbette mevcuttur.

Ancak en pahalı malzemelerin en hafif oldukları da bir gerçek. Bunun yerine size önerimiz taşıdığınız yükün veya eşyaların eşit bir şekilde dağıtılması olacaktır. Eğer bir tarafa çok fazla yüklenirseniz o taraftan batma/saplanma ihtimaliniz ciddi bir şekilde artacaktır. Eğer aracınızda kilit yok ise sürekli olarak saplanma eğiliminde olan bir aracı kum üzerinde tutmaya çalışmak sizi de aşırı yoracaktır.

İpucu: Ağırlığın fazla olduğu (ön ya da arka) tarafın lastik havalarını normalden 2-4 psi daha fazla indirerek iz genişliğini arttırabilir ve fazla yükü eşit olarak yola dağıtabilirsiniz.

Kumda Araç Kullanmak

İçerik Emre Dönmez tarafından eklenmiştir

Booking.com
Önceki İçerikKralların Kenti Reims
Sonraki İçerikCordoba Gezilecek Yerler: Cordoba Mezquita yani Kurtuba Camii
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz