PAYLAŞ

Madrid’i adım adım gezmeye devam ediyorum. Uzun uzun bahsetmektense, Madrid’in gezilecek yerlerini ve görülecek yanlarını notlarıma aldığım şekilde yani bölüm bölüm paylaşıyorum. Bunun sonunda aynı “Toledo Gezi Rehberi” gibi büyük bir “Madrid Gezi Rehberi” ortaya çıkacak tabii ki!

Madrid’de İlk Durağım Cibeles Meydanı

Madrid havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir yazısında da belirttiğim gibi, Madrid’de havalimanından sonra ilk durağım Plaza de Cibeles yani Cibeles Meydanı oldu.

Cibeles ismi bize oldukça tanıdık bir isim. Meydana ismini veren ve meydanın tam ortasındaki aslanların çektiği arabalı heykel, Yunan mitolojisindeki Cibeles yani bildiğimiz ismiyle “bereket tanrıçası Kibele” ye dayanan bir hikayeye sahip.

Roma mitolojisinde de çokça bahsedilen Kibele günümüz İspanyasında arabasıyla Madrid’deki bu meydanı süslüyor ve dahası meydan onun ismiyle anılıyor. Meydanın ortasındaki Cibeles çeşmesinin yapım tarihi ise 1782 olarak belirtilmiş.

Madrid’in Çevresi Güzel Meydanı

Madrid’in ana noktalarından biri olan Cibeles Meydanı‘nın en önemli özelliğinin çevresinde bulunan harika mimari eserler olduğunu düşünüyorum.

Meydanda göreceğiniz saray benzeri büyük beyaz bina Palacio de Cibeles. Bu bina son yıllara kadar Madrid merkez postanesi olarak kullanıldıktan sonra restorasyon geçirerek şimdilerde belediye binası olarak hizmet vermeye başlamış.

Madrid’de konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Yine meydana bakan binalardan biri de ünlü Banco de Espana binası. Bu binayı solunuza alıp caddeyi yürümeye devam ederseniz Sol Meydanı‘na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İspanya’nın başkenti Madrid’de gezilmesi gereken bir diğer yer yer olan Sol Meydanı hakkındaki yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Calle Alcala yani Alcala caddesi boyunca göreceğiniz birbirinden harika binalar ve bu binaların tepelerinde bulunan çatı heykelleri olağanüstü güzellikte. Alcala caddesi ve castillano ile Calle Sevilla metro istasyonu boyunca çevreyi seyredin, insanlara bakın ve meydandan meydana yürümenin tadını çıkarın.

BİR CEVAP BIRAK