Madrid’in gezilecek yerlerinin başında meydanlar geliyor. Madrid meydanlarını korumuş olan ve onları sergilemeyi seven bir şehir. Sol Meydanında (Puerta del Sol) geçirdiğiniz zamandan sonra yürüyerek ulaşabileceğiniz bir meydan daha var yakınlarda. Madrid Plaza Mayor.

Madrid gezilecek yerlerinden bir başkası da yine bir meydan. Puerta del Sol yani Sol Meydanı. Sol Meydanı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Sol meydanından oldukça farklı bir yapıya sahip olan Plaza Mayor gerçekten oldukça etkileyici hikayelere sahip. Tarih boyunca sahne görevi yaptığı meydanda yaşanan öyküleri sanki kendinden çok da uzaklaştırmamış gibi. Madrid’in tam ortasında birşeyler saklarcasına bekliyor Plaza Mayor.

madrid plaza mayor

Ancak sakince meydanın bir köşesine oturup onu dinlemeye başladığınızda içindekileri dökmeye başlıyor adeta. Öylesine şeyler yaşanmış ki bu meydanda! Gerçekten kendinizi tarihe kaptırırsanız, bir anda tedirgin olup irkiliyorsunuz. Sanki burada yaşanmış olan birçok olayın kahramanlarını adeta bol efektli bir Hollywood filmindeki gibi yeniden diriltiyorsunuz aklınızın bir yerlerinde.

Madrid Plaza Mayor

Madrid Plaza Mayor Dört Yüz Yıllık Meydan

Madrid Plaza Mayor yaklaşık olarak dört yüz yıllık bir geçmişe sahip. Bu topraklarda yaşanan engizisyon karanlığı dönemindeki idamlarının halk önünde gerçekleştirildiği alan olan Plaza Mayor, aynı zamanda yine çok uzun zaman önce burada gerçekleştirilen boğa güreşlerine ev sahipliği yapmış. Etrafta toplanan halk, boğalar ve insanların anlamsız mücadelesiyle eğlenip durmuşlar yıllarca. Meydanın ortasında durduğunuzda bunu hissetmek için etrafınıza bir bakmanız yeterli olabiliyor.

Madrid Plaza Mayor gezisi

Madrid Plaza Mayor’un, meydanı çevreleyen turistik kafeleri uzaktan bakıldığında sadece romantik bir fon oluyorlar bu tarihi alana. Kafelerin çoğunluğunun üzerinde bulunan ve daha yüksekten meydanı çevreleyen balkonlu evlerde ise Madrid’in kalburüstü kesiminin oturduğu söyleniyor. Ne kadar doğrudur bilemiyorum. Ama bugünün romantik meydanının kan çukurlarıyla dolu bir geçmişi olması, eminim burada yaşayan İspanyolları da farklı hislere yönlendiriyordur. Tabii ki bugün artık bir gezi, eğlence ve buluşma yeri.

Madrid Plaza Mayor farklı ve farklı olduğu kadar da telafi etmeye çalıştığı geçmişiyle barışık bir yer. Madrid’de gezilmesi gereken yerler listelerinde yer alan Mayor’a uğramadan geçmeyin.

Madrid’de konaklama yeri arıyorsanız en iyi alternatiflere buradan gözatabilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Naime Plaza Mayor’da birşeyler yemediysen ünlü Mercado de San Miguel birkaç adım mesafede. Ya da Sol meydanına doğru gidersen elbette Museo Del Jamon’lardan birine uğra derim. Olmadı wok to walk’da uzakdoğu fastfood tavsiyemdir!

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..