Bir önceki yazıda Leipzig’e hala gitmediniz mi? diye başladım hatırlarsanız. Şimdi diyeceksiniz ki “Gideceğiz ama, Leipzig’de nereler gezilir, Leipzig’de neler yapılır? Anlatmadınız ki!”. Haklısınız! O zaman gelin bir Leipzig gezisi tadında Leipzig’in gezilecek yerlerine hep beraber bakmaya devam edelim. Ayrı ayrı birçok yazıda Leipzig’in gezilmesi gereken yerlerinden bahsedeceğim.

Leipzig Gezisi için Merkezdeyim

Leipzig hakkında gezi rehberi kesfet.tv üzerinde birçok yazı bulunuyor. Bunlardan biri de Leipzig’de görülmesi gereken yerlerden bir olan Yadegar Asisi Panorama Müzesi. İlgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Leipzig Gezisi seyahat yazari Erkut Ozen

Leipzig gezisi için kente geldiniz ve konaklama yapacağınız yere yerleştiğinizi varsayalım. Önce otele yerleşip eşyalarınızdan bir kurtulun bakalım. Ben şehir merkezinde bulunan Penta Hotel’de kaldım. Penta, oldukça keyifli ve konforlu dizayn edilmiş tarz bir otel.

Penta Hotel hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Leipzig Gezisi Rehberi augustus meydani gewandhaus

Madem Leipzig’de havaalanına indikten sonra otelimize geldik ve yerleştik, artık kendimizi dışarı atma zamanı! Neredeyse her şehirde olduğu gibi önce şehir merkezine yani daha doğrusu eski şehir merkezine gidelim. Leipzig şehir merkezi küçük gibi görülen ancak bu kadar küçük alanda çok fazla anlam içeren yapıya sahip bir bölge.

Ben ilk olarak Augustus Platz’a uğradım. Augustus Platz Leipzig’in merkezi noktalarından biri sayılan ve çok geniş bir meydan. Şehrin tramvay ağının ve diğer ulaşım bacaklarınında ring noktalarından en önemlisi. Yani Augustus Platz çevresinde bulunan duraklardan Leipzig’in her tarafına ulaşmanız mümkün.

Opera Binası ve Gewandhaus Konser Salonu

Meydanın ismi Saksonya’nın ilk kralı olan Frederick Augustus‘tan geliyor. İsmi birkaç kere değişen meydanın 1839 yılında verilen ilk ismi Augustus Platz 1990’dan beri günümüzde de hala kullanıyor. Doğu Almanya döneminde meydana Karl Marx ismi verilse de bu ismin o dönemde bile benimsenmediği anlatılıyor. Meydan dediğim gibi çok geniş bir alanı kaplıyor ve suların aktığı çeşitli süs havuzlarına sahip.

Leipzig Gezisi Rehberi augustus platz

Su seslerinin yankılandığı Augustus Platz aynı zamanda şehirdeki bir buluşma noktası adeta. Bir yanda bulunan Gewandhaus Orkestrasına evsahipliği de yapan Gewandhaus Konser Salonu karşısında ise Opera Leipzig binası yer alıyor. Gewandhaus Konser Salonunu karşınıza aldığınızda sağındaki alan doğru ilerlerseniz yine sağınızda Leipzig Üniversitesi binalarından biri ve sonrasında da karşınıza Panorama Tower isimli kocaman yüksek bina çıkıyor. Panorama ismini ne kadar hakettiğini de binanın en üst katında bulunan terasına çıktığınızda anlıyorsunuz. Gerçekten neredeyse tüm Leipzig ayaklarınızın altında kalıyor.

Leipzig’i Bir de Panorama Tower’dan Seyredin!

Binanın en üst katında bulunan restoranında keyifli anlar geçirebilir ve lezzetleri tadarken harika bir Leipzig manzarası seyredebilirsiniz.

Leipzig Gezisi Rehberi panorama tower

Yeniden meydana dönelim ve panorama binası arkamızda kalacak şekilde soldaki sokağa yani “Grimmaische” caddesine girelim. Bernd Göbel’in değişik bir çalışması olan anıtın önünden yürümeye başlayalım.

Leipzig Gezisi Rehberi görülecek yerlerLeipzig Gezisi Rehberi gezilecek yerlerİşte buradan itibaren harika sokaklara adım atmış oluyoruz. Sağlı sollu kafeler, restoran ve fast food dükkanları ile mağazaların bulunduğu bu sokaktan içeri girip Leipzig’in yaşayan yüzüne bakmaya başlayalım.

Leipzig’de gezilmesi gereken yerleri okumaya buradan devam edebilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikPenta Hotels Leipzig: Almanya’da Nefis Bir Tasarım Otel
Sonraki İçerikHafta Sonu En Ucuzundan Keyifli Bir İstanbul Gezisi için İstanbul Gezi Rehberi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz