PAYLAŞ

Mersin Arabağa Türk Kahvesi ‘nden bahsedeceğim bu defa.. Türk kahvesi nasıl pişirilir? diye sorulduğunda cevap veremeyecek çok az kişi vardır. Hemen hemen herkes “Fincan ölçüsünde suyu cezveye koyun, her fincan için 3 çay kaşığı kahve ekleyin, şekeri tercihinize göre ayarlayın, kısık ateşte karıştırın. kabarınca köpüğüyle bir kısmını fincana doldurun sonra kalanını yine kabarınca üzerine ekleyin” benzeri tarifler verir. Neredeyse hepsi de doğrudur. Mersin’de de Türk kahvesi farklı şekilde yapılmıyor. Ama..

Kahve Höpürdetilmeden İçilmez

Peki bu Türk kahvesi hep aynı pişiriliyorsa madem, neden heryerde farklı bir tat buluyoruz diye sorarsanız eğer işin sırrının “kahve” olduğunu, menşeinin, çekilmesinin, kavrulmasının pişirilmeye kadar her anının farklı özellikler taşıdığını bilmek gerekiyor. Ha bir de unutmadan “Mersin’de Kahve höpürdetilmeden içilmez. Hatta kahvenin tadı ağıza böyle yayılır” derler.. Bakalım öyleyse..

Mersin gezi rehberi arabaga turk kahvesi

Mersin Gezisinde Türk Kahvesi Molası

Yolum Mersin’e düştüğünde bu kez kendi gezilerimde çok ihmal ettiğimi gördüğüm kentin bir kahvecisine misafir oldum. Arabağa Türk Kahvesi dükkanına. Burası benzeri bir çok şehirde olan, ancak 86 yıllık özeni ve ustalığı yeni kuşağa bırakmış ve gelişime, kendi bilgi ve görgüsünü katarak, bulunduğu Silifke caddesini kahve kokularına bulayan Arabağa’da, ben de şekersiz, orta kavrulmuş kahvemi yudumladım.

Zaten seviyorum bu tadı ama bu dükkanın aroması da gerçekten tadılmaya değer.

Mersin Turk kahvesi gezi rehberi

Kendi usullerinde kavurdukları Klasik Türk Kahvesi, daha koyu kavrulmuş olan orta kavrulmuş ve kendi anlatımlarıyla sert, isli bir tada sahip yoğun aromalı kahveleri olan çifte kavrulmuş kahve başlıca ürünleri.

1926 yılında açılan Arabağa Türk Kahvesi zaman içinde Mersin’de kahvenin adresi olmuş. Hikayeleri ise şöyle ;  1924 yılında Girit’ten mübadele ile Mersin’e gelen genç bir adam olan Nuri Uçar (Arabağa), geldikten iki yıl sonra Soğuksu Caddesi üzerindeki küçük bir dükkanda öğütülmüş Türk Kahvesi satmaya başlamış. Yıllar geçmiş, 1970 yılında Nuri Uçar, oğlu Ali Uçar’a oğluna aktardığı tecrübeleri başka bir dükkanda sürdürebileceğini söylemiş. Ali Uçar, babasının bu talebiyle Silifke Caddesi’nin girişinde (eski adıyla Yoğurt Pazarı) bir dükkan açmış. Bu küçük dükkanın özenle hazırladığı kahveler çok kısa sürede Mersin halkı tarafından büyük ilgi görmüş ve kahve tiryakilerinin vazgeçilmez uğrak yeri olmuş.

Mersin arabaga turk kahvesi gezilecek yerler

Sizinde yolunuz Mersin’e düştüğünde “buradan sevdiklerinize ne götürülür” diye oluşturulan listeye bir paket Arabağa Türk Kahvesini de mutlaka ekleyin.

Mersin-Arabaga-Turk-Kahvesi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here