Adım adım Madrid gezisi devam ediyor. Uzun uzun bahsetmektense, Madrid’in gezilecek yerlerini ve görülecek yanlarını notlarıma aldığım şekilde yani bölüm bölüm paylaşıyorum. Madrid gezi yazıları ile sonunda aynı “Toledo Gezi Rehberi” gibi büyük bir “Madrid Gezi Rehberi” ortaya çıkacak tabii ki!

Madrid’de İlk Durağım Cibeles Meydanı İle Madrid Gezi Yazıları Başlıyor

Madrid havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir yazısında da belirttiğim gibi, Madrid’de havalimanından sonra ilk durağım Plaza de Cibeles yani Cibeles Meydanı oldu.

Madrid gezi yazıları rehberi

Cibeles ismi bize oldukça tanıdık bir isim. Meydana ismini veren ve meydanın tam ortasındaki aslanların çektiği arabalı heykel, Yunan mitolojisindeki Cibeles yani bildiğimiz ismiyle “bereket tanrıçası Kibele” ye dayanan bir hikayeye sahip.

Roma mitolojisinde de çokça bahsedilen Kibele günümüz İspanyasında arabasıyla Madrid’deki bu meydanı süslüyor ve dahası meydan onun ismiyle anılıyor. Meydanın ortasındaki Cibeles çeşmesinin yapım tarihi ise 1782 olarak belirtilmiş.

Madrid’in Çevresi Güzel Meydanı

Madrid’in ana noktalarından biri olan Cibeles Meydanı’nın en önemli özelliğinin çevresinde bulunan harika mimari eserler olduğunu düşünüyorum.

Madrid gezi yazıları madrid gezi

Madrid gezi yazıları madrid

Meydanda göreceğiniz saray benzeri büyük beyaz bina Palacio de Cibeles. Bu bina son yıllara kadar Madrid merkez postanesi olarak kullanıldıktan sonra restorasyon geçirerek şimdilerde belediye binası olarak hizmet vermeye başlamış.

Madrid’de konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Yine meydana bakan binalardan biri de ünlü Banco de Espana binası. Bu binayı solunuza alıp caddeyi yürümeye devam ederseniz Sol Meydanı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İspanya’nın başkenti Madrid’de gezilmesi gereken bir diğer yer yer olan Sol Meydanı hakkındaki yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Calle Alcala yani Alcala caddesi boyunca göreceğiniz birbirinden harika binalar ve bu binaların tepelerinde bulunan çatı heykelleri olağanüstü güzellikte. Alcala caddesi ve castillano ile Calle Sevilla metro istasyonu boyunca çevreyi seyredin, insanlara bakın ve meydandan meydana yürümenin tadını çıkarın. Bu kadar merkezi binanın olduğu bir yer olan Plaza de Cibeles oldukça da kalabalık ve hareketli bir yer. Otobüs duraklarının burada olması da bunun sebeplerinden biri tabii ki.

madrid gezi yazıları

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..