Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Maldivler

Maldivler Hakkında Merak edilen 10 İlginç Özellik!

Dünyanın en gözde tatil beldelerinden biri olan Maldivlerin ilk sakinleri hakkında bilinenler bir efsaneye dayanıyor. Hindistan’da bulunan Kalibanga’dan geldikleri söylenen bu Maldivler halkının kökeninin bu adalar coğrafyasına ne zaman geldikleri tam olarak bilinmiyor. Ancak Hindistan’ın efsanevi maharacası (yani mihrace veya büyük Kralı) Aşoka’nın (M.Ö.273-232) ülkesi Maurya İmparatorluğu’ndan önce buraya geldiği öykülendiriliyor. Adalara ilk gelen halk Devis olarak adlandırılıyor. Devis kelimesinde yer alan “Dev” Hintçe’de tanrı anlamına geliyor. Ancak dillere destan bembeyaz kumlu plajlara, berrak turkuaz sulara, lüks ve egzotik nefis otellere sahip olan bu tropik adalar topluluğunun tarihi ve kökenlerini bir kenara bırakıp Maldivler hakkında ilginç bilgilere göz atalım.

Maldivler Hakkında Merak Edilenler

Maldivler hakkında

1- Maldiv Adaları Sürekli Şekil Değiştiriyor

Büyüleyici adalar zinciri Maldivler’i oluşturan adalar ve adalardaki kumsalların görüntü ve şekilleri tamamen doğal etkilerden ötürü sürekli değişiyor. Bu konudaki en önemli neden Maldivler coğrafyasındaki dönemsel / mevsimsel akıntılar. Bu nedenle farklı tatil periodlarında Maldivler tatili yaptıysanız bir önceki seyahatinizde tanıştığınız veya daha önce gördüğünüz bir kumsalın, plajın yerinde olmadığını hatta adanın şeklinin değiştiğini görebilirsiniz.

Maldivler Hakkında

2- Maldivler Nasıl Oluştu?

Maldivler olarak isimlendirilen takımadalardan oluşan bu okyanus ülkesini oluşturan coğrafi yapının, günümüzden yaklaşık 60 milyon yıl önce bölgede bulunan bir volkan zincirinin denizin sularına gömülmesi sonucunda oluştuğu tahmin ediliyor. Bölgenin en göz alıcı özelliklerinden olan eşsiz mercan resiflerinin de bu doğa olayı sonrasında su altında kalan çeşitli jeolojik yapılar ve bitki köklerinin yardımıyla oluştuğu tahmin ediliyor.Booking.com

3- Dünyanın En Alçak Ülkesi

Maldivler tatili

Maldivler hakkında son yıllarda en çok konuşulan konu ülkenin önümüzdeki 100 yıl içerisinde küresel ısınmanın etkisiyle sulara gömüleceği hakkında tahminler. Bunun nedeni de aslında Maldivler’in dünyanın en düşük rakımlı ülkesi olmasından kaynaklanıyor. Maldiv Adaları’nın en yüksek yeri olan Villingili Adası deniz seviyesinden sadece 2,3 metre yüksekliğinde. Deniz seviyesi ölçümlerinin Maldivler ortalaması ise yaklaşık olarak 1,5 metre civarında. İşte bu söylentilerin hepsinin sebebi de ülkenin dünyanın en alçak ülkesi olmasından kaynaklanıyor.

4- Maldivler Halkı

Başkent Male başta olmak üzere Maldivler’i oluşturan bazı adalarda yoğun bir yerel yerleşim bulunuyor. Yüzyıllar öncesinden beri tüm deniz ticaret yollarının kesişim noktasında bulunan ve bu sayede geçimini ve ihtiyaçlarını sağlayan Maldivler halkının, böylesi bir hareketliliğin içerisinde genetik olarak dünyanın farklı coğrafyalarından izler taşımasına doğa gözüyle bakılıyor. Maldivler halkı genetik olarak ise Hint ağırlıklı sırasıyla Afrikalılar, Avrupalılar ve Araplar’dan oluşuyor.

5- Mercanlardan Mimari

Maldivler hakkında en önemli detaylar arasında özellikle döneminde yapılan yerel inşaat alışkanlıkları gösteriliyor. Maldivler’in yerel halkı, barınma amaçlı inşa ettikleri yapılarında çok yakın tarihlere kadar mercanları kullanmışlar. Mercan resiflerinin değerinin bilinip koruma altına alınması ile bu duruma son verilmiş. Ancak Maldivler’e gittiğinizde bu özellikteki yapıları mutlaka görmelisiniz.

6- En Çok Ama En Küçük Adalar

Maldivler’i oluşturan sayısı bir ülkeye ait en fazla sayıya sahip olmasına rağmen dünyanın en küçük adaları da yine Maldivler’de yer alıyor. Adaların en büyükleri yaklaşık olarak 6 kilometre uzunluğa sahip. Büyük olan adaların birçoğu yerleşim bölgesi, havalimanı, konaklama tesisleri gibi genel ihtiyaçlar için kullanılıyor. Ama Maldivler bunlar dışında daha gezip görülmeyi bekleyen yüzlerce kara parçasına sahip. Üstelik bunların birçoğunu kısa bir yürüyüşle dakikalar içinde bitirebiliyorsunuz. Bir ucundan bir ucunu çıplak gözle görebiliyorsunuz.

Maldivler adaları

7- Deniz Kabuklarından Para

Maldivler’in ilk sakinleri deniz kabuklarını para olarak kullanmışlar. Yerel halk için büyük önem taşıyan deniz kabuklarına hala heryerde rastlayabilirsiniz. Bu geleneğin izleri ise günümüze ülkenin kullandığı paralarla ulaşmış. Maldivlerin para birimi olan Rufiya’yı incelediğinizde deniz kabuğu kabartmasını görebilirsiniz. Para ile ilgili birçok sembolde de hala deniz kabukları simgeleri kullanıyor.

8- Maldivler ve Efsanevi Ulaşım Araçları

Artık pek kullanılmasa da binden fazla adadan oluşan Maldivler’de “Dhoni” adı verilen geleneksel tipteki tekneler yüzyıllarca en önemli ulaşım aracı olmuş. Birçok hediyelik eşyada ve resimde yer alan Maldiv tekneleri tasarımlarının Hintlilerin yerleşiminden sonra adaya ziyaretlere başlayan antik dönem Arap teknelerine ait olduğu sanılıyor.

Maldivler tekne dhoni

9- Tuhaf Alfabe

Maldivler günümüzde her yıl onbinlerce turistin ziyaret ettiği gözde turistik merkezler arasında yer alıyor. Bu nedenle özellikle turistik olan yerleşimlerde İngilizce konuşan insan sayısı oldukça fazla. Ama yerel halkın yaşadığı diğer küçük adalarda özellikle yazarak bir şeyler anlatmanız neredeyse imkansız gibi. Bunun nedeni yerel halkın yoğun kullandığı Maldivler alfabesi olan “Thaana” oldukça farklı. Özellikle büyülü sözleri gizlemek için tuhaf bir yapıya sahip olduğu söylenen alfabe Maldivler’in ilgi çekici özelliklerinden biri.

10- Güvenli Bir Tatil için Maldivler

Dünyanın birçok yerinde karşılaşabileceğiniz doğal felaketleri bir yana bırakırsanız Maldivler dünyanın en güvenli ve huzurlu tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Büyüleyici atmosfere sahip adalarında suç oranı neredeyse yok denecek kadar az. Bunda ülkenin en büyük gelirinin turizm olması, suçlular için saklanma ve kaçma imkanlarını zorlaştıran bir ada ülkesi olması avantajının yer alması yanında Maldivler’in İslami yapısının da etkili olduğu söyleniyor.

Maldivler plajları

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Maldivler

Maldivler Plajları

Maldivler PlajlarıVeligandu AdasıGüney Ari AtolüBanyan TreeCocoa AdasıDhoni Mighili…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir