İspanya’nın başkenti Madrid’in gezilecek yerleri bitecek gibi değil. Bu nedenle birlikte gezelim istedim. Kentin en keyif alıcak noktalarından birisi kesinlikle Madrid ortasında bulunan Madridlilerin nefes aldıkları nefis park Retiro Park.

Seyahat ettiğim şehirleri ve orada yaşayanları bazen kıskanıyorum. Hele ki yaşadığım şehirden direkt olarak başka bir kente geldiysem hemen bir karşılaştırmayla başlayan imrenme  durumlarım beni meşgul edip duruyor. Bildiğiniz bazı şehirleri ve orada yaşayanları hemen kıskanmaya başlıyorum.

Madrid'in gezilecek yerleri

Madrid'in gezilecek yerleri retiro

Madrid’in Gezilecek Yerleri Nefis Bir Park: Retiro

Madrid’i gezerken, bir kentin ihtiyaç duyabileceği yemyeşil doğasına hayran kaldığınız gibi, bunu bir park alanıyla şehrin göbeğinde yaşadığınızda hemen oracıkta yutkunup kalıyorsunuz.

Büyük şehirlerde insana verilen önem, ortak yaşam alanlarının Madrid’de olduğu gibi ortalığa saçılmasından belli oluyor.

Madrid'in gezilecek yerleri

İspanya’nın başkenti Madrid’in gezilecek yerleri listesinin en güzellerinden biri kuşkusuz Retiro Park. Retiro Park kentin ortasında Madrid’in sakinlerine bambaşka bir dünya sunuyor.

Bitki örtüsünün zenginliği ile kaplı alanlar, kuş seslerinin huzurunu yaşayacağınız ve şehir gürültüsünün hissedilmediği yürüyüş yollarının uzayıp gittiği enfes koca bir alan burası. Retiro Park içerisinde kayıklarla gezebileceğiniz kocaman bir gölet her bir yerde dinlenme alanları ile seyir terasları ve dinlenip zaman geçireceğiniz kafeler bulunuyor. Bütün bunlar Madrid’in ortasında Retiro Parkı adeta bir ruhsal yenilenme alanı haline getirmiş.

madrid'in gezilecek yerleri

Madrid'in gezilecek yerleri

Madrid Retiro Park Kralların Bahçesi

19. yüzyıl sonlarına kadar İspanyol Kraliyet ailesine ait olan bahçelerin halka açılmasıyla yeni haline bürünen park günümüzde 1,4 kilometrekarelik bir alan kaplıyor. Büyük şehir kültürünün ne olduğunu ve krallıklar yaşamış bir ülkenin büyük şehirlerine ne gibi miraslar bıraktığını ve buna nasıl sahip çıkıldığını Madrid’de gayet net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Madridliler de bunun farkında ve Retiro parkın keyfini sürüyorlar. Yürüyüş yapanlar, parkın çeşitli köşelerinde sporla uğraşanlar, ortamı bozmadan gerçekleştirilen aktivitelerle yaşamlarını adeta Retiro Park’da tazeleyen birçok kişi keyifle parkın tadını çıkarıyorlar.

Madrid'in gezilecek yerleri

Madrid'in gezilecek yerleri

Madrid'in gezilecek yerleri

Park, yaz ve kış aylarında farklı kapanış saatlerine sahip. Kış aylarında 22:00’de kapanan Retiro park yaz aylarında ise gece yarısı 24:00’e kadar açık.

İspanya krallarından XII. Alfonso’nun heykeliyle selamladığı Retiro Park, içerisindeki bazı tarihi yapılarla da oldukça ilgi çekici.

Madrid’in gezilecek görülecek yerlerini dolaştığınız bir gün dinlenmek için Retiro park’a uğrayın. Şehrin içindeki huzuru yakalamak, çağdaş bir kentin yaşayanlarına sunduğu yaşam alanlarının önemini görmek, dinlenen, güneşlenen, koşan ve yürüyen Madridlilere biraz da olsa imrenerek selam vermek için Retiro Park uğrayabileceğiniz en doğru adres.

Madrid mutlu bir şehir ve bu şehirde insanların yüzlerindeki ilham verici mutluluğu görmek için yine Retiro Park’ta olmalısınız. Üstelik böylesi yeşil alanlara rağmen çevreye yayılmış mangalcılar ve mangallardan çıkan duman ve is kokusu da yok!

Son bir tavsiye.. Parkın birkaç kapısı bulunuyor. Siz tercihinizi Alcala kapısından yana kullanın. Koca bir alan ve kralların şehre girişte kullandığı Alcala kapısı tam karşınızda olacak.

Madrid'in gezilecek yerleri

Madrid'in gezilecek yerleri

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..