Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Madrid

Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

İspanya seyahati planladınız ve uçuşunuz Madrid Adolfo Suarez Madrid – Barajas havalimanına ise Madrid havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. Buyurun Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? sorusunun cevabına.

Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, tabii ki taksi ile havalimanından kolayca Madrid şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Ancak bu size gideceğiniz yere göre 40-50 Euro arası bir ücrete malolacak. Ancak daha hesaplı bir şekilde şehir merkezine ulaşmak isterseniz iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan biri Madrid Metrosu diğeri ise Madrid havalimanından şehir merkezine sefer yapan belediye otobüsü.

Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl gidilir?

Madrid Metrosu Haritası

Madrid’de Metro sistemi olağanüstü başarılı planlanmış. Şehrin neredeyse her noktasına değişik hatları kullanarak ulaşma imkanınız var.

Madrid havaalanından şehir merkezine de, yine Metro’yu kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken şey Madrid metro haritasından gideceğiniz yeri belirlemek ve sonrasında eğer hat değiştirmeniz gerekiyorsa yine haritada belirtilen diğer hatlara geçiş olan istasyonlarda inerek kombine bir ulaşım planını takip etmek.

Şehrin merkezi sayılan Vodafone SOL durağı için bir örnek gidiş planı vermek gerekirse; İlk olarak havalimanından 8 Numaralı Pembe hattı kullanmanız gerekiyor. Bu hat ile 10 numaralı Lacivert hatta aktarma noktası olan sonuna kadar gidip, 10 numaralı lacivert hatta biniyorsunuz. Tribunal istasyonu’na kadar bu hat ile devam edip, Tribunal’de 1 numaralı mavi hatta geçmeniz gerekiyor. 1 numaralı mavi hat ile Vodafone Sol meydanına ulaşabilirsiniz.

Tabii ki bir kaç hat değiştirmek ve gidiş-geliş olan metro trenlerinin doğru yönlerine binmeniz dikkatinizi dağıtabilir. Ayrıca istasyonlarda trenlerin yönleri ait olduğu renklerdeki hatların ilk ve son durakları yazılarak belirtilmiş. Bu nedenle resimdeki yönler ve renkler ile hatların renklerini resimden takip ederek ilk ve son duraklarına bakmak büyük kolaylık sağlayacaktır. Karışık görünmesine rağmen mantığını çözdüğünüzde iyi bir sistem olduğunu ve kolaylıkla kullanabileceğinizi belirtmek isterim.

Metro için tek kullanımlık veya on binişlik biletler otomatik makinelerden alınabiliyor. Ayrıca abonman biletleri de yine makinelerden sağlanabiliyor. Tek kullanımlık biletleri makineden alırken hangi istasyonları kullanacağınızı seçerek biletinizi alıyorsunuz. Makinelerde İngilizce menü mevcut ve kullanımı kolay.

Tek kullanımlık biletler 1,50 Euro. Ancak havalimanı ulaşımı için bizdeki 3 bilet tarifesi gibi 4,5 Euro ödemeniz gerekiyor. Eğer on binişlik bilet almak isterseniz fiyatı 12,20 Euro. Tüm bu fiyatlar merkez metro hatları için geçerli. Bağlantılı kullanılan ve metrobüs benzeri bir sistemle şehir dışında bazı farklar uygulanıyor.

Madrid metrosu haritası

Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gittim?

Peki Havaalanından Madrid şehir merkezine ben nasıl gittim? Önce metro ile ulaşmak gibi bir fikrim olsa da, yanımda sırtçantalarım olması nedeniyle yerin altında hat değiştirmek ve boşuna yürüyüşler yapmamak adına havalimanından kalkan ve şehir merkezine kadar ekspres sefer yapan orijinal adıyla “Aeropuerto Express” yazılı sarı renklerle boyanmış olan belediye otobüsünü tercih ettim.

Madrid havaalanından sehir merkezine

Bu ekspres otobüs seferi havalimanında bulunan otobüs durağından (Terminal 1’i kullandım) hareket ediyor ve sadece birkaç durakta durarak şehir merkezine ulaşıyor. Ben Vodafone Sol meydanına yakın bir yere gideceğim için “Plaza De Cibeles” yani Cibeles meydanında, ana durakta indim.

Madrid havaalanından şehir merkezine

5 Euro olan otobüs biletini araçtan nakit ödeyerek alabiliyorsunuz. Ayrıca yerin altına inmeden çevreyi seyrederek ve hızlı bir şekilde gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz.

Araç içerisinde bu hatta özel valizleri koymak için oldukça geniş bir alanda yer ayrılmış ve metal raflar yapılmış. Eğer gideceğiniz yerler merkeze yakınsa metrodan daha kolay bir şekilde ve tek seferde ulaşmak için bu otobüsü kullanmak çok daha iyi bir fikir.

“Aeropuerto Express” otobüsleri 24 saat boyunca, yaklaşık 15-20 dakika da bir hareket ediyor ve Havalimanı – Şehir merkezi – Havalimanı arasında karşılıklı olarak seferler yapıyor. Dönüş için dikkat etmeniz gereken bir nokta ise 23:30’dan sonra kalkış duraklarından olan Atocha istasyonu yerine Cibeles meydanında bulunan Postane önünden hareket ediyor. Yolculuk normal trafikte yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Madrid Barajas havalimanı ulaşım seçenekleri bunlar. Tercih size kalmış. Yine de gitmeden önce değişiklikleri takip etmenizi öneririm.

Madrid havaalanından şehir merkezine

Madrid’de konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Madrid

Madrid Retiro Park: İspanyol Başkentinin En Güzel Köşesi

Madrid’in Yeşil İncisi: Retiro ParkDoğayla Buluşmanın En Güzel YoluTarih ve Doğanın…
Daha Fazla
Madrid

Madrid Gezisi İçin Keşfedilecek 10 İpucu

Madrid Gezisi İçin Keşfedilecek 10 İpucu1. Retiro Park2. Sol Meydanı3. Gran Via4. Fuencarral…
Daha Fazla
Madrid

Endülüs Gezisi: Endülüs Turu Programı ve Madrid Gezisi

Endülüs Gezisi Programı Nasıl Yapılır?Endülüs Gezisi Rotasını Nasıl Belirledim?Cordoba…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

10 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir