PAYLAŞ

Likya Yolu Rehberi 13. Etaba ulaştı. Bundan önceki etaplarda Erdem Gürses yazı ve fotoğraflarıyla bizleri Likya Yolu’nda ağırladı. Likya yolu rehberi ve Likya yolu günlüklerine devam ediyoruz. Bu defa Likya Yolu Kekova Demre etabındayız

Likya Yolu Kekova Demre 26 Kilometre

Bu etabımız genel olarak yürümesi kolay, zevkli bir etap ama birkaç yerde karşımıza çıkacak dik tırmanışlar yine performansınızı zorlayacak şekilde olacak. Yol boyunca su kaynakları olacak, bundan dolayı sık ve kısa molalar ile etabı rahatlıkla bitirebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde yola çıkmanızı tavsiye ederim. Çünkü etap boyunca çok güzel, tertemiz kumsallarda deniz keyfi yapma imkanınız olacak. Etap başlangıcı Simena Kalesi’ne çıktığımız yolda gördüğümüz likya yolu tabelasından başlamakta. Buraya inerken muhteşem Kekova manzarasını ve lahitler bölgesini son defa içinize çekin.

Likya Yolu Kekova DemreTabelanın gösterdiği yön mezarlık tarafından geçmekte, toprak patika yoldan ilerleyin. Sağınızda ve solunuzda köy evleri olacak, seralar arasından geçeceksiniz. İlerlemeye devam edin, birazdan çok geniş bir alana çıkacaksınız. Bu alanda zemini binlerce ufak kaya parçası ile dolu, keçilerin otladığı bir alan, burada işaretleri bulmanız çok zor, zaten işaretlerde yok maalesef, gözünüz baba falan da aramasın, çünkü binlerce taş ormanı içinde fark etmeniz de çok zor. Burada bizim izlediğimiz patika yol diğer onlarca ufak patika yol ile birleştiğinden kısa bir duraklama yapacaksınız, telaşlanmayın, dümdüz geldiğiniz patika yönünde karşınızda gördüğünüz maki ve kayalık topluluğuna yürüyün. Tam makiler arasına girerken ufacık bir kaya parçasında yarı silinmiş kırmızı ve beyaz işareti göreceksiniz, buradan ilerleyin, birazdan işaretler tekrar kendini belli edecek ve rahat bir yürüyüş yoluna çıkacaksınız.

Artık çok geniş, keçilerin otladığı bir alanda ilerliyorsunuz, etrafınızda sadece taşlardan, kayalardan oluşmuş bir orman var. Yol boyunca gördüğünüz baba’ları takip edin. Yol boyunca ilerleyin, şimdi karşınızda bir tepelik üstünde eski bir kule kalıntısı göreceksiniz.

Bu kule kalıntısı hattı boyunca ilerlemeye devam edin, birazdan yolunuz bu kayalık zeminden çıkacak ve toprak bir patika yoluna girecek.

Makiler arasından geçen bu patika kıvrılarak sizi bir kulübenin yanından geçirecek. Burada bağlı 2-3 tane köpek var, çok korkutucu havlamalarına rağmen pek saldırmıyorlar. Sadece havlayarak kendi bölgelerini koruyorlar, buradan hızlı adımlarla ilerleyin, birazdan ilerlediğiniz patika ufak bir koy ile buluşturacak sizi.

Likya Yolu Kekova DemrePatika yol yavaş yavaş deniz hizasına yükselecek, bu seviye boyunca yumuşak bir hat boyunca ilerlemeye devam edin. Bu arada yükseklerde keçi sesleri duyacaksınız, bu bölge yaban keçilerinin en yoğun yaşadığı bölgelerden biri, umursamaz bir tavırla yanınıza kadar sokulup tekrar kaçacaklar, sizde haylazlık yapıp onlarla biraz oynayabilirsiniz.

Patika yolu boyunca işaretlere dikkat edin, bazıları silinmiş halde ama düz patika yolunda ilerlediğinizden pek sorun teşkil etmeyecek size. Birazdan patika inişine geçeceksiniz ve karşınıza ikinci bir koy gelecek, iskele tarafı beton olan bu koy mavi yolculuğa çıkan teknelerin eksiklerini tamamladığı, bakımını yaptığı bir koy. Buradan ilerlemeye devam edin. Patika yol birazdan hafif bir tırmanış ile daracık kaya geçişlerinin olduğu bir yola dönüşecek.

Patikalar

Bu yoldan ilerlemeye devam edin. Yol sonunda sizi bir traktör yoluna çıkaracak. Bu traktör yolundan ilerlemeye devam edin. Bu yolun sağında başınızı kaldırıp baktığınızda gördüğünüz köy Kapaklı Köyü. Traktör yolu boyunca ilerlemeye devam edin. Biraz sonra karşınıza bir kavşak noktası gelecek, kavşak noktasında bir sera ve bir köy evi göreceksiniz. Sera ve köy evinin olduğu sağ tarafa sapın, önlerindeki toprak yolu takip edin. Bu yol sizi köyün içine çıkaracak.

Artık asfalt olan köy yolunda ilerliyorsunuz. Yaklaşık 1 saat kadar bu asfalt yolda ilerlemeye devam edin. Yolun sağında likya yolu tabelasını göreceksiniz. Sağa sapın, yine köy içinden devam eden bir yolda ilerleyeceksiniz, artık karşınızda denizi görmeye başladınız. Deniz sağınızda kalacak şekilde köy yolu zemini kayalık olan bir patika yoluna dönüşecek, yine bu yol boyunca makiler, daracık keçi yolları şekline dönüşen geçişler ile patikadan yürümeye devam edin. Kırmızı ve beyaz işaretleri hat boyunca göreceksiniz. Birazdan ilk tırmanışa geçeceksiniz, patika yol hafif bir eğimle yukarıya tırmanış verecek, bu tırmanış sırasında kısa aralıklarla mola verin.

Tırmanış sonunda patika yol yine yumuşak bir inişe geçecek, inişin sonunda tertemiz kumsalı ile sizi bir koy karşılayacak; Çoban Plajı. Yeşil renkli taşları ile çok güzel bir görüntüsü olan bu plajda kendinizi ödüllendirin, suyu sıcacık olan ve dalgasız olan bu plajda keyifle yüzebilirsiniz.

Likya Yolu Kekova DemreLikya Yolu Kekova Demre

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here