PAYLAŞ

Madrid’de bir çok yerde tabelada yazan Atocha nedir? diye sorabilirsiniz. Atocha bir tren garı. Madrid Tren Garı.

Madrid’i birçok kente bağlayan farklı türlerde trenlerin varış veya ilk hareket durağı.

Madrid Tren Garı Atocha

Buraya sadece bir Madrid tren garı demek haksızlık oluyor gibi. Yüksek tavanlı, içerden balkon katlar tasarlanarak inşa edilmiş olan binanın ferah bir ortam sunabilmesi için büyükçe bir alanı (yüksek tavanlı olan yeri) adeta bir botanik bahçesine çevirmişler.

Madrid tren garı Atocha

Hatta kaplumbağalar, balıklar da bu bahçede kendilerine ayrılan yerlerde zaman geçiriyorlar.

Çiçeklerle kaplanmış, yaprakların sardığı, uzun yoldan gelenleri sımsıcak karşıladığı tazelik kokan farklı bir tren garı.

Madrid tren garı

Hemen buranın etrafında bulunan dükkanlar oturacak kafeler ve rahat bir yürüyüş yolu ile oldukça bir ferah bir alan düzenlemişler.

İspanya Gezisi Madrid Tren Garı Atocha’dan Geçiyor

Atocha, Madrid’in ulaşım konusunda oldukça büyük bir yükünü taşıyor. Madrid bağlantılı Toledo ve Endülüs gezisine devam edeceğimden, İspanya’da Atocha ile bir kaç randevum daha olacak.

Bu nedenle etrafı iyice keşfedip bir dahaki sefer için aklıma notlar yazma gereği duydum. Atocha hızlı trenler, orta mesafe olarak tanımlanan hatlar ve aynı zamanda metro bağlantısı ile adeta bir ulaşım merkezi görüntüsünde. Günün neredeyse her saati kalabalık.

Ancak yeterli yönlendirme ve dakik kalkış varışlarla bu kalabalığı düzenli bir şekilde kontrol ediyorlar.

Madrid tren garı Atocha

İspanya‘da tren binişleri esnasında güvenlik kontrolü yapıldığından peronlar, trenlerin hareket saatlerinden belirli bir süre önce açılıyor. Bu nedenle Atocha’ya erken geldiyseniz bir yerlerde vakit geçirmek gerekiyor. Üst katta bulunan kafelerde, restoranlarda bu gereksiniminizi karşılayabilir, treninizin saatine kadar bir şeyler içebilirsiniz.

Ancak tuvalet ihtiyacınız olması durumunda Atocha’da bulunan tuvalet ücretli. Otomatik makineden geçerek tertemiz ve konforlu tuvaletlere giriş fişinizi alabiliyorsunuz. Çok fazla sıkışmadıysanız peronlar açıldığında peronlarda bulunan tuvaletlerin tren yolcularına ücretsiz olduğunu da bilmenizi isterim.

Madrid tren garı

Eğer Atocha’dan bir yere gitmek üzere planınız varsa, tren biletinizi web üzerinden almış veya rezervasyonunuzu yaptırmış bile olsanız, ortalarda daire şeklinde bulunan bilet otomatlarından biletinizin orijinal halini almanızı tavsiye ederim.

Bunun için elinizdeki rezervasyon numarasını ekrana yazmanız ve diğer gün, saat v.s bilgileri girmeniz yeterli. İspanya’yı geziyorum diyebilmek için Atocha’yı görmek zorundasınız! İyi yolculuklar..

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..