Detaylı bir Endülüs gezisi yapmak için bir İspanya gezisi planlarken çok fazla araştırma yaptım. Bir Endülüs gezisi yapmak istiyordum ancak rotamı -aslında biraz da Toledo’ya uğramak için- Madrid’den başlatmak istedim. Bu Madrid gezisi için yaptığım araştırmalarda Madrid hakkında en fazla duyduğum kelimelerden biri “Madrid Ankara” benzetmesiydi. Pek sevdiğimiz “karşılaştırma yapmak” durumlarının, İstanbul Barcelona ve Madrid Ankara benzetmeleri ile iflas ettiğini de iyice anlamış oldum böylece.

Madrid gezisi planladığınızda Madrid gezisi ipuçları içeren yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Madrid Hakkında

Madrid Hakkında En Çok Bilinen Dedikodu: Madrid Ankara Benzetmesi!

Birçok seyahat blogu veya gezi yazılarında rastladığım bu benzetmeye “bence” başkent olma durumu ve birkaç kentsel zorunluluğun dışında uyan hiç bir şey yok. Her ikisi de kendine özgü şehirler. Yaşayanların hikayelerini sakladıkları, ziyaretçilerine sunmak istedikleri taraflarını sundukları iki ayrı yeryüzü parçasını neden karşılaştırmak istemişiz onu da anlamadığımı belirteyim.

“Kimine Ankara sımsıcak gelse de Madrid kadar, kimi anlamaz Madrid soğuk mu Ankara kadar”

Yani aslında ne Madrid Ankara’ya benziyor ne de Ankara Madrid’i andırıyor. Her ikisi de hikayelerini dinleyecek yolcularına kendilerini anlatıyor.

Madrid’e Hoşgeldiniz..

Kentlerin benzeşmeleri konusuna girmeye çok da gerek görmüyorum. Ama Madrid ve dolayısıyla İspanya’nın, Avrupa’nın diğer ülke ve şehirlerinden merhaba dediğiniz anda göreceğiniz bir farkından bahsedeyim.

İspanya, neredeyse her Avrupa ülkesinde pasaport kontrolünde sorulan “Ziyaretinizin amacı nedir? Kaç gün kalacaksınız? Dönüş biletinizi görebilir miyiz? bla bla..” şeklindeki sorulara maruz kalmadan gireceğiniz yegane Avrupa ülkelerinden biri (Biraz da İtalya ve Malta).

İspanya’da girdiğim üç ayrı uluslararası havalimanında da bu tarz sorularla karşılaşmadım. Hatta en az beklediğim havalimanının da, Madrid’in eski ismi Barajas olan ama değişen yeni ismiyle “Adolfo Suarez Madrid – Barajas” haline gelen havalimanı olduğunu belirtmeliyim.

Madrid havalimanı oldukça büyük bir alana sahip. Dört terminalden oluşuyor. Türk Hava Yolları genellikle T1 isimli birinci terminalden uçuyor. Bu nedenle terminaller arasında mesafe olması dolayısıyla özellikle dönüş uçuşlarınızda hangi terminali kullanacağınızı bilmeniz oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Madrid Hakkında

Bu arada Türk Hava Yolları ile yaptıkları büyük yatırıma, planlamalara ve onca paralar harcadığı tanıtımına karşın oldukça vasat bir yolculuk gerçekleştirdiğimi de belirtmeliyim. Kötü müydü? Elbette hayır. Ancak aynı yöne uçan birçok firmadan daha fazla fiyata bilet planlayan ve dünya liginde olmayı amaçlayan bir firmanın vasat ve hatta vasatın altında bir kalite / servis / fiyat dengesinde kalmasının, gözden geçirilmesi gereken bir husus olduğunu düşünüyorum. Bu arada daha sonra bahsedeceğim dönüş yolculuğunun ise hem uçak hem de personelin kattığı ilgi ve servis yeteneği ile dört dörtlük bir uçuş olduğunu da belirtmeliyim.

İspanya’ya bu defa Madrid’in, İspanyol diktasından sonraki demokrasi hayatına geçişinde simge olmuş isimlerden Adolfo Suarez’e ithaf edilen havalimanından girerek merhaba dediğimi söylemiştim.

Madrid Gezisi

Madrid’den Endülüs’e

Kendime verilmiş bazı sözlerin rotasını çizip haritalarını oluşturduğum, hayalini kurduğum ve hedeflediğim birkaç noktayı gezip görmek için çıkmıştım bu yola. Ancak daha önemli gördüğüm “içimdeki ritüel denebilecek duyguların gereklerini o topraklarda gerçekleştirmek” olduğunu kendime saklıyordum. Madrid’de bir kaç gün soluklandıktan sonra “kendimle başbaşa” Endülüs’e doğru yola çıktım.

Güney İspanya ve İspanyol başkenti hakkında elbette uzun zaman boyunca bir çok kategoride yazılar yazıp, binlerce fotoğraf arasından seçtiklerimi de İspanya gezi rehberi’nde paylaşacağım. Eğer kesfet.tv bir dergi olsaydı toplanan içerikle “Güney İspanya özel” ibaresiyle yayınlanabilirdi!

Vizörden bakıp gördüklerimi fotoğraflarla, vizörün dışında kalanları ise yazılara döküp paylaştığım içeriklerle, dilediği zaman okumak isteyenlere yine geniş ve detaylı bir İspanya gezi rehberi ortaya çıktı.

“Yollar ve yolcular” olmaya devam ettikçe, bitmeyecek bir “yol ve yolculuk” hikayesini hep olduğu gibi sayfalarda gezinerek okuyabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikToledo’ya Nasıl Gidilir? Madrid’den Toledo’ya Tren Seyahati
Sonraki İçerikNysa Antik Kenti: Gökyüzü ve Mevsimlerin Farklı Yaşandığı Yer
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Hiç bilmiyordum bu karşılaştırmayı ama oldukça saçma görünüyor. Madrid benimde gittiğim bir şehir ve Ankara’ya benzer hiç bir özellik bulamadım. Çok garip. Size katılıyorum. Yazınız ve içerik harika.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz