İspanya’nın başkenti Madrid 24 saat süren hareketli yaşamı başta olmak üzere her şeyiyle etkileyici bir şehir. İşte bu şehrin güzelliklerini yaşarken bir çok yerde görebileceğiniz tabelalardaki Atocha yazısı hakkında birkaç bilgi verelim istedik. Sahiden nedir bu Atocha dedikleri? Kesin ve net bir cevabı önceden verelim Atocha bir tren garı. Yani Madrid Tren Garı. Ama sadece bir tren garı mı?

Atocha öncelikle Madrid’i birçok kente bağlayan ve farklı türlerde trenlerin varış veya ilk hareket durağı olarak merkezi bir özellik taşıyor. Ancak İspanyollar Madrid’in göbeğine yaptıkları bu tren garını bir de küçük bir otobüs terminali ile birleştirerek koca bir ulaşım ağının hareket noktası haline getirmişler.

Madrid Tren Garı Atocha

Peki bu kadar mı? Elbette değil! Çünkü buraya sadece “Madrid Tren Garı” demek haksızlık oluyor gibi.

Atocha aynı zamanda bir yaşam alanı. Öyle bir yaşam alanı ki; aynı zamanda “doğal bir yaşam alanını” da içerisinde barındırıyor. Yüksek tavanlı, içerisinden balkon katlar tasarlanarak inşa edilmiş olan binanın ferah bir ortam sunabilmesi için, büyükçe bir alanı (yüksek tavanlı olan yeri) adeta bir botanik bahçesine çevirmişler.

Madrid tren garı Atocha

Kaplumbağalardan balıklara, çeşitli tür bitkilerden sulak alanlara kadar birçok doğal ortam bu bahçede hayat bulmuş.

Çiçeklerle kaplanmış, yaprakların sardığı ve uzun yoldan gelenlerin sımsıcak karşılandığı tazelik kokan farklı bir tren garı haline gelmiş Atocha.

Madrid tren garı

Hemen buranın etrafında bulunan dükkanlar, dinlenmek için kafeler ve rahat bir yürüyüş yolu ile oldukça bir ferah bir alan düzenlemişler.

Ancak elbette ki bu alanın düzenlenmesi ile ilgili bir hikayesi var. Bu da pek iç açıcı bir hikaye değil. Aslına bakarsanız Atocha Madrid Tren Garı koca bir anıt olarak da nitelendirilebilir.

Madrid Tren Garı Atocha’nın Hikayesi

Atocha Madrid‘in ilk tren istasyonu olarak 9 Şubat 1851’de Estacion de Mediodia ismiyle açılmış. Kısa bir süre sonra geçirdiği büyük bir yangın nedeniyle harap bir hale gelmiş. 1892 yılında yendiden inşa edilerek Eiffel Kulesi yapımcısı firma Gustave Eiffel ile anlaşılıp yangına karşı dövme demir kullanılmış.

İsmini yakınlarından bulunan Atocha Our Lady bazilikasından alan bina 27 metre yüksekliğinde ve 157 metre uzunluğunda ters gövde şeklinde bir çatı ile örtülmüş. Çelik ve camdan yapılan tavan iki tuğla binayı örten bir konumda yapılmış.

Artan kapasite ile birlikte 1985 yılında yenileme ve genişletme çalışmaları başlatılmış. 1992 yılında orijinal bina artık terminal olarak hizmet vermeyi bırakarak bir yaşam alanı haline getirilmiş. Bitişik arazide yapılan yeni terminal hem AVE hem de banliyo hatlarına hizmet vermeye başlamış. Ayrıca buranın altına bir metro istasyonu daha eklemişler. Yani Atocha’da hem Atocha hem de Atocha Renfe isimli iki metro durağı bulunuyor.

Madrid Tren Garı Atocha 11 Mart 2004 tarihinde gerçekleşen bir terör saldırısıyla 191 kişinin yaşamını yitirdiği 1800 kişinin de yaralandığı hazin bir olayla karşılaşınca terminalde bazı değişiklikler yapılmış. Kurbanların anısına hem tren garına hem de yakınlarda bir meydana anıtlar dikilmiş. Bu anıtlara ve anmaya, saldırıları gerçekleştiren teröristlere düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden bir özel kuvvetler personeli de eklenmiş ve Madrid yakın tarihinin en acı olaylarından biri böylece hafızalara kazınmış.

Ölen 191 kişi ve güvenlik görevlisi anısına dikilen 192 adet zeytin ve servi ağaçları ise Bosquerdo del Recuerdo ismiyle Retiro Park‘ta görülebilir.

Madrid Tren Garı’nı Kullanacaklara Küçük İpuçları

** Atocha, Madrid’in ve dolayısıyla İspanya‘nın ulaşım konusunda oldukça büyük bir yükünü taşıyor.

** Barcelona, Zaragoza, Toledo, Sevilla, Malaga, Valencia gibi birçok bölgenin merkezi şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

** Atocha hem hızlı trenler, hem orta mesafe olarak tanımlanan hatlar hem de metro bağlantısı ile adeta bir ulaşım merkezi görüntüsünde. Günün neredeyse her saati kalabalık. Ancak yeterli yönlendirme ve dakik kalkış ve varışlarla bu kalabalığı düzenli bir şekilde kontrol ediyorlar.

Madrid tren garı Atocha

** İspanya’da tren binişleri esnasında güvenlik kontrolü yapıldığından peronlar, trenlerin hareket saatlerinden belirli bir süre önce açılıyor. Bu nedenle Madrid Tren Garı Atocha’ya erken geldiyseniz bir yerlerde vakit geçirmek gerekiyor. Üst katta bulunan kafelerde, restoranlarda bu gereksiniminizi karşılayabilir, treninizin saatine kadar bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

** Tuvalet ihtiyacınız olması durumunda Atocha’da bulunan tuvaletler ücretli. Otomatik makineden geçerek tertemiz ve konforlu tuvaletlere giriş fişinizi alabiliyorsunuz. Çok fazla sıkışmadıysanız peronlar açıldığında peron geçişi sonrası bulunan tuvaletlerin tren yolcularına ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

Madrid tren garı

** Eğer Atocha’dan bir yere gitmek üzere planınız varsa, tren biletinizi web üzerinden almış veya rezervasyonunuzu yaptırmış bile olsanız, ortalarda daire şeklinde bulunan bilet otomatlarından biletinizin orijinal halini almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için elinizdeki rezervasyon numarasını ekrana yazmanız ve diğer “gün, saat v.s” bilgileri girmeniz yeterli.

İspanya’yı geziyorum diyebilmek için Atocha’yı görmek zorundasınız! İyi yolculuklar..

Booking.com
Önceki İçerikFethiye Kamp Alanları Cennet Kamp ile Ezber Bozuyor
Sonraki İçerikUcuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz