PAYLAŞ

Likya yolu notları devam ediyor. Etap etap, adım adım ipuçları ve tiyolarla en güncel halini Erdem Gürses’in notlarıyla yayınlamaya devam ediyoruz. Likya Yolu Bezirgan Gökçeören etabı.

Likya Yolu Bezirgan Gökçeören 19 Kilometre

Bu etabımız tahıl ambarlarının önünden başlıyor. Bu yol boyunca köyün içinden geçeceksiniz. Yolun sonunda karşınıza bir traktör yolu çıkacak. Bu yol hafif bir rampa çıkışı yapacak ve sonrasında asfalt yolu gördüğünüzde inişe geçecek. Bu iniş için dikkatli olun, çünkü bazen inişler tırmanışlardan daha zorlayıcı olur. Zeminde bulunan kaygan ve keskin kayalar, bacaklarınızı kesen dikenler dikkatinizi dağıtmasın. Yaklaşık 400 metre kadar dik bir iniş yapacaksınız. Şimdi asfalt yoldasınız. Yolu geçin ve karşınızda evleri gözüken köy’e adımlayın, burası Sarıbelen Köyü. Burada karşınıza çıkan dereden devam edin, etrafınızda yeşilin birçok tonu olan otlar, çiçekler olacak, bu patika sizi bir pınarın önüne çıkaracak.

Likya Yolu Belceğiz Bezirgan Gökçeören

Likya yolu tabelasını göreceksiniz orada. Bu patika hafif bir tırmanış ile yukarda gördüğünüz kayalıklara çıkmakta. Bu kayaların görüntüsü çok farklıdır. Dikkatinizi çekecektir.

Bir süre ilerledikten sonra dar bir inişe geçeceksiniz. İnişten sonra yol sizi Hüseyin Amca’nın evine götürür. Hüseyin Amca bayağı popüler bir isim Likya yolu gezginleri arasında. Sizi ağırlamak isteyecektir, ayran ikram etmek isteyecektir. Biraz soluklanın burada. Artık yola devam etme zamanı, bundan sonrası tarlalar arasında yumuşak bir patika yolunda yürüyeceksiniz. Burada işaretlerin bir kısmı kaybolmuş veya silinmiş artık, pek gözükmüyor, dikkatli adımlamanız lazım. Yolunuz sizi terk edilmiş bir kulübeye çıkaracak. Buradan sağa sapın ve etrafa dağılmış antik taşlara dikkat edin. Yolunuz bir süre sonra hafif bir inişle sizi traktör yoluna çıkaracak.

Bu traktör yolu biraz dolambaçlı bir yoldur ama sizi Gökçeören Köyü’ne ulaştırır. Yine burada çadır atabilir ya da bir köy evinde konaklayabilirsiniz.

Likya Yolu Belceğiz Bezirgan Gökçeören

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here