Madrid gezilecek yerler nereler diye sorduğunuzda size ilk olarak tarif edecekleri yerlerden biri Madrid’in kalbi sayılan Puerta de Sol meydanı Sol meydanı olacaktır. Sol Meydanı tam anlamıyla yaşayan bir meydan. Sol Meydanı turistik kalabalıkların da en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri. Ancak Sol meydanının sadece turistik değil Madridlilerin de uğrak noktalarından biri olduğunu özellikle belirtmeliyim! Sol meydanı Madrid gezisinin olmazsa olmazlarından.

Madrid Gezilecek Yerler Puerta del Sol

Madrid’in gezilecek yerleri listesinde yer alan bir diğer yer ise Retiro Park. Madrid gezisinde Retiro park’ mutlaka uğrayın. Gitmeden önce de gezi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Madrid gezilecek yerler

Madrid’in Simgeleri Sol Meydanında

Çevresini kaplayan birçok alışveriş merkezi ve dükkanlar, eğlence yerleri, restoran ve kafeler ile caddelere olan yakınlığı ve bağlantılı sokaklarıyla hiç eksilmeyen bir kalabalığa Sol meydanında rastlayabilirsiniz. Puerta del Sol ispanyolcada “Güneşin kapısı” anlamına geliyor.

Madrid gezilecek yerler

Neredeyse her ülkede bulunan ve şehirlere ile ülkelere uzaklık ölçümlerinin yapıldığı Madrid’in “0” noktası da Sol meydanında bulunuyor. Bu işaretler günümüzde her yerde olduğu gibi Madrid’de de  turistik bir nokta kalabalıkların ilgi odağı haline gelmiş.

Madrid gezilecek yerler

Yine Madrid’in simgesi olan “Kocayemiş Ağacı ve Ayı” heykeli de yine önemli noktalardan biri. Anlatılanlardan çok daha görkemsiz ve ufak bulduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. Meydanda yer alan bir başka simge heykel ise Kral III. Charles heykeli. Atının üzerinde tasvir edilmiş olan kral, meydanın ortasında sanki meydanı selamlıyor gibi.

Madrid gezilecek yerler

Bir diğer simge eser ise heykelin hemen karşısında bulunan postane binası ve meydandaki kalabalıklara her saat başı “Gong” ile saati hatırlatan binanın üzerindeki saat. Bu saat ile Sol meydanı gerçek anlamda bir buluşma merkezi olmuş gerçekten!

Madrid gezilecek yerler

Meydan Madrid’de öylesine ünlü ve popüler ki meydana bir marka sponsor olmuş.Meydana çıkan metro istasyonu ve meydanın ismi Vodafone sponsorluğunda “Vodafone Sol”olarak isimlendirilmiş.

Madrid gezilecek yerler

Madrid gezilecek yerler

Meydanın ortasında bulunan iki süs havuzunun çevresindeki kaldırımvari yükseklikler turistlerin ve Madridlilerin oturmak için kullandıkları, hatta yer bile bulunamayacak ölçüde rağbet gören oturaklar haline gelmiş. Meydana açılan her sokak sizi Madrid’in birbirinden farklı gezilecek ve görülecek yerlerine ulaştırıyor. Buradan pek çok yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Zaten metro olmasına rağmen çevredeki cazibe merkezlerinin tamamına yürüyerek gidin. Gece hayatı bu sokaklarda çok hareketli.

Madrid gezilecek yerler

Meydanda çeşitli akrobatik gösteriler yapan gruplar, oldukça yaratıcı işler çıkaran heykel adamlar ve fotoğraf çektirerek turistlerden para kazanmaya çalışan ortalıkta kostümle dolaşan binbir çeşit film-masal kahramanları ve elbette sokak müzisyenleri Sol meydanında sürekli rastlayabileceğiniz görüntüler.

Madrid gezilecek yerler

Madrid Gezilecek Yerler

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..